جالبکده
سرگرمی

آبشارهای استان گیلان

زیبا ترین آبشار ها به همراه تصاویر

گیلان به عنوان سرسبزترین استان کشور،دارای جاذبه های گردشگری فراوانی از جمله جنگل ها، سواحل، آبشارها و تالاب ها می باشد که در ادامه این مطلب از وب سایت جالبکده می خواهیم به چند مورد از آبشارهای استان گیلان اشاره کنیم.

♦آبشار لاتون:

یکی از زیبا ترین آبشار های استان گیلان است که در ۱۵ کیلومتری جنوب شهرستان آستارا، شهر لوندویل روستای کوته کومه قرار گرفته است. ارتفاع این آبشار تقریبا ۱۰۵متر است که از نظر بلندی مرتفع ترین آبشار ایران است. این آبشار همیشه آب دارد ولی حجم آب آن در فصل های مختلف متفاوت است.این آبشار از دامنه های شرقی کوه اسپیناس سرچشمه می گیرد و به رودخانه ۱۷ کیلومتری اسپیناس که خودش هم از آن کوه سرچشمه می گیرد می ریزد و با یک شیب تند به سمت کوته کومه و لوندویل حرکت می کند و در نهایت وارد دریای خزر می شود.

آبشارهای استان گیلان

آبشار دیگری هم در ۱۰متری از آبشار اصلی قرار دارد که ۶۵ متر ارتفاع آن است و سرریز آب آن نسبت به آبشار اصلی بیشتر و پرعرض تر است. در بالای آبشار لاتون سه حوض بزرگ طبیعی با سه آبشار ۱۰متری وجود دارد که از زیبایی های این منطقه است.

برای رسیدن به این آبشار در حدود ۴ساعت پیاده روی در دل جنگل داریم و باید تپه های جنگلی را رد کنیم تا به آبشار برسیم. البته این مسیر یا بخشی از آن را با نیسان و وانت محلی می توان رفت و بهتر است با افراد راه بلد برویم. در طول این مسیر و در کناره را هم رودخانه لوندویل جریان دارد. در طول مسسر از این جنگل زیبا می توانید استراحتی کوتاه داشته باشید و از این طبیعت زیبا لذت ببرید تا ادامه راه برایتان سخت نباشد.پس از گذشتن از دل جنگل به این آبشا زیبا و دیدنی می رسیم.

در نزدیکی آبشار لاتون کلیه امکانات رفاهی مثل بوفه، سرویس بهداشتی، پارکینگ و اتاق های کرایه ای برای اقامت کوتاه برای گردشگران وجود دارد.

بالای آبشار لاتون قلعه ای به همین نام قرار گرفته که متعلق به بابک خرم دین بوده و معروف به قلعه اسپینه یا اسپیناس است. اگر کسی اهل کوهنوردی باشد می تواند به آن جا برود و از دیدن این آبشار از ارتفاع ۲۰۰۵متری لذت ببرد.

این منطقه دارای آب و هوای شرجی و گرم است. پس اگر قصد سفر به این منطقه زیبا و خوش آب و هوا را دارید اواخر زمستان و یا اوایل بهار بهترین زمان برای سفر به منطقه است.

آبشارهای استان گیلان

♦آبشار ویسادار:

یکی از  بکرترین آبشارهای استان گیلان است که در فاصله ۱۶ کیلومتری پره سر از توابع شهرستان رضوان شهر گیلان قرار گرفته است. ویسا دار یک کلمه تالشی است که به معنی سایه درخت بید است. این آبشار به عنوان یکی از شگفت انگیز ترین جاذبه های طبیعی ایران و جزو سومین آبشار مرتفع استان گیلان است.

برای رسیدن به این آبشار زیبا باید از جاده ای که از دو طرف با درخت های سر به فلک کشیده احاطه شده عبور کرد و به آبشار رسید. زمانی که در طول جاده به آبشار نزدیک می شویم صدای آب آرامشی در درون ایجاد می کند که غیر قابل توصیف است.بعد از گذشتن از این جاده زیبا به آبشار ویسادار می رسیم. یک آبشار بزرگ که آب آن از ارتفاع ۱۵ متری از ساختاری سنگی روی صخره ای تیره رنگ که حکم دیوار را دارد جریان پیدا کرده و به پایین می ریزد. این دیواره حالت لایه لایه و مانند پله است و آب از بالا داخل حوضچه ای می ریزد که حتی در آن امکان آب تنی هم هست.

آبشارهای استان گیلان

رو به روی این آبشار یک پل فلزی است که با رفتن روی پل می توان آبشار را به خوبی دید و از دیدن آن لذت برد. با توجه به این که رفت و آمد به این منطقه زیاد است، اطراف آن کلبه های سنتی ساخته شده تا گردشگران بتوانند به راحتی استراحت کنند و از این منظره زیبا لذت ببرند.

به دلیل پرورش زنبور عسل در این منطقه و داشتن عسل طبیعی بسیاری از گردشگران برای خرید آن به این منطقه زیبا می روند تا هم از طبیعت زیبای آن لذت ببرند و هم از عسل طبیعی بخرند.

این منطقه آب و هوای معتدل خزری دارد پس اگر قصد سفر به این منطقه را دارید بهترین زمان فروردین و اردیبهشت و خرداد و شهریور و اوایل مهر است. در فصل زمستان هم با بارش برف جلوه متفاوتی دارد ولی سرمای هوا و یخبندان سفر به این منطقه را کمی برای شما سخت می کند.

آبشارهای استان گیلان

♦آبشار لونک:

این آبشار در منطقه جنگلی و کنار جاده کوهستانی سیاهکل به دیلمان بعد از شهر سیاهکل قرار دارد و فاصله آن تا شهر سیاهکل در حدود ۲۵ کیلومتر است.

آبشار لونک از دو آبشار تشکیل شده که مثل فرزندان دوقلو در کنار هم در این طبیعت زیبا قرار گرفته اند و پهنای این آبشار به ۲۰متر می رسد.آب از ارتعاع ۶ متری به رودخانه شیم می ریزد و در آن جریان دارد.در فصل بهار و پاییز آب آبشار بسیار زیاد است و در تابستان ازآب آن کم می شود. وقتی آب آن زیاد است دو آبشار به هم وصل میشوند و منظره ای زیبا در طبیعت به وجود می آید. این آبشار در یک منطقه جنگلی قرار دارد. وجود درخت های بلند و صدای پرندگان و گل های رنگارنگ چهره ای خاص به جنگل می دهد که تماشایی است. درسمت دیگر آبشار رودخانه ای است که به عنوان زیباترین رودخانه آن منطقه از آن یاد می شود.

آبشارهای استان گیلان

در این منطه جنگلی آلاچیق و منقل های کباب و سرویس بهداشتی و آب لوله کشی برای گردشگران فراهم شده تا بتوانند یک روز خوب در کنار خانواده داشته باشند و از این منظره زیبا لذت ببرند.

در کنار رودخانه ایستگاه های هنرهای سنتی و صنایع دستی لونک نیز توسط اهالی روستا برای گردشگران به این منطقه گذاشته شده است.

این آبشار در هر فصلی زیبایی خودش را دارد ولی اگر می خواهید این آبشار را پرآب ببینید پیشنهاد می کنیم که در فصل بهار و پاییز به آن جا سفر کنید.

آبشارهای استان گیلان

♦آبشار زمرد حویق:

آبشار زمرد به نگین آبشارهای استان گیلان معروف بوده و یکی از زیباترین پدیده های گردشگری شهرستان تالش است.

آبشار زمرد یا آبشار دوقلو از جاذبه های گردشگری شهر حویق است که در ۴۵ کیلومتری تالش و شهرستان حویق قرار گرفته و نام خودش را از همین روستا گرفته است. حویق از ترکیب دو روستای حویق و چوبر به شهر تبدیل شده و طبیعت بی نظیری دارد. وقتی به شهر حویق رسیدید باید به زمرد محله بروید و با راهنمایی  روستاییان بهتر بتوانید آن جا را پیدا کنید.مسیر سراشیبی است و با قدم زدن در این جنگل زیبا و طبیعت بکر در طی ۱۵ دقیقه می توانید به آبشار برسید.بعد از گذشتن از این جنگل به آبشار می رسید که در لحظه اول برایتان بسیار جذاب است.با محوطه ای بزرگ با ۲ آبشار در زاویه های مختلف مواجه می شوید و به همین دلیل به آن آبشار دوقلو نیز گفته می شود.

آبشارهای استان گیلان

یکی از آبشارها در کناره سمت چپ قرار گرفته و بلندتر و پرآب تر می باشد و این آبشار از ارتفاع بالاتری به پایین می ریزد. قسمت پایین آبشار به خاطر وجود سنگ های زیرش به صورت پلکانی شده است. در زیر آبشار یک حوضچه نسبتا بزرگی است. آبشار کوچکتر روبه روی شما قرار گرفته و در دسترس تر است. آب این آبشار اول به یک حوض کوچک می ریزد و بعد از گذشتن از مسیر چند متری وارد حوضچه اصلی و بزرگتر می شود . تمام سنگ های اطراف آبشار از جلبک های سبز پوشیده شده و وجود این جلبک ها باعث لغزنده شدن روی سنگ ها شده وقتی می خواهید وارد آبشار شوید باید مراقب باشید.

بهترین فصل برای سفر به آبشار زمرد،فصل بهار و اوایل پاییز می باشد که هوا مناسب است. در تابستان به خاطر هوای شرجی ممکن است سفر کمی برایتان سخت باشد.

آبشارهای استان گیلان

این مناطق جزو بهترین آبشارهای استان گیلان به شمار می روند که در مطالب آینده بیشتر در مورد جاذبه های گردشگری این استان سر سبز صحبت می کنیم.

منبع:ویکی پدیا

-بیشتر بخوانید:

دریاچه صورتی هیلیر

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا