جالبکده
سرگرمی

از سر درد تا بوق هواپیما

با هم بررسی میکنیم که چطور میتونیم از فضانوردان به بوق هواپیما و سردرد برسیم؟؟؟حتما مورد توجه شما قرار خواهد گرفت.

  • چرا فضانوردان نمی توانند نوشابه گازدار و فلفل بخورند؟

برای رژیم غذایی فضانوردان داستان های خاص خودش را دارد اما این که چرا فضانوردان نباید سراغ نوشیدنی های گازدار بروند یا موادغذایی پودری مثل فلفل و انواع چاشنی های پودری بروند موضوع دیگری است. یکی از مهم ترین دلایلی که مصرف نوشیدنی های گازدار در فضاپیما ممنوع است این که گاز موجود در مایع ممکن است به صورت حباب و به صورت تصادفی در فضای کابین فضاپیما به حرکت در آید و این ماجرا می تواند عامل بروز دردسرهای ریزودرشتی برای فضانوردان شود که گاهی این دردسرها از کنترل خارج است.

از سر درد تا بوق هواپیما

از طرفی مصرف فلفل، نمک و هرگونه چاشنی و غذای پودر شده نیز در کابین فضاپیما ممنوع است. چراکه با کوچکترین بی دقتی ممکن است این پودرها بریزند و تجهیزات بسیار حساس داخل کابین را دچار اختلال کنند. به همین دلیل تمامی نوشیدنی ها در فضاپیما بدون گاز و تمامی غذاها فاقد نمک و فلفل یا چاشنی های رایج است. فضانوردان برای چاشنیدار کردن غذایشان مجبورند از اسپری محلول آب و نمک یا آب و فلفل استفاده کنند.

  • آیا هواپیماها بوق دارند؟

بیشتر مردم تصور می کنند هواپیماها بوق ندارند اما جالب است بدانید که هواپیماها هم بوق دارند و از آن استفاده می کنند اما مورد استفاده آن ها بسیار متفاوت با دیگر وسایل نقلیه است. قطعاً هواپیماها برای راه گرفتن در مسیر زمینی یا هوایی از بوق استفاده نمی کنند چون دستور حرکت، مسیر حرکت و تمامی مواردی که باید پیش از پرواز و حین پرواز اجرا کنند از اتاق کنترل مدیریت می شود. پس چرا مهندسان در سیستم هدایتی هواپیماها بوق تعبیه کرده اند؟ دلیل اصلی این کار این است که پرسنل هواپیما و تکنسین ها می توانند از طریق این بوق هشدارهای لازم را برای حضورشان در دماغه هواپیما یا نزدیک موتورها یا چرخهای هواپیما بدهند و به این ترتیب با خاطری آسوده کارشان را انجام دهند.

از سر درد تا بوق هواپیما

 

  • آیا نخستین پزشکان جادوگری می کردند؟

آنچه در کتاب های تاریخی به آن اشاره شده این است که انسان های بدوی به روشی طبابت می کردند که به آن جادو می گفتند اما واقعیت این است که آنها به مرور به نکاتی پی می بردند که می توانست به آنها در کنترل درد یا بهبود بعضی بیماریها کمک کند بنابراین از این شیوه ها در کنار تکنیکهای جادوگری به عنوان روش های درمانی خود استفاده می کردند اما نخستین پزشکان به معنای امروزی و مدرن آن افرادی بودند که بابلیان در کتاب ها و متون به جای مانده از خود به آنها اشاره کرده اند.

از سر درد تا بوق هواپیما

پزشکانی که درباره بیماریها رساله داشتند و هر بیماری را به طور کامل تشریح، روشهای درمان و مراقبت از بیمار را در آن ذکر کرده اند. این پزشکان از انواع روغن ها یا حبها به جای قرص و پماد استفاده می کردند. تا سرانجام نخستین پزشکی در یونان به عنوان یک شاخه علمی شناخته شد. پزشکان یونانی از جمله بقراط تلاشهای زیادی کردند تا پزشکی را از جادوگری و خرافات جدا کنند.

  • شنا کردن از چه زمانی باب شد؟

از زمانی که انسان ها خود را شناختند و راههای فرار از حیوانات وحشی و درنده را مرور می کردند به شنا فکر کردند. آنها شنا را برای اولین بار از روش روی آب ماندن و شنا کردن حیوانات آموختند. به مرور تقلید از حیوانات موجب شد انسان ها با روش های مختلفی از شنا آشنا شوند. برای مثال شنای سگی که برگرفته از حرکت سگ ها درون آب بود، باب  د و بعد از آن مطالعه شیوه شنا کردن حیوانات مختلف ایده هایی را به انسانها داد. سرانجام بعد از گذشت دو هزار سال انسان توانست روش های مختلفی را که بسیاری از آن ها امروزه نیز مورد استفاده اند، کشف کند. تا سرانجام در دوران یونان و روم شنا کردن به عنوان ورزش و بعد در مهارتی شناخته شد که سربازان باید از آن به عنوان یک مهارت جنگی استفاده کند.

از سر درد تا بوق هواپیما

 

  • چرا مغز درد را حس نمی کند؟

مغز اگرچه محلی برای دریافت پیام های عصبی اندام های مختلف است تا سیگنال های درد را دریافت و متناسب با آن پیامهای کنترل درد را برای عضو ارسال کند اما خودش فاقد گیرنده های درد است. همین موضوع باعث می شود بافت مغز دردی را احساس نکند. بعضی جراحان در شرایطی که بافت های مغز بیمار را در اتاق عمل بررسی می کنند، بیمار به هوش است و با نواختن گیتار یا یک فعالیت فیزیکی به تیم پزشکی برای درمان کمک می کند. با همه اینها بعضی این سوال را مطرح می کنند که اگر مغز سنسورهای درد ندارد، پس چرا ما دچار سردرد می شویم. این دردها به دلیل وجود گیرنده های درد میان بافتی است که حدفاصل مغز و جمجمه قرار دارند. وجود شریان های اصلی خون در این منطقه و افزایش میزان جریان گردش خون گاهی موجب تحریکاتی در این بافت می شود که دردهایی را با خود به همراه دارد.

وبسایت جالبکده

منبع:ویکیپدیا

بیشتر بخوانید:

آرامش ذهن

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا