جالبکده
خودرو

چرا و چگونه؟خواب،خال،پلک و لکه

در وبسایت جالبکده به بررسی چند سوال جالب میپردازیم و سعی میکنیم از این مطالب لذت ببریم.

  • چرا وقتی مدت طولانی به نور شدید خیره شویم، لکه های سیاه می بینیم؟

علتش وجود پدیده ای به نام نور-سفیدی است و به اتفاقاتی که در سلول های رتینای چشم می افتد بستگی دارد. رتینا به نور حساس است و پشت چشم ها قرار گرفته است. رتینا پر از رنگدانه های حساس به نوری است که رتینال نامیده می شوند. وقتی یک فوتون نور به چشم شما می رسد، رنگدانه های حساس تغییر شکل می دهند و این تغییر به صورت یک پیام الکتریکی به مغز می رسد که باعث دیدن اجسام میشود.

چرا و چگونه؟خواب،خال،پلک و لکه

اما اگر یک نور شدید و روشن به چشم شما برسد، سلول های حساس به نور چشم ناگهان دچار فعالیت شدید شده و یک برانگیختگی ناگهانی در آنها رخ میدهد که چند ثانیه ای طول می کشد تا دوباره خود را به حالت اولیه برگردانند. بنابراین وقتی در این حالت به یک جسم دارای نور طبیعی مثل یک دیوار نگاه کنید، لکه های سیاهی را می بینید که در واقع ناشی از به وجود آمدن همان اختلال در فعالیت سلول های حساس به نور است. حتی اگر نور فلاش دوربین هم ناگهان به چشم شما بخورد، می توانید این پدیده را ببینید.

  • چرا می خوابیم؟

این سوال هنوز پاسخ روشنی از طرف بزرگترین دانشمندان جهان هم دریافت نکرده است. به عقیده دکتر آلن – یکی از متخصصان خواب از دانشگاه شیکاگو – یکی از بزرگترین سوالات علم زیست شناسی همین سوال است در سال ۱۹۵۳ نظریه حرکات سریع چشم یا REM ارائه شد که براساس آن خواب دیگر تعطیلی کامل مغز تعریف نمیشد. تمامی پستانداران، پرندگان و خزندگان درجات مختلفی از خواب را تجربه می کنند. یک دلفین همان طور که شنا می کند میخوابد و فقط نصف مغزش بیدار است. حتی بعضی موجودات مانند خرسها می توانند مدت زیادی بخوابند بدون اینکه سایر فعالیتهای حیاتی شان تحت تاثیر قرار بگیرد.

چرا و چگونه؟خواب،خال،پلک و لکه

کمبود خواب هم یکی از بزرگترین عوامل بیماری های مربوط به مغز است. موش ها اگر دو تا سه هفته نتوانند بخوابند، خواهند مرد. دلیل این امر از دست دادن دمای بدن و عفونت مغزی گزارش شده است نظریه REM که در واقع مرحله ای از خواب است که طی آن واقعا خواب می بینیم، حتی یک خواب کوتاه و سبک هم به بالا بردن حجم فرایند یادگیری و به خاطر سپردن اطلاعات کمک زیادی می کند. حتی اگر مغز آسیب ببیند، وقتی به حالت REM فرو بروید که در آن چشمها حرکت دارند و شما حالتی بین هشیاری و خواب دارید، حافظه شما می تواند خاطرات را به یاد بیاورد.

در حالت REM مانند بیداری، بیشتر عصب های مغز فعال هستند. حیوانات کوچکتر بیشتر از حیوانات بزرگتر می خوابند و دلیل این قضیه را باید در سرعت بالای متابولیسم حیوانات کوچک نسبت به حیوانات بزرگ دانست همین مساله هم در مورد بچه ها نسبت به بزرگترها در انسان وجود دارد. دانشمندان بر این باورند که هر چقدر مقدار فرورفتن در حالت REM بیشتر از خوابیدن عمیق باشد، مغز بیشتر فعالیت می کند و توانایی های بیشتری دارد.

  • چرا پلک میزنیم؟

بیشتر مردم در یک دقیقه تقریبا ۲۵ بار پلک می زنند. غدد اشک در قسمت انتهایی چشم شما قرار گرفته اند و برای مرطوب نگه داشتن چشم و پاک کردن آن، اشک تولید می کنند. پلک زدن باعث میشود غدد اشکی همیشه تمیز و بدون نقص کار کنند. پلک زدن توسط یک عکس العمل اتوماتیک عصب ها کنترل می شود. همچنین وقتی یک شیء خیلی به چشم شما نزدیک شود، به طور خود به خودی پلک بسته می شود تا به چشم آسیب نرسد. شما در حالت عادی می توانید برای ۱۰ ثانیه جلوی پلک زدن را بگیرید ولی معمولا بیشتر از آن، جلوی عکس العمل طبیعی بدن کم می آورید. تنها چیزی که جلوی پلک زدن را می گیرد، خوابیدن است.

چرا و چگونه؟خواب،خال،پلک و لکه

 

  • چرا روی پوست بدن خال ایجاد می شود؟

پوست بدن لایه های متفاوتی دارد که با فولیکول های مو و غدد عرقی یک مجموعه کامل را تشکیل میدهند.رنگدانه هایی که باعث رنگین بودن پوست هستند در یکی از این لایه ها قرار دارند. خال، یک لکه کوچک یا بزرگ رنگین است که دارای تعداد زیادی رنگدانه است. بیشتر خال ها مشکل ایجاد نمی کنند. اگر خال بزرگ شود یا تغییر شکل بدهد باید حتما به پزشک مراجعه کرد.

چرا و چگونه؟خواب،خال،پلک و لکه

منبع:ویکیپدیا

بیشتر بخوانید:

انیشتین و کشفیات

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا