جالبکده
سرگرمی

بمب هیدروژنی چیست؟

  • بمب هیدروژنی چیست؟

پس از ساخت بمب اتمی در سال ۱۹۴۵ میلادی دانشمندان به فکر ساختن بمبی بسیار قویتر افتادند. در نتیجه، کار ساختن بمبی با قدرت تخریب فوق العاده زیاد به نام «بمب هیدروژنی» آغاز شد. نخستین بمب هیدروژنی در سال ۱۹۵۲ میلادی به وسیله یک دانشمند آمریکایی به نام «ادوارد تلر» و همکارانش مورد آزمایش قرار گرفت. قدرت این بمب، ۷۰۰ برابر بمبی بود که در هیروشیما منفجر شده بود.

بمب هیدروژنی با استفاده از پدیده همجوشی هسته ای» ساخته می شود. در فرایند همجوشی، چهار هسته هیدروژن در حرارت بسیار بالا ترکیب می شوند و یک هسته هلیم به وجود می آورند. در این واکنش، مقدار فوق العاده زیادی انرژی گرمایی آزاد می شود. این واکنش درست شبیه واکنشی است که در خورشید و سایر ستارگان رخ می دهد و طی آن، به طور دایمی مقدار عظیمی انرژی گرمایی و نور تولید می شود.

پوسته بمب هیدروژنی از آلیاژی بسیار قوی ساخته می شود. دو ایزوتوپ هیدروژن و همچنین یک بمب اتمی برای شروع واکنش همجوشی در داخل این پوسته قرار می گیرد با انفجار بمب، ابتدا بمب اتمی منفجر میشود. انفجار بمب اتمی میلیونها درجه حرارت تولید می کند.

بمب هیدروژنی چیست؟
بمب هیدروژنی چیست؟

این حرارت باعث ترکیب هسته های هیدروژن و ساخته شدن هسته هلیم و مقدار عظیمی گرما می شود. این واکنش در یک میلیونیم ثانیه رخ می دهد. در همجوشی هسته ای علاوه بر هسته هلیم، نوترون نیز ساخته می شود. نوترونها موجب شکافت اورانیم موجود در بمب اتمی و تولید مجدد حرارت می شوند. به این ترتیب همجوشی هسته ای مرتب ادامه پیدا می کند. به همین جهت بمب هیدروژنی، مربی فوق العاده قوی است.

تاکنون بمب هیدروژنی توسط کشورهای ایالات متحده آمریکا، روسیه، انگلیس، فرانسه و چین ساخته شده است. روسیه در سال ۱۹۶۲ میلادی نخستین بمب هیدروژنی خود را مورد آزمایش قرار داد. قدرت این بمب معادل قدرت ۶۲ مگاتن TNT بود.

در بمب هیدروژنی دو پدیده شکافت هسته ای و همجوشی هسته ای با هم رخ می دهد. شکافت هسته ای عنصر اورانیم موجود در بمب اتمی موجب آغاز واکنش همجوشی و ترکیب هسته های هیدروژن و ساخته شدن هسته هلیم می شود. انرژی حاصل از همجوشی موجب ادامه انفجار اتمی می شود و در نتیجه ویرانی عظیمی به بار می آید.

وبسایت جالبکده

منبع:ویکیپدیا

بیشتر بخوانید:

چرا عرق میکنیم؟ و چرا…

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا