جالبکده
سرگرمی

آیا داستان کشتی سرگردان واقعی است؟

  • عجیب اما واقعی:

سر گذشت عجیب کشتی اوکتاویوس پس از سال ها همچنان در هاله ای از ابهام قرار دارد. در صبح روز ۱۲ آگوست ۱۷۷۵ کشتی شکار نهنگ هرالد که از لابلای یخ های اقیانوس شمالی عبور می کرد ناگهان به این کشتی که در زیر نور آفتاب برق می زد برخورد کرد.

هیچ اثری از حیات بر روی آن دیده نمی شد. ناخدا با تعدادی از خدمه به سمت کشتی رفتند. وقتی به بدنه کشتی نزدیک شدند نام کشتی مشخص شد؛ کشتی اوکتاویوس. ناخدا بارها در بلندگو سرنشینان را صدا زد ولی جز صدای بادبان و دکل کشتی صدایی به گوش نمی رسید. در کابین جسد یخ زده ۲۸ نفر پیدا شد. همه در رختخواب دراز کشیده و پتو را دور خود پیچیده و از سرما یخ زده بودند. جسد کاپیتان نیز در کابین آن در کنار میزش یخ زده شده بود.

آیا داستان کشتی سرگردان واقعی است؟

جسد یک زن و پسر بچه نیز در اتاق مجاور که همگی یخ زده بودند پیدا شد. خدمه هرالد که وحشت کرده بودند می خواستند سریع تر به کشتی خود برگردند. پس از بازگشت ناخدای هرالد با خواندن یادداشت های کاپیتان اوکتاویوس شگفت زده شد. این کشتی چهارده سال قبل در ۱۰ دسامبر ۱۷۶۱انگلستان را به مقصد چین ترک کرده بود. موقعیت جغرافیایی که در صفحه آخر یادداشت های ناخدا ثبت شده بود عجیب و باور نکردنی بود. طبق برآورد در این روز کشتی اوکتاویوس در اقیانوس منجمد شمالی و در منطقه ای واقع در آلاسکا یعنی هزاران مایل دورتر از آن منطقه محبوس شده بود.

بین این دو منطقه قاره ای از یخ قرار داشت و این به این معنا بود که کشتی اوکتاویوس راه جدیدی را بین اقیانوس اطلس و آرام کشف کرده است. صد ها سال بود که دریانوردان در جستجوی مسیر کوتاه تری بودند تا بتوانند خود را از اروپا به خاور دور برسانند. ظاهرا ناخدای این کشتی سرگردان نیز کوشیده تا معبر شمال غربی را پیدا کند تا مجبور نشود دوباره آمریکای جنوبی را برای رسیدن به انگلستان دور بزند. عجیب تر اینکه این کشتی بدون کنترل انسانی پس از ۱۴ سال با پیمودن صفحات وسیع یخی و جدال باشرایط نامناسب طبیعی ، خود را به اقیانوس اطلس شمالی رسانده بود.

۱۳۰ سال بعد در سال ۱۹۰۶ کشتی گواجو توانست معبر شمال غربی را طی کند ولی این کشتی اوکتاویوس بود که برای اولین بار موفق به انجام این کار شد البته با خدمه ای که ۱۴ سال بود منجمد شده بودند.

وبسایت جالبکده

منبع:ویکیپدیا

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا