جالبکده
سرگرمی

از خروپف تا پیمودن یک سال نوری

  • چرا کسانی که با صدای بلند خروپف می کنند از صدای خود بیدار نمی شوند؟

مردی که شبها با صدای بلند خروپف می کند، شاید باعث شود همسرش تا صبح بی خوابی بکشد؛ اما خود او بدون هیچ مشکلی تاصبح مثل خرس می خوابد. طی ساعات شب، توانایی ما برای خوابیدن در سروصدای زیاد تغییر می کند؛ چراکه بدن ما مراحل مختلفی از چرخه خواب را تجربه می کند.

حتی خرناس هایی با صدایی بلندتر از ۱۰۰ دسیبل که بسیار گوش خراش تر از صدای آژیر ماشین آتش نشانی است، ممکن است در بیدار کردن خروپف کنندگانی که در مرحله «خواب عمیق» هستند ناتوان باشد. اما در ۸۰ درصد ساعات خواب شب، افراد در مرحله خواب عمیق قرار ندارند.

از خروپف تا پیمودن یک سال نوری

در نتیجه صدای خروپف آنها ممکن است خودشان را هم چندین بار در طول شب بیدار کند؛ منتها آنها متوجه این مساله نمی شوند. صدای خرناس بلند عموماً فرد را تنها برای چند ثانیه بیدار می کند؛مدت زمانی که برای بیداری کامل او یا به یادآوری این حادثه در صبح روز بعد کفایت نمی کند.

در نتیجه خروپف کنندگان اختلال فرایند خواب خود را به یاد نمی آورند. اگر همسر او هم به اندازه کافی خوش شانس باشد که همزمان با شوهر خرناس کش خود به خواب برود، احتمالا اوهم متوجه هیچ گونه اختلالی در فرایند خواب خود نخواهد شد. اما چنین بی خبری به هیچ وجه اتفاق خوشایندی نیست: این نوع خواب تکه تکه باعث میشود تا خواب آلودگی فرد طی روز به میزان زیادی افزایش یابد.

  • پیمودن یک سال نوری چقدر طول می کشد؟

یک سال نوری مسافتی است که نور با سرعت سرسام آور ۳۰۰ هزار کیلومتر در ثانیه ای خود طی یک سال می پیماید. با توجه به عظمت کیهان، این مقدار که تقریبا برابر۹۵ تریلیون کیلومتر است، مبنای اندازه گیری فاصله در اخترشناسی است.

اگر شما به طور متوسط هر کیلومتر را طی ۱۵ دقیقه طی کنید، حدود ۲۷۰ میلیون سال طول می کشد تا سفریکساله نور را تمام کنید؛ تازه به شرط اینکه بین راه ابداً توقف نکنید. حتی اگر این مسافرت را سوار برجت مافوق صوت X43A ناسا با رکورد سرعت ۹٫۶۸ ماخ (۱۰۶۱۷ کیلومتر بر ساعت) انجام دهید، باز هم بیش از ۱۰۰ هزار سال طول می کشد تا بتوانید این فاصله را طی کنید. انجام چنین مسافرتی (حتی با فرض عمر جاویدان) به آذوقه فراوانی نیاز خواهد داشت.

از خروپف تا پیمودن یک سال نوری

یک فرد معمولی در هر کیلومتر پیاده روی حدود ۵۰ کالری می سوزاند؛ بنابراین برای انجام این سفر حداقل باید ۲ تریلیون (میلیارد میلیارد) بسته شکلات همراه خود داشته باشید. همچنین بهتر است فکری هم برای کفش های خود بکنید. از آنجایی که عمر متوسط یک جفت کفش کتانی حدود ۸۰۰ کیلومتر است، به ۱۱/۸میلیون جفت کفش برای سفر خود احتیاج خواهید داشت.

وبسایت جالبکده

منبع:ویکیپدیا

بیشتر بخوانید:

آیا داستان روح شرور واقعیست؟

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا