جالبکده
سرگرمی

عجیب اما واقعی

عجیب اما واقعی،مقاله ای که واقعیت های زیادی در پی دارد که شما میتوانید با خواندن آن لذت ببرید.

  • اشیای پاپ کلمنت در موزه:

کشف گنجینه کشتی غرق شده در دانوب

محققان موزه فرنزی چند روز پیش در ساحل رودخانه دانوب موفق به کشف گنجینه ای شگفت آور از سلاح ها و سکه های طلا مربوط به قرن ۱۶ و ۱۷ شدند به گفته مدیر موزه این گنجینه که شامل سکه های طلا و سلاح های قدیمی است برای اولین بار به دست یکی از باستان شناسان آماتور کشف شد در میان موارد کشف شده سکه های کمیاب ای دیده می شود که به دوره پاپ کلمنت دوازدهم و لویی چهاردهم بر می گردد.

عجیب اما واقعی

اشیای آهنی همچون قطعات کشتی خنجر و گلوله توپ هم در ۲۵ کیلومتری بوداپست کشف شده است کارشناسان معتقدند این گنج مربوط به یک کشتی غرق شده در این ناحیه است و اکنون به دنبال نشانه هایی اند تا از زمان دقیق غرق شدن کشتی اطلاع پیدا کنند یکی از این دو هزار سکه مربوط به سال ۱۷۴۳ دوره ماریا ترزا تنها فرمانروای زن امپراتوری هابسبورگ است یک سکه طلای ۲۲ قیراطی مجارستانی مربوط به سده‌های ۱۷ و ۱۸ میلادی هم جزو این مکشوفات بود به گفته کارشناسان این یافته ها در سال ۲۰۲۰ در نمایشگاهی به نمایش گذاشته خواهد شد.

این گنجینه ارزشمند بخشی از محموله کشتی است که احتمالاً درقرن ۱۸ به زیر آب فرو رفته بود و اکنون با پایین آمدن سطح آب رودخانه آشکار شده است.

عجیب اما واقعی

مجارستان ماه‌ها است در گیر خشک شدن آب رودخانه ها شده و این ماجرا فرصتی را ‌برای باستان شناسان و کاوشگران ایجاد کرده تا گنجینه‌های احتمالی مدفون شده در بستر رودخانه را شناسایی کنند.

  • ماریانا عمیق ترین گودال جهان در اقیانوس آرام:

تأثیر آتشفشان های زیر آب بر شیمی اقیانوس

دانشمندان اعلام کردند که بزرگترین فوران آتشفشانی جهان چشم اندازی از پیچک های شیشه ای سیاه به وسعت ۷ کیلومتر در زیر دریا ایجاد کرده است این چشم انداز شگفت انگیز که به گودال ماریانا معروف است جایی است که صفحه اقیانوس آرام به زیر صفحه دریای فیلیپین فرو رفته است  طبق مطالعات منتشر شده در مجله مرزهای علوم زمین قوس ناحیه‌ای است که از گسترش بستر اقیانوس و آتشفشان فعال به وجود می آید.

بیل چادویک زمین شناس دریایی که در دانشگاه ایالت اورگان و آزمایشگاه محیط زیست دریایی اقیانوس آرام می گوید.

عجیب اما واقعی

همانطور که می‌دانیم بیشتر فعالیت های آتشفشانی زیر اقیانوس رخ می‌دهد اما بسیاری از آنها ناشناخته و غیر قابل شناسایی هستند زیرا لرزه های آتشفشانی زیر دریا بسیار کوچک هستند و بیشتر ابزارهای لرزه نگاری دور از آنها و روی زمین قرار گرفته است.

محققان این آتشفشان را در حالی که به دنبال مکان های جدید خروجی هیدروترمال بودند کشف کردند ضخامت جریان های گدازه ای جدید ۴۰ الی ۱۴۰ متر است.

به گفته دکتر چاودیک دانشمندان در سی سال گذشته با استفاده از فناوری پیشرفته و روشهای اکتشافی شواهدی مبنی بر وقوع حدود ۴۰ فوران زیردریایی کشف کردند فوران ماریانا اولین بار در دسامبر ۲۰۱۵ توسط دوربینهای یک وسیله زیردریایی به نام سنتری کشف شد.

دوربین ها تصاویر یک جریان گدازی تاریک در شیشه ای در بستر دریا بدون پوشش رسوبی را ثبت کرده بود خروج مایع هیدروترمال شیری نشان می‌داد چه جریان گدازه ها هنوز گرم است و زمان زیادی از آن نگذشته است.

دانشمندان در آوریل و دسامبر ۲۰۱۶ به این منطقه بازگشتند مشاهدات جدید نشان می داد که سیستم هیدروترمال جریان گدازه ها به سرعت در حال کاهش بود و این یعنی فقر آن سال گذشته چند ماه پیش از کشف ماریانا اتفاق افتاده است به گفته دکتر چاودیک معمولا پس از فوران آتشفشانی گرم آزاد می شود و موجودات زنده در خروجی مستقر می‌شوند و یک اکوسیستم جدید ایجاد می شود ولی بعد از مدتی خنک می شود و موجودات آنجا را ترک می کنند.

عجیب اما واقعی

آتشفشان های زیر دریا به ما کمک می کنند تا در مورد نحوه عمل کرد آتشفشان های زمینی و تاثیر آنها بر شیمی اقیانوس اطلاع پیدا کنیم.

وبسایت جالبکده

منبع:ویکیپدیا

بیشتر بخوانید:

افشاگری های جنجالی در مورد فرازمینی ها

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا