جالبکده
سرگرمی

پنج نابغه دیوانه

نگاهی به زندگی پنج نابغه دیوانه که فکرش را هم نمیکنید.

آدمهای با ای کیو بالا همیشه همه آدم های سالمی نیستند،آیا دیوانگی از ویژگی های پنهان  نابغه هاست؟ اگر چه نمی توانیم افرادی را که سالهاست مرده اند مورد معاینه روانی قرار دهیم اما هنوز در میان مورخان، حالات روانی افراد از طریق نامه های شخصی، کارها و نظرات اطرافیان نوابغ بررسی می‌شود.

ظاهراً بعضی از نوابغ دنیا بعد از مرگشان دیوانه از آب درآمدند‌. به عبارت دیگر برخی دانشمندان ادعا می کنند که درصد خیلی زیاد از افراد خلاق مثل شاعران و نقاشان و موسیقی دان ها از اختلالات دو قطبی(Bipolar disorder) رنج می برند.

اختلال دوقطبی (شیدایی_افسردگی) نوعی اختلال خلقی و یک بیماری روانی است‌.

شروع بیماری معمولاً همراه با دوره از افسردگی است و پس از یک یا چند دور از افسردگی،دوره شیدایی نمایان میشود.

اکنون اعتقاد بر این است که بسیاری از افراد خلاق و مشهور دنیای هنر مثل ویرجینیا وولف و ارنست همینگوی در بین نویسندگان، سرگئی راخمانینوف و اروینگ برلین در میان موسیقی دان ها و پل گوگن و جکسون پولاک در زمینه نقاشی مبتلا به بیماری های روانی بودند.

به رغم نشانه هایی که از ارتباط بین نبوغ و دیوانگی خبر می‌دهند هیچ کس تاکنون نتوانسته این رابطه را به اثبات برساند تحقیقات جدید دانشگاه تورنتو نشان می‌دهد که افراد خلاق دارای (بازداری  نهفته )کمی هستند، خصوصیتی که به آنها این امکان را می‌دهد محرک های بی اهمیت و نامربوط را به صورت ناخودآگاه از ذهن خود دور کنند.

به این معنی که افراد خلاق و نابغه با اطلاعات اضافی در محیط وجود دارد به طور مدام ارتباط برقرار کرده و از آنها در کارهای خود بهره می گیرند. به عبارت دیگر یک فرد عادی موضوع را در ذهن خود طبقه بندی کرده و سپس آن را فراموش می‌کنند اما ذهن یک نابغه همیشه در مقابل محرک های جدید باز است. در ادامه نگاهی بر زندگی این پنج نابغه دیوانه خواهیم انداخت متفکران مشهور و هنرمندانی که احتمالاً دچار بیماری های روانی بودند.

ونسان ونگوگ اولین نابغه مورد بررسی ما در بین این پنج نابغه دیوانه است.

  •  ونسان ونگوگ (۱۸۵۳_۱۸۹۰):

نقاشی های ونگوگ با شور و حال خاصی که دارند به راحتی در بین آثار دیگر نقاشان قابل شناسایی هستند ونسان ونگوگ در گمنامی مغز از دنیا رفت اما حالا به عنوان یکی از بزرگترین نقاشان تاریخ شناخته می شود.

پنج نابغه دیوانه

او زندگی پر رنج و مشقتی داشت و تقریباً همه می دانند که در اثر یک حمله عصبی،قسمتی از گوش خود را برید‌.

از قرار معلوم او روغن تربانتین هم خورده و ناخنکی هم به رنگ روغن های روی پالت رنگ زده است.

در ۳۷ سالگی گلوله ای در سینه خود خالی کرد و مرگ غم انگیزی داشت.

روانشناسان زیاد این موضوع را مطرح کردند که او هم از اختلال دوقطبی رنج می‌برد تغییرات فصلی نیز در بیماری او تأثیر نگذاشته و برخی معتقدند که ونگوگ اسکیزوفرنی هم داشته است.

  • جان نش(۱۹۲۸_۲۰۱۵):

فیلم《 ذهن زیبا 》که چندین جایزه معتبر سینمایی را از آن خود کرده زندگی جان نش را به تصویر می کشد‌.

نشر یکی از ریاضی‌دانان مشهور است که بعد از کمک هایی که به مفهوم تئوری بازیها انجام داد به اسکیزوفرنی پارانویایی مبتلا شد.

عبارت《 تعادل نش》 در بسیاری از زمینه‌ها از جمله علم اقتصاد مورد استفاده قرار میگیرد اگر چه فیلم ذهن زیبا درباره زندگی واقعی جان نش کمی زیاده روی کرده اما او تجربه تو آهم را از سر گذرانده است.

پنج نابغه دیوانه

توهمات او شامل شنیدن صدای افراد خیالی می‌شد هیچ وقت به مرز بین افراد و اشیا موهوم نرسید توهمات او از آنجایی شروع شد که او خیال می‌کرد فرد مهمی است و سازمان های جاسوسی در پی دستگیری او هستند.

پس از گذشت ۳۰ سال از آغاز توهمات او و گذراندن دوره های مختلف درمانی در بیمارستان‌های روانی بالاخره توانست این اختلالات روانی را تا حدی خنثی کند در سال ۱۹۹۴ جان نش به خاطر تلاش های بسیارش در زمینه ی تئوری بازی ها جایزه نوبل اقتصاد را دریافت کرد.

 

سومین فرد مورد بررسی از پنج نابغه دیوانه ادگار آلن پو است.

  • ادگار آلن پو (۱۸۰۹_۱۸۴۹):

ادگار آلن پو با شعر کلاغ مشهور شد و نویسنده چیره دستی در ژانر جنایی و وحشت بود و تمرکز زیادی بر شکل و ساختار داستان های بی نقص خود داشت.

داستان کوتاه و بهنام قتل در خیابان مورگ در سال ۱۸۴۱ منتشر شد و به عنوان اولین داستان نوین در ژانر جنایی شناخته می‌شود.

به رغم توانایی های آلن پو در نویسندگی به خاطر اعتیاد به الکل و نامه‌هایی که در آن از خودکشی صحبت شده نیز مشهور است.

دلایل مرگ او در چهل سالگی همچنان نامشخص است اما شاید با اعتیاد و الکل در قلب ضعیف اش بی‌ارتباط نباشد با مطالعه آثار پو مشخص شده بود دچار روان شیدایی بوده همان حالتی که امروزه به اختلال دوقطبی مشهور است.

پنج نابغه دیوانه

احتمالاً خلاقیت عجیب و غریب ما هم ناشی از حالت شیدایی بوده است این بیماری روانی چشم اندازی نجومی به آدم پول داده که باعث تراوشات ذوق هنری و خلاقیت می شده.

  • لودویگ ون بتهوون(۱۷۷۰_۱۸۲۷):

لودویگ توسط پدری الکلی بزرگ شده در سن ۱۸ سالگی نان آور خانه بود. از تراژدی های زندگی او ناشنوایی تدریجی بود که احتمالاً از کتک های پدرش ناشی می‌شد ناشنوایی وی از ۳۰ سالگی آغاز شد و وقتی بتهوون  ۴۹ ساله بود گوش هایش به خواب ابدی فرورفتند.

جالب اینکه او توانست پس از دست دادن شنوایی اش آهنگ های استثنایی بنویسد‌.

درگیری درونی بتهوون در نامه‌های او و برادرش به چشم می‌خورد. در این نامه ها از خودکشی صحبت می کند عده ای معتقدند که او هم دچار اختلالات دوقطبی بوده به رغم تمایل بتهوون به افسردگی،دوره های شور و حرارت او حکایت از ابتلا به این بیماری دارد‌‌

پنج نابغه دیوانه

اخیراً تحقیقات و آزمایش هایی روی تار موی بتهوون انجام گرفته که نشان از مقادیر به شدت خطرناک سرب را دارد این موضوع می‌تواند جواب سؤالات ما را در مورد مشکلات روانی او بدهد یا حتی بیماری گوارشی او را توجیه کند.

و میرسیم به آخرین نابغه دیوانه در بین پنج تن دیگر.

  •  اسحاق نیوتون(۱۶۴۲_۱۷۲۶):

اسحاق نیوتون با انجام تحقیقات و تلاش های بسیار در زمینه ریاضی فیزیک در سراسر دنیا به عنوان یک مغز متفکر شناخته می شود بسیاری از دانشمندان و عموم مردم معتقدند که نیوتون با نبوغ خود حتی انیشتین را نیز پشت سر گذاشته است،از نوآوری‌های قابل توجه او می‌توان به ابداع حساب انتگرال و دیفرانسیل،تفسیر نیروی جاذبه،گسترش قوانین حرکت و ساخت اولین تلسکوپ انعکاسی اشاره کرد.

به‌رغم دستاوردهای بسیار نیوتون از روان پریشی و نوسانات روحی رنج می برد و گاهی اوقات سر ناسازگاری داشت‌.

محققان معتقدند که نیوتون احتمالاً از اختلال دوقطبی رنج می برده است نامه های عجیب و این ایده را تقویت می کند که دچار بیماری اسکیزوفرنی (روان گسیختگی) هم بوده است. پدر نیوتون قبل از اینکه وی به دنیا بیاید از دنیا رفت و نیوتون بین سن ۲ تا ۱۰ سالگی از مادر خود جدا شد شاید اختلالات روانی او در نتیجه تجربه های دلخراش وی در دوران کودکی باشد.

پنج نابغه دیوانه

در مقاله پنج نابغه دیوانه سعی کردیم که حقیقتی را برای شما آشکار سازیم که شاید قبل از آن چیزی راجع به آن نمیدانستیم.

حال پس از دانستن اختلالات روانی این پنج نابغه دیوانه می توانیم به این نتیجه برسیم که گاهی موفقیت‌ها دارای پس زمینه بسیار سختی هستند پس خود را با دیگران مقایسه نکنید.

گردآورنده سایت جالبکده

منبع:ویکیپدیا

 

برچسب ها

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا