جالبکده
سرگرمی

آیا میدانستید؟

آیا میدانستید؟ دانسته های ما روزانه و در زمان های مختلف به کارمان می آید ولی بعضی از دانستنی ها هستند که شما را از دیگزان متمایز میکند. صرفاً دانستن یه بحث جدا نشدنی از انسان است. حال بهتر که راجع به شطرنج بازیه فکر باشد. امیدواریم از خواندن این مطلب لذت ببرید. 

  • چند حالت ممکن برای بازی شطرنج وجود دارد?

شاید هیچ چیزی منظم تر از مهره های شطرنج بیش از آغاز بازی نباشد، با این وجود با اولین حرکت چنان اشوب و بی نظمی آغاز می شود که پایانی بر آن متصور نیست. پس از اینکه هردو بازیکن اولین حرکت خود را انجام دادند، می توان ۴۰۰ چیدمان مختلف را روی صفحه شطرنج دید، پس از حرکت دوم تعداد حالات ممکن بازی به ۱۹۷٫۷۴۲ مورد می رسد و پس از نوبت سوم ۱۲۱ میلیون حالت ممکن در بازی ایجاد شده است.

با هر حرکت، نمودار بازی هر بازیکن مسیری متمایزتر به خود می گیرد؛ و هر بازی به نحوی پیش می رود که احتمالا هرگز قبل از آن انجام نشده است. تعداد حالات ممکن بازی شطرنج چنان زیاد است که تاکنون هیچ کس تلاش نکرده عدد دقیق آن را حساب کند. بعضی دانشمندان تعداد حالات ممکن را ۱۰ تخمین زده اند، حتی اگر یک بازی معمولی را در نظر بگیریم که هر بازیکن حدود ۴۰ حرکت انجام می دهد؛ با در نظر گرفتن میانگین ۳۰ انتخاب ممکن برای هر حرکت، تعداد بازی های ممکن برابر ۱۰۱۲ بازی است.

شطرنج-دانستنی-فکت
آیا میدانستید؟

برای درک بزرگی این عدد بهتر است بدانید کل مویی که روی سر تمام انسان های زمین است، ۱۵ ۱۰ تار مو، تعداد شن های زمین ۱۰۲۴ دانه، و تعداد کل اتمهای عالم ۱۰۸۱ اتم است. حتی اگر تمام این اعداد را در هم ضرب کنید باز هم به تعداد بازی های معمولی شطرنج نمی رسد.

وبسایت جالبکده

منبع:ویکیپدیا

بیشتر بخوانید:

عکس عاشقانه

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا