جالبکده
خودرو

روح نویسنده

دیکنز داستان را پس از مرگش تمام کرد؟

«راز ادوین درود» آخرین داستان دیکنز است که مرگ، فرصت اتمام آن را به نویسنده نداد. نوشتن این کتاب داستان جالبی دارد. ویلکی کالینز از دوستان چارلز دیکنز از وی خواست که داستان های خود را تغییر دهد و مانند او داستانهای جنایی بنویسد.

  • دیکنز:

دیکنز درباره این موضوع ماه ها به دقت فکر کرد و بعد نخستین داستان و تنها داستان خود را به این شیوه نوشت، داستانی به نام «راز ادوین درود». او با یک مجله قراردادی بست که داستان او به صورت یک پاورقی به مدت یک سال در مجله چاپ شود و عجیب آن بود که برای نخستین بار در زندگیش اصرار داشت که قرارداد طوری تنظیم شود که در صورت مرگ، حق الزحمه او به ورثه اش تعلق گیرد. در سال ۱۸۷۰، دیکنز درگذشت، در حالی که تنها شش داستان را نوشته بود.

خوانندگان داستانهای او منظور دیکنز را از این کار نمی دانستند. آیا دیکنز مرگ خود را پیش بینی کرده بود این رازی بود که او با خود به گور برده بود و هیچ گونه یادداشتی از خود بر جا نگذاشته بود که سرنخی برای این راز باشد. یک سال بعد از مرگ دیکن زیک چایچی جوان و خوش قیافه وارد شهر ورمونت» شد. اسم این جوان «توماس پ. جیمز» بود.

جوانی راحت طلب به نظر می رسید اما در کار چاپ مهارت داشت. بعد از چند روز اتاقی از یک خانم جوان اجاره کرد و به زودی فهمید که در آن خانه خانم مسنی زندگی می کند که کارش احضار روح بود و این کار در آن زمان خیلی رواج داشت. توماس به مدت یک سال در اتاق این زن در مراسم احضار روح شرکت می کرد.

روح نویسنده

در سوم اکتبر سال ۱۸۷۲ جیمز به صاحبخانه خود گفت که او با روح چارلز دیکنز در تماس بوده است و نویسنده بزرگ به او اجازه داده که داستان ناتمام «راز ادوین درود» را به پایان برساند. شاهدان بیشماری گواهی دادند که جیمز روی یک صندلی می نشست و ساعتها به عالم خلسه فرو می رفت. بعد از آن دیوانه وار شروع به نوشتن می کرد.

او به دوستش می گفت که هیچ چیزی از خودش نمی نویسد و فقط مطالبی را که چارلز دیکنز در عالم خلسه به او می گوید، می نویسد. در کمتر از یک سال در ۳۱ اکتبر ۱۸۷۳ کتاب جیمز منتشر شد.

حتی نویسندگان بزرگ دنیا از انتشار این کتاب دچار حیرت شده بودند. این کتاب به شیوه ای نوشته شده بود که انگار خود دیکنز آن را نوشته است یا آن طور که جیمز ادعا می کرد دیکنز به او دیکته کرده است. «سر آرتور کانن دویل» – نویسنده و خالق معروف شخصیت شرلوک هولمز حدود ۵۰ سال بعد به بررسی در مورد کار عجیب توماس جیمز پرداخت و در دسامبر ۱۹۲۷ مقاله ای نوشت و در آن نشان داده که جیمز هرگز ذوق و استعداد ادبی ای چه قبل یا بعد از انتشار کتاب نداشته است. در بعضی از کتابخانه ها هنوز نسخه هایی از کتاب «راز ادوین درود» نوشته توماس جیمز وجود دارد؛ کتابی که راز شگفت انگیزی در خود داشت.

وبسایت جالبکده

منبع:ویکیپدیا

بیشتر بخوانید:

فال ماه تولد شما

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا