جالبکده
سرگرمی

اسرار داوینچی

مردی که هیچ وقت پی به حقیقت او نخواهیم برد،پر از رمز و راز است هم خودش هم نقاشی ها طرح ها و حتی دست خطش. در این مقاله نگاهی می اندازیم به زندگی پیچیده و پر رمز او و شاید اسرار داوینچی  تا ابد کشف نشود. 

با توجه به نوشته ها و آثاری که از او باقی مانده است او را یکی از بنیانگذاران پیشرو اندیشه رنسانسی می دانند او از عالمانی است که در هر زمینه ای  دستی برده و این یکی از بارزترین ویژگی های شخصیت داوینچی است او را نیز به عنوان یکی از اولین پژوهشگران سبک مدرن به شمار می‌آورند. سال ۱۴۵۲ داوینچی در توسکانی ایتالیا به دنیا آمد منطقه ای که به خاستگاه فرهنگ و هنر اروپا مشهور است.

او فرزند نامشروع تاجری ثروتمند به نام (یروفرانسیسو انتونیو داوینچی) و زنی دهقان از طبقه پایین دست به نام (کاترین) است.  اطلاعات زیادی درباره اوایل زندگی داوینچی در دسترس نیست او تا پنج سالگی نزد مادرش می ماند و سپس برای ادامه زندگی او نزد خانواده پدریش می رود در همین روزها پدرش با دختر ۱۶ ساله ازدواج می کند این دختر همان زنی است که داوینچی را بسیار دوست دارد در اوج جوانی به شکلی نامعلوم از دنیا می‌رود بسیاری از نقاشی های داوینچی را طرح سیمای این زن می پندارند.

 • فلورانس

مانند بسیاری دیگر از نوابغ داوینچی نهم اصلاً در مدرسه موفق نبود و به روش های مختلف از مدرسه فرار می کرد اما در نقاشی طبیعت علاقه و استعداد بسیاری داشت. علومی چون هندسه و ریاضیات را خارج از مدرسه می آموخت لئوناردو شانزده ساله بود که پدرش این بار با دختری ۲۰ ساله به نام (فرانسسکا لنفردینی)  ازدواج میکند.در آن زمان داوینچی اصرار دارد که خانواده اش او را به فلورانس جایی که سرنوشت او رقم خواهد خورد بفرستند.

لئوناردو در فلورانس به هنرکده نقاشی و پیکرتراشی می رود و در آنجا به شاگردی(آندرئادل وروکیو)  در می آید او از ماهرترین هنرمندان آن روزگار ایتالیا بود و کارگاه محل خلق هیجان انگیز ترین آثار هنری تاریخ ایتالیا است داوینچی با شاه کارهایی که در آن کارگاه تراشیده میشود استعداد های نهفته اش به شکوفایی می‌رسد و علاوه بر پیکر تراشی و ریخته‌گری نحوه مشاهده اشکال را از استاد می آموزد تا برای کشیدن تابلوهایش در آینده آماده شود.

 • میلان

پس از گذشت ۲ سال داوینچی در پیکر تراشی استاد می شود و پس از آن بیشتر وقتش رو به مطالعه گیاهان رنگ ها و طبیعت یعنی آنچه را که برای نقاشی نیاز دارد اختصاص میدهد در بیست سالگی به میلان مهاجرت می کنند و نقاشی کردن را به روش حرفه ای آغاز می کند در میلان او به استخدام مرکزی پزشکی درمی‌آید و فنون تب را می آموزد و مطالعه علوم پایه مانند ریاضی را از سر می‌گیرد و به فلسفه روی می‌آورد در همین سال‌ها است که بخش  عمده ای از آثارش را می آفریند

طرح ها و نقشه های مهندسی مربوط به ابزار آلات و اختراعات حیرت انگیز او مربوط به این دوره از زندگی اش هستند در این زمان شاگردان زیادی هم داشت

 • واتیکان

داوینچی در میانسالی پاپ واتیکان می گذارد و آخر زندگی اش را کنار هنرمندان بزرگی مانند مایکل آنژ و رافائل می گذراند در آن دوره میلان تحت فرمان فرانسیس اول پادشاه فرانسه بود داوینچی که دیگر به عنوان یکی از بزرگترین هنرمندان آوازه اش به همه جا رسیده بود روابط دوستانه ای با پاپ و شخص فرانسیس اول دارد و سفارش هایش را فقط از این دو میگیرد در روزهای آخر عمرش چند سفارش دندانگیر به او میشود داوینچی آن‌ها را رد می‌کند سرانجام مدت کوتاهی پس از اینکه دارایی‌هایش  از جمله بخش زیادی از املاک و تاکستان ها را به شاگردان و خدمتکارانش می بخشد در روز دوم می سال ۱۵۱۹ در ۶۷ سالگی از دنیا می‌رود.

 • نقاشی ها

یکی از مشهورترین نقاشی های داوینچی شام آخر است ابعاد این نقاشی آنقدر بزرگ است که دیوار یک تالار را به طور کامل پوشانده است این تصویر آخرین شب زندگی مسیح را در کنار حواریون  نمایش می دهد و دقیقاً لحظه ای را نشان میدهد که طبق کتاب یوحنا باب ۱۳ آیه ۲۱ مسیح می گوید که دیاران ش به وی خیانت خواهد کرد اگر دو نسخه شفاف از این اثر را به صورت وارونه روی یکدیگر بگذاریم اشکالی تشکیل می شود که کامل کننده این نقاشی است و از این جهت این اثر کاملاً آگاهانه کشیده شده است.

اسرار داوینچی

(پالاماریا جیووانی) از موسیقیدانان مشهور ایتالیایی هم سالها پیش ادعا کرده بود که با گذاشتن عناصر سمبلیک تابلو شام آخر داوینچی روی یک خط حامل موسیقی یعنی با کشیدن خطوط حامل موسیقی به طور افقی در قسمت پایینی شام‌اخر نت یک موسیقی کلیسایی ۴۰ ثانیه ای تشکیل می شود.

این حرف و حدیث ها درباره آثار دیگر داوینچی قابل مشاهده است چند سال پیش با تاباندن اشعه فروسرخ به چند تابلوی داوینچی متوجه شدند که یک طرح دیگر که با چشم غیر مسلح قابل مشاهده نیست زیر رنگ های نقاشی پنهان است.

 • لبخند مرموز

هیچکدام از این آثار  به اندازه مونالیزا یا همان لبخند ژکوند بحث برانگیز نیستند نقاشی که  تقریبا نیم قرن پیش شخصی به قسمت پایینی آن اسیدپاشی مرمت آن سال‌ها به طول انجامید چشمان مونالیزا توری توسط داوینچی طراحی شده است که شما با هر زاویه ای به تابلو نگاه کنید تصور می‌کنید مونالیزا شما را نگاه میکند.  در همین چشم ها داوینچی نام و نام خانوادگی خود را پنهان کرده است جالب است بدانید مونالیزا ابرو ندارد لبان مونالیزا به گونه‌ای کشیده شده است که بیننده لبخند حقیقی را زمانی می بیند که مستقیم به لب های مونالیزا نگاه نکند

علاوه بر طرز نشستن و نمای پشت مونالیزا و ریزه کاری های عجیب دیگری که در این نقاشی وجود دارد  سؤال اصلی آن است که به راستی زنی که در تابلو لبخند می زند کیست کارشناسان دانشگاه هایدلبرگ  گفتند که نوشته های حاشیه کتابی مربوط به سال ۱۵۰۵ ثابت میکند که مدل نقاشی مونالیزا(لیزا دل گیو کوندو) همسر یک تاجر ثروتمند فلورانسی قرن ۱۶ بوده است و این دلیل یکی از اتهاماتی است که به داوینچی می زنند با وجود اینکه گفته می شود داوینچی هیچگاه همسری نداشت عده ای میگویند  نقاشی مونالیزا  برگرفته از همسر داوینچی است که او دو سال از زندگی خود را با این زن گذراند برخی هم معتقدند داوینچی مادرش را در این تابلو به تصویر کشیده است عده ای دیگر می گویند ظاهر این زن برگرفته از سیمای خود داوینچی است  البته با در نظر گرفتن تصویر ای که داوینچی از خودش کشیده است و با قرار دادن آن در کنار تابلوی مونالیزا می فهمیم چنین ادعایی چندان هم دور از ذهن نیست کسانی که بر این باورند دلیل خلق چنین اثری را انحرافات اخلاقی داوینچی می دانند برای پی‌بردن به پاسخ این سؤال که آیا مونالیزا خود داوینچی است یا نه برخی از دانشمندان و تاریخ شناسان کمیته ملی میراث فرهنگی ایتالیا برای شکافتن قبر داوینچی مدتی به دنبال کسب اجازه از مقامات فرانسوی بودند آنها امیدوارند با پیدا کردن جمجمه  این نقاش بتوانند شعر او را دوباره بازسازی کرده و با مونالیزا مقایسه کنند البته پیش از آن آنها به دنبال بررسی این موضوع هستند که آیا قبر مشهور واقع متعلق به داوینچی است یا خیر البته با توجه به سرسختی مخالفانی که معتقدند این کار بی احترامی به شخصیت داوینچی است معلوم نیست این دانشمندان به هدفشان برسند.

اسرار داوینچی

 • داوینچی زیر تیغ اتهام

داوینچی از جمله مشاهیر ای است که سؤالات زیادی درباره زندگی خصوصی اش وجود دارد این اتهامات نه تنها امروزه بلکه در زمان حیات خود داوینچی وجود داشته است تا جایی که در اواخر عمرش نزدیک بود حمایت پاپ و دربار را از دست بدهد.

اگرچه او  ازدواج نکرد و کسی او را در میان عموم با همسر رسمی ندید ولی همیشه او را به داشتن روابط پنهانی و نامشروع به ویژه در شهر میلان متهم می‌کردند مخالفان از حتی اتهامات همجنسگرایی و داشتن رابطه با یکی از شاگردانش را متوجه او کردند.

یکی دیگر از اتهام هایی که به داوینچی نسبت میدهند بدرفتاری با شاگردانش است عده‌ای می‌گفتند او همیشه با شاگردانش بد اخلاقی می کرده و برخورد تحقیر آمیز با آنها داشته است. (سالی) از جمله شاگردان ای بود که ادعا می‌شود مورد غضب داوینچی قرار گرفت تنها پس از گذشت یک سال از پیوستن سالی به داوینچی لیستی از خرابکاری ها و تخطی های سالی را فراهم کرد لئوناردو اورا دزد دروغگو کله شق خطاب کرد البته عده‌ای در این مورد حق را به داوینچی می‌دهند چون گفته می شود چه سالی دست کم پنج بار با برداشتن پول های داوینچی از خانه او گریخت و همه این پول را صرف عیاشی و خوشگذرانی کرد.

نگاهی به بقیه آثار داوینچی:

داوینچی یک قرن پیش از گالیله زندگی می کرد در عصری که علم و تکنولوژی خیلی از روزگار ما عقب تر بود با این حال ساخت وسایل و ابزاری از اسرار داوینچی به جا مانده که موجب شگفتی همه است پل های متحرک زیر دریایی لباس غواصی نوعی هواپیما تانک های جنگی دوربین نجومی نورافکن ساعتی که به ساعت داوینچی مشهور است کیلومتر شمار و دستگاهی برای اندازه گیری فشار آب از جمله شاهکارهای او هستند اگرچه بسیاری از این طرح ها هیچ وقت در عمل ساخته نشدند ولی مهندسان روزگار ما کاربردی بودن خیلی  از آنها را تأیید کرده اند.

سد و کانال های آب با روشی جدید هم از دیگر طرح‌های او بودند که زمان خودش ساخته شدند.

یکی دیگر از ابداعات عجیب داوینچی خط معکوس است او تمام نوشته‌ها و طرح هایش را  به این سبک می نوشت. حروف را به صورت معکوس روی کاغذ می‌نوشت به طوری که کسی از آنها سر در نیاورد برای خواندن دست خط او باید نوشته هایش را در مقابل آینه گرفت دلیل این کار او را در امان ماندن از خشم کلیسا می دانند.

برخی دیگر از فعالیت‌های پزشکی داوینچی هم با در نظر گرفتن عصر او بسیار سؤال برانگیز است اعمالی نظیر جراحی های پیچیده و شکافتن دوختن بدن انسان ها و تهیه دارو با ترکیب موادی که در زمان او چندان شناخته شده نبودند این اعمال او را تا  آستانه تکفیر و حتی شکنجه توسط کلیساییان متعصبان روزگار پیش برد ولی بخت با لئوناردو یار بود و در همان موقع فرانسه آن منطقه را فتح کرد و داوینچی را رهانید یکی دیگر از عجایب زندگی داوینچی نوشته های او درباره سنگواره ها یا همان فسیل هاست با دیدن تعدادی از این سنگها به درستی به ماهیت آنها و چگونگی شکل گیری شان پی برده بود این در حالی است که علم فسیل شناسی سالها بعد در اروپا پیدا شد و رشد کرد.

 • جنین در رحم مادر 

دستخطی از داوینچی وجود دارد که در آن لئوناردو مراحل تکامل جنین در رحم مادر را از زمان شکل گیری تا زمان تولد توضیح داده است.

اسرار داوینچی

 

 • بالابر

داوینچی با استفاده از طناب و چرخ دنده های متعدد بالا بری طراحی کرده است که می توان از آن برای بالا بردن آب و مصالح استفاده کرد.

 

 • هلیکوپتر

بال های این ماشین پرنده مانند ملخ هلی‌کوپتر های امروزی طراحی شده است ولی بالا بردن آن با استفاده از اهرم های انجام میشود که حرکت دادن آنها نیاز به انرژی زیادی دارد و تقریباً برای انسان غیر ممکن است به همین دلیل این طرح داوینچی هیچ وقت ساخته نشد.

اسرار داوینچی

 

 • استخوان بندی بدن

داوینچی به توضیح دادن درباره چگونگی اتصال استخوان ها و حالت قرارگیری آنها نسبت به هم پرداخته است.

اسرار داوینچی

 

 • رطوبت سنج

داوینچی طرز قرار گیری چرخ دنده‌های را نشان می دهد که در کنار هم و با اتصال به ابزاری دیگر یک سیستم رطوبت سنج را به وجود می آورد با این دستگاه میتوان میزان رطوبت هوا را اندازه گرفت.

اسرار داوینچی

گردآورنده سایت جالبکده

منبع:ویکیپدیا

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا