جالبکده
سرگرمی

پهپاد RQ-4

دنیای مدرن امروز و پیشرفت تکنولوژی تأثیرات خود را بر روی تمام بخش ها گذاشته است و از جمله آن هم تسلیحات نظامی است که طی چند سال اخیر دست خوش تغییرات و پیشرفت های بسیاری بوده است.پهپاد ها هم از این قضیه مستثنی نیستند و نمونه بارز آن می توان به پهپاد RQ_4 اشاره کرد که در ادامه این  مطلب از وب سایت جالبکده به معرفی آن می پردازیم.

  • Global hawk:

نام دیگر پهپاد RQ-4 گلوبال هاوک است که علت این نام گذاری مدت زمان طولانی نگه داری آن بر روی زمین است.
این هواپیمای بدون سرنشین ساخت کشور آمریکا است و توسط شرکت نورثروپ گرومن طراحی و تولید شده است.
ماموریت اصلیپهپاد RQ-4 که بیشتر در خدمت نیروی هوایی و دریایی ایالات متحده آمریکا است شناسایی است و در زمان خود یکی از قدرتمند ترین ابزار برای ماموریت ها به شمار می رفت.

ناگفته نماند که ناسا و ناتو نیز چند فروند از آن را در اختیار دارند.
پهپاد RQ-4
  • مشخصات ظاهری:

گلوبال هاوک به عنوان یکی بزرگترین پهپاد های موجود در دنیا دارای ۱۴/۵متر طول ۳۹/۵متر طول بال و ارتفاع ۴/۷متر است.
وزن خالص  آن بدون بار اضافی ۶/۷ تن است و توانایی پرواز با وزن بیش از ۱۴/۵ تن را دارد.
حداکثر سرعت پهپاد RQ-4 به حدود ۶۳۰کیلو متر بر ساعت می رسد و توانایی شناسایی تا فاصله ۲۲۷۷۹ کیلومتر از محل پرواز را دارد.که از این بابت به عنوان دور برد ترین پهپاد جهان شناخته می شود.
توانایی پایداری و پرواز آن نهایتا ۳۲ساعت است که به علت وزن و ابعاد بالای آن مقداری نسبت به هم ردیف های خود پایین تر است.
این پهپاد می تواند فاصله خود را از زمین به حداکثر  ۱۸۲۸۰متر برساند و از این بابت بسیاری از ابزار های ردیابی و رادارها قادر به تحت نظر داشتن آن نیستند.
یکی از ویژگی های این پرنده بدون سرنشین حمل محموله است که می توان برای ماموریت های پشتیبانی از آن استفاده کرد و تا وزن۱۳۶۰ کیلوگرم را قادر است تحمل کند.
حالت بال های پهپاد RQ-4 به شبیه به  گلایدر و به صورت پس گرایی طراحی شده است که علت آن کاهش مصرف انرژی و سوخت با سوار شدن روی هوای خروجی است.
در انتهای پهپاد دو دم v شکل وجود دارد که در بین آن ها محل قرار گیری غلاف موتور پهپاد است.
موتور آن از مدل توربوفن رولز ریس آی ای ۳۰۰۷ است که به اختصار اف ۱۳۷ نیز نام گذاری می شود که توان تولید قدرت ۷۰۵۰ پاوند را دارد.
جنس بدنه آلومینیومی است و دارای مخازن سوخت در داخل بال و بدنه است.
پهپاد RQ-4
برای برقراری ارتباط یک آنتن بزرگ ماهواره ای در جلوی دماغه هواپیما است که به شکل برآمده قرار گرفته است.
برای فرود سه ارابه در نظر گرفته شده است که داری ۶چرخ است.

تجهیزات و امکانات:

سنسور و تجهیزات شناسایی پهپاد در زیر و جلوی دماغه تعبیه شده است و از جمله آن ها می توانیم به این موارد اشاره کنیم.

دوربین موجود در جلوی پهپاد مجهز به دید پانورماتیک و سامانه دید حرارتی است که توانایی تصویر برداری یک جسم دومتری از فاصله ۷۰کیلومتری را داراست و همچنین قابلیت تصویر برداری در شب را دارد.
از جمله تکنولوژی های به کار رفته جهت شناسایی در پهپاد RQ-4 رادار SAR-MTI
است و با دو دیش در دو طرف پهپاد تعبیه شده است. ماموریت آن هم  تصویر برداری های  دو بعدی و نقشه راه ها و مسیر های ارتباطی می باشد.
دقت تصویر برداری این رادار ۶ متر در فاصله صد کیلومتری است و هر چه به زمین نزدیک تر باشد دقت آن بیشتر می شود و در فاصله ۳۷کیلومتری میتواند با دقت ۱/۶ متر تصویر برداری کند.
جالب اینجاست که رادار پهپاد و دوربین های آن هماهنگ سازی شده و به محض اینکه یکی از آن ها موردی را شناسایی کند سایرین نیز روی هدف مورد نظر قفل شده و شروع به تصویر برداری می کنند.
گلوبال هاوک علاوه بر موارد مذکور دارای پرتاب کننده پوشاله و شراره .L.E49 برای فرار از موشک های حرارتی و غیره،سامانه هشدار دهنده لیزری AVR3,هشدار دهنده رادار APR49 می باشد.
  • سابقه عملیات:

پهپاد RQ-4 که اولین تست های پروازی خود را از سال ۱۹۹۸ شروع کرد به تدریج پیشرفته تر شد و تا سال ۲۰۱۲ حدود ۱۰۰۰۰ساعت پرواز موفق را در کارنامه خود ثبت کرد.
سوریه،لیبی،عراق و افغانستان از جمله مناطق هدف گلوبال هاوک بودند
البته شرکت در جنگ افغانستان و از بین رفتن حدود یک چهارم از تعداد این پرنده ها هزینه زیادی برای ارتش آمریکا به همراه اشت که باعث شد  کم کم نقش پر رنگ خود را در عملیات ها از دست بدهد.
 به مرور زمان تولید پهپاد هایی با توانایی تصویر برداری قوی تر و فاصله بیشتر جهت تصویر برداری هوایی و جزئیات بیشتر مثل لاکهید یو ۲ و همچنین هزینه سنگین نگه داری گلوبال هاوک باعث شد ایالات متحده آمریکا تصمیم بگیرد این پهپاد را از ناوگان خود خارج کند اما نیاز بالا و برد بسیار زیاد پهپاد RQ-4 نسبت به هم رده های خود شد.
پهپاد RQ-4

از این تصمیم منصرف شوند و در کنار U2به انجام ماموریت ادامه دهند.

ناگفته نماند که حداقل ۴نفر نیرو متخصص برای نگهداری این پهپاد بر روی زمین نیاز است.
از جمله کشورهایی که خواهان پهپاد RQ-4
هستند استرالیا ،آلمان،ژاپن،کانادا و کره جنوبی هستند که تعدادی انگشت شمار در اختیار دارند و تعدادی نیز جهت ماموریت های شناسایی  هوایی و گشت دریایی سفارش داده اند.
در مطالب آینده بیشتر در مورد جنگ افزار های مدرن و پیشرفته صحبت خواهیم کرد.
با ما همراه باشید.
 
-بیشتر بخوانید:
منطقه ۵۱
برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا