جالبکده
سرگرمی

استون هنج

نگاهی به اسرار این مکان زیبا

آیا از راز هائ اسرار استون هنج خبر دارید؟ با ما باشید تا نگاهی به این مکان اسرار انگیز بیاندازیم.

  • شاهدان پدیده:

هر ساله در ساعت سه و چهل دقیقه بامداد روز ۲۱ ژوئن مصادف با اول تیرماه هزاران نفر در استون هنج جمع می‌شوند تا شاهد پدیده‌ای باشند که به مناسبت آن در طول قرن ها جشن برپا شده است. مردم دوران باستان همراه با کاهنان سفید پوش در آغاز تابستان منتظر لحظه طلوع آفتاب می ماندند تا خورشید در افق پدیدار شود و روی سنگها بتابد. اما ابهامات جدی در خصوص ابعاد دیگر آیین گرامیداشت زمان وجود دارد.

باستان شناسان بسیاری باورهای قدیمی  را به چالش کشیده اند. از ارتباط این بنا با طلوع آفتاب در آغاز تابستان تا نظریه هایی راجع به اهداف سازندگان اصلی بنا.  با مطالعات جدید نادرستی برخی از نظریه ها آشکار شده است به عنوان مثال کاهنان هیچ نقشی در ساخت این بنا نداشته‌اند و صرفاً برای مراسم مذهبی از آن بهره می برده اند. در طول ۵ هزار سال اخیر ساختارهای مختلف ای در همین مکان و هر یک پیچیده تر از دیگری ایجاد شده است. آنچه در ابتدا وجود داشت یک«هنج» ساده با خندق مدور بود که یک راه آب داشته و در طول هزار سال بعد توسط ۲ حلقه از سنگ های ایستاده و متحدالمرکز احاطه شد. پس از گذشت ۵۰۰ سال یا بیشتر بنا به شکل نعل اسبی به خود گرفت و سنگ های«سارسن تریلیتون» هر یک به وزن ۲۵ تن به آن اضافه شد. هر مرحله از ساخت بنا راز و رمزهای خاصی به همراه داشت علت ساخت خندق اولیه چه بود؟ چرا در هزاره بعدی سنگهایی به آن افزوده شد؟ و چگونه این سنگ ها از محلی که ۳۸۰ کیلومتر دورتر از بنا بوده آن هم قبل از اختراع چرخ حمل شده است؟ چرا ساختار استون هنج به گونه ای است که به نظر می رسد با پدیده های نجومی در ارتباط است؟

بحث درباره استون هنج ده‌ها سال است که سر و صدای زیادی به پا کرده است. دانشگاهیان در حوزه های مختلف از اختر فیزیک و باستان شناسی تا مهندسی نظریه های متعددی مطرح کردند. به‌علاوه روشن است که اسرار استون‌هنج فقط می تواند با یک رویکرد چند جانبه حل شود این موضوع باعث می‌شود محققان نگاهی نو به اسرار استون‌هنج داشته باشند نگاهی نو به معنای واقعی کلمه.

استون هنج
  • تناقض:

یکی از تناقض های موجود در استون هنج هم‌ترازی بین دایره میانی و هیل استون(که در خارج از این حلقه قرار دارد) و محل طلوع آفتاب در روز اول تابستان است. این تراز چندان دقیق نیست و موضوعی است که معمولاً به تغییر محور زمین از زمان ساخت بنا تاکنون نسبت داده می‌شود با این حال بسیاری بر این باورند کی هیل استون،  هرگز در محل دقیق قرار نداشته است. در حالی که اندکی خطا در محاسبه سازندگان اولیه بنا طبیعی به نظر می‌رسد. تحقیقات ستاره شناسان در دهه شصت نشان می‌دهد که چنین خطایی وجود نداشته است.  از ویژگی‌های این اثر تاریخی می‌توان به ارتباط با پدیده‌های آسمانی از چرخه ماه تا سیکل پیچیده خسوف و کسوف اشاره کرد. این ایده که استون هنج یک رصدخانه نجومی پیچیده است در میان عامه مردم پذیرفته شده است اما باستان شناسان معتقدند که هنوز ابعاد ناشناخته ای در این من آن هفته است.

در حفاری های انجام شده سال ۱۹۷۹ در نزدیکی هیل استون سنگ دیگری کشف شده که قابلیت تنظیم پرتوهای نور را در ۵ هزار سال پیش داشته است.

در سال ۱۹۹۵ ستاره شناس بریتانیایی دکتر دو نکن استیل نظریه متفاوت ارائه کرد بدین معنا که استون هنج اساسا به منظور پیش‌بینی فجایع کیهانی است. 

شهاب سنگ ها یک خطر جدی برای ادامه حیات روی کره زمین محسوب می شوند و تحقیقات دکتر استیل  روی مسیر دنباله شهاب‌سنگ‌ها متمرکز شده است. عبور زمین از میان بقایای یک شهاب سنگ می تواند بسیار مخرب و ویرانگر باشد. دکتر استیل نشان داد که چگونه در اثر عبور یک شهاب سنگ تخریب گسترده ای در پنج هزار سال قبل روی کره زمین اتفاق افتاد. دقیقاً همان زمانی که استون هنج اولیه در حال ساخته شدن بوده است نکته جالب تر اینکه کره زمین هر ساله حدود آغاز فصل تابستان از میان متراکم ترین بقایای شهاب سنگ ها عبور می کرده است و این پدیده در آسمان شب دقیقاً در جایی که استون هیل قرار دارد قابل مشاهده بوده است.

استون هنج
  • احترام به مادر زمین:

حتی اگر استون هنج اولیه یک سیستم هشدار دهنده پدیده‌های کیهانی بوده باشد. در زمان تکمیل مرحله نهایی ساخت آن خطر شهاب سنگ ها به کلی از بین رفته بود پس هدف از ادامه ساخت آن چه بود؟

بازهم نظریه های متعددی در این زمینه وجود دارد برخی از محققان بر این باورند که نشانه هایی از وجود سایر فرهنگ ها در همان زمان و در اطراف استون‌هنج وجود دارد.

دکتر ترنس میدن از دانشگاه آکسفورد می گوید کشاورزان دوره نوسنگی به مادر زمین و پدر آسمان اعتقاد داشتند بنابراین سنگ های چیده شده در استون هنج تشکیل دهنده معبدی با سقف آسمان بوده است که به طوری به پرستش مادر زمین نیز  اختصاص یافته است.

بر اساس یافته های دکتر میدن سنگهای بزرگ سارسن تریلیتون ساختاری رحم مانند را تشکیل می دهد که در آغاز تابستان از اهمیت خاصی برخوردار است وی می افزاید فقط نور صبحگاهی اول تابستان که به درون طاق این ساختار نفوذ می کند این اتفاق می تواند نمادی از یک پیوند افسانه‌ای میان پدر آسمان و مادر زمین باشد.

استون هنج
  • درخشش ستاره:

تعداد زیادی از باستان شناسان معتقدند که ارتباط میان استون‌هنج و روز اول تابستان بیش از حد مورد توجه قرار گرفته است. به اعتقاد این گروه از باستان‌شناسان دیدگاه سنتی که در خصوص اهمیت بناهای تاریخی وجود دارد ممکن است دقیقاً برعکس حقیقت نهفته در آن باشد در حال حاضر آنها به جای تمرکز روی طلوع آفتاب در آغاز تابستان روی غروب آفتاب در ابتدای زمستان متمرکز شده‌اند

جولیان ریچاردز مشاور باستان شناسی توضیح می‌دهد این یک کشف جدید نیست از نظر فیزیکی نیز کاملاً مشخص است که استون هنج در هر دو زمینه کاربرد داشته است اما شواهد به دست آمده از سایر نقاط حاکی از آن است که شاید آغاز زمستان اهمیت بیشتری داشته باشد. به عنوان مثال او از بناهای مهم دوران نوسنگی یاد می‌کند. بناهای ماشاوی در اورکنی و نیوگرانگ در ایرلند حدوداً همزمان با بنای استون هنج اصلی ساخته شده اند اما هدف سازندگان آنها کاملاً آشکار و بدون ابهام است. این دو بنا فقط قابلیت تابش نور در یک جهت را دارند و آن هم به منظور تعیین شب یلدا و غروب آفتاب در آغاز زمستان است.

به هر حال طراحی پیچیده استون‌هنج نشان می دهد که طراحان آن به دنبال موضوعی فراتر از غروب آفتاب در آغاز زمستان بودند سنگ دوقلو و ساختار نعل اسبی ممکن است نشانه ای از شیء آسمانی دیگری باشد  که در آسمان شب قابل رویت است:ماه

در مطالعاتی که نتایج آن در سال گذشته منتشر شد نگاهی نو به این بنای تاریخی شده و در آن عبارت است از تغییر زاویه دید از هیل استون به استون هنج[از بیرون به درون بنا] با نگاهی از این زاویه در میابیم سنگهای سارسن تریلیتون در وسط استون‌هنج مانند پنجره هایی هستند که موقعیت خورشید و ماه را در آسمان زمستان نشان می دهند. در حالی که ماه هر چهار هفته یک بار مسیر خود را در آسمان تقریباً تکرار می‌کند خورشید یک بار در سال در نقطه مناسب خود قرار می‌گیرد لحظه غروب در آغاز زمستان .به هر حال به نظر می رسد سازندگان استون‌هنج چرخه دیگری را هم مدنظر داشته اند که هر ۱۹ سال یکبار تکرار میشود. شب یلدا همزمان با عدم رویت ماه در آسمان خواهد بود و بلند ترین و تاریک ترین شب سال رقم می‌خورد در چنین شبی تعداد ستارگان بیشتری و مدت طولانی تری قابل رویت هستند این رویداد ممکن است نشانه شروع مراسم یادبود اجداد و پیشینیان بوده باشد با نمادی از ستارگان بی‌شماری که در این شب طولانی در آسمان قابل مشاهده هستند.

استون هنج

تصور اینکه مردم دوران ماقبل تاریخ چنین دانش عمیقی در زمینه نجوم داشته‌اند باورنکردنی است اما باستان‌شناسان مطمئن هستند که سازندگان استون هنج به‌خوبی از چرخه ۱۹ ساله ما آگاه بوده اند و گواه این مدعا ۱۹ قطعه سنگ آبی است که به دقت چیده شده اند.

برای تائید این نظریه جدید باید دانشمندان رشته های مختلف با یکدیگر همکاری داشته باشند به این منظور همکاری دانشمندان در زمینه های مختلف شامل نجوم دوران باستان طراحی دوران باستان مردم شناسی مدل سازی رایانه ای و چندین رشته لازم است.

به هر حال شواهد کشف شده تا به امروز حاکی از آن است که محققان در آستانه دستیابی به موفقیتی بزرگ در درک معمای استون قرار دارند. 

نگاه کلی به این که چرا استون هنج ساخته شد.

۱٫پیش بینی تأثیر ستاره دنباله دار:

تاریخ ساخت و جهت قرارگیری استون هنج نشان دهنده آن است که این بنا به منظور تعیین موقعیت یک ستاره دنباله دار مورد استفاده قرار گرفته و بقایای آن نیز ۵ هزار سال پیش با زمین برخورد کرده است.

۲٫جشن حاصلخیزی:

تابش نور آفتاب در نخستین روز تابستان بر استون‌هنج نشانه ای برای آغاز مراسم مذهبی شکرگزاری و جشن حاصلخیزی بوده است.

۳٫محاسبات نجومی:

ستاره شناس معروف جرالد هاوکینگ استاد دانشگاه بوستون آمریکا معتقد است  بنا ویژگی‌هایی دارد که برای پیش‌بینی همترازی های کسوف و خسوف قابل استفاده بوده است.

۴٫مرکز درمانی:

پروفسور باستان شناس تام دارویی از دانشگاه بورتموث  و همکارانش شواهدی ازبیماری در میان بقایای اجساد کشف شده در نزدیکی استون‌هنج یافتند شاید بتوان گفت که این مکان در گذشته مرکزی برای شفای معجزه آسای بیماران بوده است.

۵٫پرستشگاه مذهبی:

معروف ترین نظریه این است که استون هنج مکانی برای برگزاری مراسم مذهبی بوده است روستایی مربوط به دوران نوسنگی در سه کیلومتری شمال شرق استون هنج کشف شده که به نظر می رسد محلی برای اقامت افرادی بوده است که به قصد شرکت در مراسم مذهبی راهی این منطقه شدند.

 ۶٫یادبودی افسانه‌ای:

در اوایل قرن ۱۲ میلادی مورخی به نام جفری خونمون ادعا کرد که این بنای یادبودی است برای قتل عام اشراف بریتانیا توسط یکی از پادشاهان ساکسون به نام هنجیست و این سنگ ها نیز از ایرلند کنونی به این مکان آورده شده است.

استون هنج

  • جابه جایی سنگ ها

سوال اصلی اینجاست که چگونه سنگ هایی به این بزرگی به این مکان منتقل شدند؟ 

تنها نقطه اسرار آمیز در این بنا مربوط به دوران ماقبل تاریخ این نیست که چرا استون هنج ساخته شده است بلکه چگونگی ساخت آن هنوز در هاله ای از ابهام است. بیشترین توجه روی سنگهایی به اصطلاح آبی متمرکز شده که ۴۰۰۰ سال پیش در ساخت ۲ حلقه متحد المرکز در این بنا به کار رفته است.

سازندگان استون‌هنج چگونه توانسته اند سنگهای آبی خاکستری ۴ تنی را از نزدیکترین منبع در فاصله بیش از ۳۸۰ کیلو متری در منطقه پرسلی هیلز  در غرب ولز جابجا کنند؟

یک توضیح ساده این است که از یک نوع جابجایی ترکیبی شامل آب رودخانه به علاوه نیروی انسانی استفاده شده است برخی نیز بر این باورند که سنگهای آبی در همان نزدیکی محل قرارگیری استون‌هنج وجود داشته اند و در واقع این سنگ ها و بازمانده یخچال های طبیعی هستند که چهل هزار سال پیش بخش عمده ای از بریتانیا زیر پوشش آن قرار داشته است به هر حال مطالعات محققان دانشگاه ولز نشان می دهد که اولین بار سنگ های آبی ۱۴ هزار سال پیش در معرض هوا قرار گرفتند و این زمان بسیار دیرتر از زمانی است که این سنگ ها توسط یخچال های طبیعی در این مکان فرو نشستند بنابر این اسرار استون‌هنج همچنان به قوت خود باقی می ماند.

استون هنج

نظر شما در رابطه با این مقاله چیست؟

گردآورنده: سایت جالبکده

منبع:ویکیپدیا

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا