جالبکده
سرگرمی

آدرس دادن زن و مرد یا موی بینی؟کدوم بدتره؟

  • آیا کندن موی بینی خطرناک است؟

وظیفه اصلی موهای بینی پالایش مواد اضافی هوایی است که تنفس می کنیم. موهای بینی همانند فیلتر هوای اتاق عمل می کنند: آنها ذرات گرد و غبار، ویروس ها، باکتری ها و مواد سمی را به دام می اندازند تاما در بازدم یا عطسه آنها را بیرون بدهیم تراکم بیشتر موهای بینی می تواند یک مزیت باشد. براساس یافته های پزشکی، احتمال ابتلا به آسم در افرادی با موهای بینی کم پشت، سه برابر بیشتر از کسانی است که موهای بینی پرپشتی دارند موی بینی صرفا نخستین خط دفاعی بینی در برابر عوامل نامطلوب خارجی است. پشت آنها مژک ها قرار داند: رشته های مویین بسیار کوچکی که مدام به عقب و جلو حرکت می کنند.

آدرس دادن زن و مرد یا موی بینی؟کدوم بدتره؟

این مژک ها گرد و خاک و مولکول های مضر احتمالی را به سمت گلو جارو می کنند. در آنجا این مواد به شکل قطره کوچکی از مخاط جمع می شود که ما آن را سرفه می کنیم یا قورت می دهیم. در صورت قورت دادن، اسید معده بخش اعظم این مواد مضر را نابود خواهد کرد. بهتر است بدانید کندن ناگهانی موهای بینی کار خطرناکی است. از آنجایی که بینی محیط استریلی نیست، این کار می تواند منجر به بروز عفونت های ناخوشایندی شود.

  • آیا واقعا آدرس دادن آقایان بهتر از خانمهاست؟

وجه مطالعات نشان داده که واقعا توانایی مردان در نقشه خوانی بهتر است و در مقابل زنان بهتر مسیرها را به خاطر می آورند؛ اما سوال این است که وقتی نوبت به آدرس دادن می رسد، کدام یک بهتر عمل می کننده زنان یا مردان؟ فرض کنید از یک زوج آدرس جایی را پرسیده اید. به احتمال فراوان، جوابی که می گیرید به این صورت خواهد بود: آقامی گوید: «سه کیلومتر مستقیم برو و بعد به سمت شرق بپیچ». خانم می گوید: «مدرسه را که رد کردی، به سمت راست بپیچ». اگرچه هر دو این آدرس ها شما را به یک نقطه خواهد رساند؛ اما همین تفاوت طرز بیان نشان دهنده محدودیت های زبانی میان دو جنس مخالف است. واقعیت این است که زنان و مردان برای آدرس دادن از روش های کاملا متفاوتی استفاده می کنند.

در حالی که زنان در آدرس دادن بیشتر از راهنماهای مکانی و عبارات پیچیدن به چپ یا راست استفاده می کنند، در مقابل مردان ترجیح می دهند تا از جهت های قطب نمایی و بیان فاصله براساس مسافت یا زمان استفاده کنند. بر خلاف حیواناتی مانند کبوترهای خانگی که به خاطر وجود مقادیر اضافه آهن در بینی خود قادر به یافتن قطب شمال مغناطیسی زمین هستند، نقشه درونی بشر به احتمال زیاد ریشه در زمان اجداد شکارچی ما دارد.

آدرس دادن زن و مرد یا موی بینی؟کدوم بدتره؟

در زمان ماقبل تاریخ، مردان وظیفه شکار کردن را بر عهده داشتند. برای این کار آنها مجبور بودند از خانه دور شوند و برای شکار حیوانات وحشی به مناطق ناآشنا بروند. برای یافتن راه بازگشت به خانه، آنها احتمالا بریافتن موقعیت خورشید و مهارتهای غریزی جهت یابی خود متکی بودند. همزمان، زنان ماقبل تاریخ که بیشتر مسؤولیت جمع اوری غذاهای بدون توانایی حرکتی را بر عهده داشتند، احتمالا مسیر رفت و برگشت به سوی گیاهان خوشمزه و خوردنی را از روی نشانه هایاشنای محلی پیدا می کردند.

وبسایت جالبکده

منبع:ویکیپدیا

بیشتر بخوانید:

آیا وجود مو در غذا برای سلامتی خطر دارد؟

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا