جالبکده
سرگرمی

حیوان سال تولد شما چیست؟

بررسی مشخصات و ویژگی های هر سال

این سؤال معمولاً در اواخر سال ،وقتی که بحث حیوان سال داغ است بین خانواده ها و جمع های دوستانه  مطرح می شود هر سال شمسی حیوان سال مخصوص به خود را دارد که تعداد آن ها ۱۲ عدد است و به این صورت است:

گاو،موش،پلنگ،خرگوش،خوک،نهنگ،اسب،مار،سگ،میمون،گوسفند،مرغ

حیوان سال

ممکن است برای شما هم مثل ما سؤال باشد که بر چه اساسی حیوان سال مشخص می شود؟

چه فلسفه ای دارد؟

مشخصات افراد متولد شده در آن سال چیست؟

که در ادامه این مطلب از وب سایت جالبکده جواب تمام سؤالات خود را خواهید گرفت:

تاریخچه

استفاده از نام سال ها بر اساس حیوان ریشه در فرهنگ ترکی-مغولی دارد که زمان تصرف ایران به دست خاندان مغول وارد فرهنگ مردم ایران زمین شد.

در بسیاری از امور مثل شرح  اتفاقات تاریخی  از این نام ها استفاده می شد و تا دوره صفویه نیز رایج بود تا اینکه تقویم هجری شمسی به عنوان تقویم رسمی شناخته شد.

استفاده از اعداد برای به دست آوردن حیوان سال مربوط به خود از جدول زیر  محاسبه می شود که ممکن است شما را کمی گیج کند.

حیوان سال

اما برای راحت تر شدن کار کافی است یک سال را به عنوان مبنا در نظر بگیریم و عدد آن  را با ۱۲ جمع کنیم.

انقدر ادامه می دهیم تا به سال تولد مورد نظر خود برسیم:

مثال:شما  متولد سال ۱۳۷۲هستید

۱۳۰۰سال مرغ یا خروس است:۱۳۱۲–۱۳۲۴–۱۳۳۶–۱۳۴۸–۱۳۶۰–۱۳۷۲—۱۳۸۴–۱۳۹۶

بقیه حیوانات هم این صورت هستند:

سال سگ:۱۳۰۱—۱۳۱۳—۱۳۲۵—۱۳۳۷—۱۳۴۹—۱۳۶۱—۱۳۷۳—۱۳۸۵–۱۳۹۷

سال خوک:۱۳۰۲—۱۳۱۴—۱۳۲۶—۱۳۳۸—۱۳۵۰—۱۳۶۲—۱۳۷۴—۱۳۸۶—۱۳۹۸

سال موش:۱۳۰۳—۱۳۱۵—۱۳۲۷—۱۳۳۹—۱۳۵۱—۱۳۶۳—۱۳۷۵—۱۳۸۷-۱۳۹۹

سال گاو:۱۳۰۴—۱۳۱۶—۱۳۲۸—۱۳۴۰—۱۳۵۲—۱۳۶۴—۱۳۷۶—۱۳۸۸—۱۴۰۰

سال پلنگ:۱۳۰۵—۱۳۱۷—۱۳۲۹—۱۳۴۱—۱۳۵۳—۱۳۶۵—۱۳۷۷—۱۳۸۹—۱۴۰۱

سال خرگوش:۱۳۰۶—۱۳۱۸—۱۳۳۰—۱۳۴۲—۱۳۵۴—۱۳۶۶—۱۳۷۸—۱۳۹۰—۱۴۰۲

سال نهنگ:۱۳۰۷—۱۳۱۹—۱۳۳۱—۱۳۴۳—۱۳۵۵—۱۳۶۷—۱۳۷۹—۱۳۹۱—۱۴۰۳

سال مار:۱۳۰۸—۱۳۲۰—۱۳۳۲—۱۳۴۵—۱۳۵۶—۱۳۶۸—۱۳۸۰—۱۳۹۲—۱۴۰۴

سال اسب:۱۳۰۹—۱۳۲۱—۱۳۳۳—۱۳۴۶—۱۳۵۷—۱۳۶۹—۱۳۸۱—۱۳۹۳—۱۴۰۵

سال گوسفند:۱۳۱۰—۱۳۲۲—۱۳۳۴—۱۳۴۷—۱۳۵۸—۱۳۷۰—۱۳۸۲—۱۳۹۴—۱۴۰۶

سال میمون:۱۳۱۱—۱۳۲۳—۱۳۳۵—۱۳۴۸—۱۳۵۹—۱۳۷۱—۱۳۸۳—۱۳۹۵–۱۴۰۷

حیوان سال

ویژگی ها

متولدین هر کدام از سال ها دارای ویژگی ها و خلق و خوی مخصوص به خود هستند که در زیر  مختصراً توضیحاتی را خدمت شما ارائه می کنیم:

۱- مرغ یا به تعبیر دیگر خروس

خروس سمبل وفاداری و وقت شناسی است.

برای قدیمی ها که ساعت نداشتند، صدای خروس اهمیت ویژه ای داشته است و مردم را بیدار می کرده است.

افرادی که در سال خروس به دنیا آمده اند، افرادی صادق، روشن، ارتباطی، جاه طلب، و بامحبت‌اند.

ممکن است خیلی زود به چیزی علاقه مند شوند، اما سریع آن را فراموش می کنند. آن‌ها از عزت نفس بسیار بالایی برخوردارند و خیلی کم به دیگران متکی می شوند.

متولدین سال حیوان  خروس ها ذاتاً مردمانی خوش پوش و زیبا هستند و خواهان فراوان دارند. اگر بتوانند از غرور خود کم کنند، بیشتر پیشرفت خواهند کرد.

 • شعار خروس:من بهتر می دانم
 • بهترین جفت: گاو، اژدها، مار
 • بدترین جفت: خروس، سگ، خرگوش

رنگ: بنفش— حیوان: آهو—گُل: داودی —درخت: بلوط—رایحه: مر — گیاه: مرزه—طعم: شیرین — ادویه: فلفل سفید

جواهر تولد: یاقوت زرد — فلز: روی—عدد شانس: ۶ — آلت موسیقی: قره نی

 

۲-سگ

سگ دوست انسان است که می تواند او را درک کند و از او اطاعت کند، چه صاحبش ثروتمند باشد و چه فقیر.

چینی ها سگ را حیوانی فرخنده و مبارک می دانند. اگر سگی وارد خانه ای شود، صاحب‌خانه با آغوش باز او را خواهد پذیرفت.

متولدین سال حیوان سگ شخصیتی راست و درست دارند. آن‌ها در کار و شق وفادار، باجرئت، زبردست، باهوش و دلسوز هستند. این افراد اگر بتوانند بی ثباتی خود را رفع و رجو کنند، شانس به سراغشان خواهد آمد.

 • شعار سگ:  “من نگران هستم”
 • بهترین جفت:  ببر، خرگوش، اسب
 • بدترین جفت: اژدها، بُز، خروس

رنگ: فیروزه ای — حیوان: سگ یا گوسفند—گُل: همیشه بهار — درخت: گیلاس—رایحه: حنا — گیاه: مرزنگوش—طعم: گوشتی —-ادویه: میخک—جواهر تولد: یاقوت — فلز: سرب—عدد شانس: ۹ —آلت موسیقی: گیتار

۳-خوک

خوک در درک افکار انسانی به اندازه سگ دانا نیست. عاشق خوردن و خوابیدن و چاق شدن است.

از این رو معمولاً نشانگر تنبلی و بدهیکلی است. از جانب مثبت، بسیار خوش رفتار است و آزاری به دیگران نمی رساند و می تواند برای مردم ثروت و فراوانی بیاورد. آنها از دیرباز سمبل فراوانی و ثروت بوده اند.

افرادی که در سال خوک متولد شده اند، افرادی صادق و رک گو هستند. آن‌ها ظاهری آرام و قلبی نیرومند دارند، اما کم طاقت هستند و استقلال ندارند. از آنجا که از حرف زدن غیرمستقیم و در لفافه خوششان نمی آید، غیر اجتماعی به نظر می رسند. اما افرادی خوش‌بین و مقاوم هستند، و تاز مانی که کاملاً به آنها نزدیک نشده اید، پی به وفاداری و خوش قلبی آن‌ها نخواهید برد.

 • شعار خوک:  “من حفظ می کنم”
 • بهترین جفت:بُز، خرگوش
 • بدترین جفت: مار، خوک، میمون

رنگ: ارغوانی — حیوان: گربه—گُل: سوسن سفید—درخت: اقاقیا—رایحه: عنبر—گیاه: پونه—طعم: شیرین و ترش—ادویه: میخک—جواهر تولد: حجرالاقمر — فلز: نقره خالص—عدد شانس: ۵ — آلت موسیقی: چنگ

۴-موش

گرچه در نگاه مردم موش به هیچ وجه قابل ستایش نیست، و حتی در بسیاری از ضرب المثل های چینی مایه رسوایی قلمداد شده است، اما در راس علائم طالع بینی چینی قرار گرفته است. این علامت، حیوانی با روحیه، هوش، زیرکی، ظرافت، انعطاف پذیری، و سرزندگی بسیار می باشد.

افراد تحت این علامت معمولاً افرادی تیزهوش هستند که طالب جمع آوری ثروت و رسیدن به موفقیت هستند.

افراد زیادی هستند که می توانند به زندگی آن‌ها شانس بیاورند. از این‌رو، با وجود خجالت ذاتی، بسیار با دیگران می جوشند و با آن‌ها خوب کنار می آیند.

 • شعار موش: ,”من فرمانروایی می کنم”
 • بهترین جفت: , اژدها، میمون
 • بدترین جفت: , بُز، اسب، خرگوش، خروس

رنگ: اُکر — حیوان: غاز —-گُل:آفتاب گردان — درخت: بلوط—رایحه: چوب — گیاه: رزماری—طعم: تند و بامزه — ادویه: گشنیز—جواهر تولد: زمرد سبز —فلز: برنز

۵-گاو

گاو جثه بسیار بزرگی دارد. مردم معمولاً از گاو برای نشان دادن یک چیز بزرگ استفاده می کنند. گاو حیوانی کوشا، ساده، صادق، رک و رو راست است.

افرادی که تحت این علامت به دنیا آمده اند، افرادی صادق، صبور، زحمت کش، سرسخت، و با قدرت ارتباطی پایین هستند. رئیس آن ها معمولاً هیچ‌وقت پی به توانایی های آن‌ها نمی برند. در سنین پیری، به خوشبختی خواهند رسید. زنان این علامت معمولاً همسرانی خوب می شوند که به تحصیل فرزندان خود بسیار اهمیت می دهند.

 • شعار گاو: , “من پشتکار دارم”
 • بهترین جفت:  موش، مار، خروس
 • بدترین جفت:  اژدها، اسب، بُز، سگ، خرگوش     

رنگ: آبی تیره — حیوان: خرس—گُل: داودی — درخت: گلابی—رایحه: شالیمار—گیاه: مریم گلی—طعم: شیرین —ادویه: گشنیز—جواهر تولد: لاجورد — فلز: مس—عدد شانس: ۱ —آلت موسیقی: شیپور

۶-پلنگ یا ببر

گفته می شود که ببرها حیواناتی شجاع، بی رحم، قوی، و وحشت آور هستند و سمبل قدرت و تکبر می باشند. در زمانهای قدیم، مردم معمولاً پادشاهان و فرمانروایان را با این حیوان مقایسه می کردند.

افرادی که تحت این علامت به دنیا آمده اند، افرادی شکیبا، ثابت قدم، دلیر، و قابل احترام هستند. در میان‌سالی، زندگی متغیر و نامتعادلی خواهند داشت، اما بعد آینده و سرنوشتی بسیار روشن در انتظار آنها خواهد بود. آنها افرادی باهوش، باوفا، و باتقوا هستند.

 • شعار ببر: , “من پیروز می شوم”
 • بهترین جفت:  اسب، سگ
 • بدترین جفت: مار، میمون

رنگ: قرمز روشن —حیوان: ببر—گُل: میخک صدپَر—درخت: چنار—رایحه: یاسمین — گیاه: آویشن—طعم: شیرین — ادویه: دارچین—جواهر تولد: یاقوت —فلز: طلا—عدد شانس: ۷ —آلت موسیقی: ترومپِت

۷-خرگوش یا گربه

برای زمانه‌ای طولانی خرگوش برای چینی ها سمبل امید بوده است. خرگوش حیوانی ظریف و دوست داشتنی است.

در چین به نوزادان تازه به دنیا آمده تصاویری از خرگوش هدیه می دهند تا او زندگی سراسر آرامش و خوشبختی داشته باشد.

 

افراد تحت این علامت، افرادی نجیب، ملایم، حساس، باحیا، و مهربان هستند. این افراد از حافظه ی خوبی هم برخوردارند. آن‌ها عاشق گفتگو و ارتباط با دیگران با شوخ طبعی هستند. آنها می دانند که چطور باید زندگی‌شان را رمانتیک کنند. معمولاً پولشان را در جایی سرمایه گذاری می کنند که باعث شکست کارشان می شود.

 • شعار خرگوش: , “من عقب نشینی می کنم”
 • بهترین جفت:سگ، بُز، خوک
 • بدترین جفت: موش، گاو، اژدها، خروس، اسب

رنگ: خاکستری — حیوان: ماهی—گُل: رُز — درخت: صنوبر—رایحه: شالیمار — گیاه: ترخون—طعم: تند — ادویه: فلفل—جواهر تولد: یاقوت کبود — فلز: برنز—عدد شانس: ۴ — آلت موسیقی: پیانو

۸-نهنگ یا اژدها

اژدها شهرت بسیار بالایی در فرهنگ چینی دارد. این حیوان سمبل قدرت، اقتدار، مقام، احترام، شانس، موفقیت، و ظرفیت می باشد. در گذشته پادشاهان چینی خود را اژدها می نامیدند و تاجشان “تاج اژدها” نامیده می شد.

 

افراد تحت این علامت، افرادی سرزنده، پرانرژی، و خوش شانس هستند. آنها معمولاً به کمال می رسند و قادرند فرمانروایان حکومت شوند. زمانیکه با مشکلی برخورد می کنند، به هیچ وجه ناامید نمی شوند. کمی خودبین و کم صبر هستند.

 • شعار اژدها: “من سلطنت می کنم”
 • بهترین جفت: موش، میمون
 • بدترین جفت: سگ، گاو، اژدها، خرگوش

رنگ: طلایی— حیوان: میمون—گُل: رُز — درخت: سرخ چوب—رایحه: سبزی — گیاه: شوید—طعم: پرادویه — ادویه: هِل—جواهر تولد: یاقوت — فلز: نقره—عدد شانس: ۲ — آلت موسیقی: قره نی

۹-مار

در طالع بینی چینی، مار پس از اژدها آورده شده است، اما اهمیت آن به عنوان سمبل پرستش بسیار بالاتر از اژدها است. مار به معنای بدخواهی، شرارت، رمز و راز و همچنین تیزهوشی، غیب گویی، و توانایی تشخیص گیاهان مختلف است.

افرادی که در سال مار به دنیا آمده اند، معمولاً افرادی خوش اخلاق هستند که قدرت ارتباطی بسیار بالایی دارند. آنها سیرتی مهربان و بخشنده دارند اما گاهاً حسود و بدگمان می شوند. باید مراقب گفتگوهای خود با دیگران باشند چون ممکن است باعث از دست دادن دوستی هایشان شود.

 • شعار مار: “من احساس می کنم”
 • بهترین جفت:  گاو، خروس
 • بدترین جفت: ببر، میمون، خوک

رنگ: آبی یخی — حیوان: قمری—گُل: کاملیا—درخت: نخل—رایحه: مُشک —گیاه: رازیانه—طعم: تلخ و شیرین — ادویه: کاری—جواهر تولد: عین الشمس — فلز: پلاتین—عدد شانس: ۳—آلت موسیقی: ویولن

۱۰-اسب

خصوصیات اسب، شخصیت ملی مردم چین است، که برای پیشرقت خود مصرانه و باپشتکار تلاش می کنند. او حیوانی پرانرژی، روشن، دلسوز، مهربان، باهوش، و توانا است.

افرادی که در سال اسب متولد شده اند، مهارت های ارتباطی را به طور ذاتی می دانند و همیشه دوست دارند در جمع مورد توجه قرار گیرند. آنها افرادی فعال، دانا، مهربان با دیگران هستند و دوست دارند در کارهای مخاطره آمیز شرکت کنند.

آنها قادر به تحمل محدودیت بیش از حد نیستند. زمانیکه شکست می خورند، بدبین می شوند.

 • شعار اسب: “من اداره می کنم”
 • بهترین جفت:ببر، بُز، سگ
 • بدترین جفت: موش، گاو، خرگوش، اسب

رنگ: آبنوس — حیوان: گربه وحشی—گُل: نرگس — درخت: غان—رایحه: گل های وحشی —گیاه: جعفری—طعم: ترش و شیرین — ادویه: میخک—جواهر تولد: یاقوت زرد — فلز: نقره—عدد شانس: ۸ — آلت موسیقی: صدای انسان

 

۱۱-گوسفند یا بز

این علامت که گوسفند نیز خوانده می شود، حیوانی است که مردم بسیار دوست می دارند. او حیوانی آرام و نجیب است که فایده های بسیار زیادی به انسان می رساند.

افرادی که در سال بُِز به دنیا آمده اند، افرادی حساس، مؤدب، دانا، و دلسوز و بامحبت هستند. علاقه بسیار زیادی به هنر و زیبایی دارند. در مذهب معتقد و خواستار آرامش در زندگی می باشند. در کار و تجارت بسیار بااحتیاط قدم برمی دارند و افرادی صرفه جو و اقتصاددان هستند. آنها باید از تردید و ناامیدی و بدبینی دوری کنند.

 • شعار بُز: “من متکی می شوم”
 • بهترین جفت: خرگوش، اسب، خوک
 • بدترین جفت: موش، گاو، سگ

رنگ: سبز روشن —حیوان: بلبل—گُل: نرگس —درخت: توسه—رایحه: شکوفه سیب — گیاه: نعناع—طعم: ملایم —ادویه: زعفران—جواهر تولد: یاقوت کبود—فلز: آلومینیوم—عدد شانس: ۱۲ —آلت موسیقی: چنگ

 

۱۲-میمون

میمون حیوانی بسیار باهوش است. مردم معمولاً این حیوان را با آدم های زیرک و باهوش مقایسه می کنند. این حیوانی بسیار فرخنده و مبارک است که سمبل شانس نیز می باشد.

اکثر افراد متولد سال میمون افرادی سرزنده، قابل انعطاف، و پرذوق و استعداد می باشند. آنها عاشق تحرک و ورزش هستند. آنها برای کمک کردن به دیگران، کار خود را کنار میگذارند. آنها استعداد زیادی در نمایش دادن خود دارند. در کار، خلاقیت بسیار فوق العاده ای از خود بروز می دهند. اگر دهن بینی و کم طاقتی خود را کنار بگذارند، به موفقیت های چشمگیری نائل خواهند شد.

 • شعار میمون: “من تفریح می کنم”
 • بهترین جفت:موش، اژدها.
 • بدترین جفت:ببر، مار، خوک.

رنگ: زرد — حیوان: ببر—گُل: قاصدک — درخت: چنار—رایحه: یاسمین — گیاه: آویشن—طعم: شیرین — ادویه: دارچین—جواهر تولد: چشم گربه ای — فلز: طلا—عدد شانس: ۱۰—آلت موسیقی: گیتار.

حیوان سال ۱۳۹۸ خوک است و لحظه تحویل سال ساعت: ۱ و۲۸ دقیقه و ۲۷ ثانیه بامداد است.

منبع:بیتوته

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا