جالبکده
سرگرمی

چرا برج پیزا واژگون نمی شود؟

  • چرا برج پیزا واژگون نمی شود؟

همان طور که می دارد در شهر پیزا واقع در ایتالیا، برج زیبایی وجود دارد که کج است سالانه هزاران جهانگرد برای دیدن این بنای عجیب به شهر پیزا می روند. برج پیزا از مرمر سفید در ساخته شده است. قطر دیوارهای آن در قسمت پایه چهار متر است این برج هشت طبقه دارد و ارتفاع آن ۵/ ۴ متر است. پلکانی که طبقات مختلف این برج را به یکدیگر متصل می کند، ۲۰۰ پله دارد. از بالای این برج می توان منظره زیبای شهر و دریا را که در فاصله ده کیلومتری واقع است،مشاهده کرد.

آیا میدانید چرا برج پیزا کج است؟ برج پیزا پنج متر از خط قائم انحراف دارد؛ به عبارت دیگر پنج متر به سمت خارج کج شده است. ساخت برج پیزا در سال ۱۱۷۴ میلادی آغاز شد و تکمیل آن تا ۱۳۵۰ میلادی به طول انجامید. این برج پس از ساخت طبقه سوم، شروع به کج شدن کرد.

چرا برج پیزا واژگون نمی شود؟
چرا برج پیزا واژگون نمی شود؟

در واقع نشست تدریجی زمین موجب کجی آن شد. به همین جهت برنامه ساخت برج تا مدتها متوقف ماند. اندازه گیریهایی که از سال ۱۹۱۸ میلادی به بعد انجام گرفته است نشان می دهد که انحراف برج از خط قائم افزایش یافته است. برج پیزا طی صد سال اخیر ۳۰ سانتی متر کجتر شده است.

اما چرا این برج تا به حال واژگون نشده است؟ در واقع اجسام تا زمانی که از مرکز ثقل خود خارج نشده اند، واژگون نمی شوند.

مرکز ثقل یا گرانیگاه، نقطه ای است که تمام وزن جسم در آن متمرکز می شود. برج پیزا هنوز از مرکز ثقل خود خارج نشده است؛ به همین جهت تا به حال فرو نریخته است.

از سال ۱۹۹۰ میلادی بازدید عموم از برج پیزا به دنبال افزایش کجی آن ممنوع شد. از آن زمان تاکنون یک گروه متخصص به بررسی علل انحراف برج پیزا و روشهای جلوگیری از انحراف بیشتر آن پرداخته اند. در این مدت، تزریق سیمان به داخل پی برج و جلوگیری از نفوذ آب به زمینهای اطراف، از میزان انحراف برج کاسته است. در پی این تلاشها، برج پیزا که گمان می رفت ۲۰ سال دیگر واژگون خواهدشد، تا ۳۰۰ سال دیگر پابرجا خواهد ماند.

وبسایت جالبکده

منبع:ویکیپدیا

بیشتر بخوانید:

بمب هیدروژنی چیست؟

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا