جالبکده
سرگرمی

چرا و چگونه؟؟؟

یه قسمت باحال دیگه از چرا و چگونه.

  • چرا بیشتر هواپیماها رنگشان سفید است؟

به نظر نمی رسد دلیل خاصی برای این موضوع وجود داشته باشد. البته رنگ سفید، بیشتر مربوط به هواپیماهای مسافربری است و دیگر هواپیماها رنگ های متفاوتی دارند که بستگی به کاربرد آنها دارد. رنگ سفید در هواپیماهای مسافربری نیز فلسفه خاصی ندارد و می تواند نشانه صلح و صمیمیت بین کشورها باشد.

چرا و چگونه

  • چرا اشعه ایکس می تواند تصویر استخوان موجودات را نشان دهد؟

اشعه Xدارای طول موجی است که چشم ما قادر به دیدن آن نیست. الکترون ها در مدارهای مختلفی دورهسته اتم گردش می کنند.هرگاه یک الکترون به مدار پایین تری سقوط کند، مجبور میشود مقداری از انرژی خود را به صورت فوتون نوری آزاد کند. هنگامی که یک فوتون با یک اتم برخورد کند اتم ممکن است انرژی فوتون را با فرستادن یک الکترون به سطح بالاتر جذب کند، البته به شرط اینکه این انرژی برای تغییر سطح الکترون کافی باشد.

چرا و چگونه

امواج رادیویی چون انرژی زیادی برای جابه جایی الکترونهای اتمها ندارند، از بسیاری اجسام عبور می کنند. فوتون های اشعهXهم از بسیاری اجسام عبور می کنند ولی فوتونهای اشعه X انرژی بسیار زیادی دارند. اتمهای بزرگ چون دارای سطوح انرژی بالایی در مدارات خود هستند، بیشتر مایلند تا انرژی فوتونهارا جذب کنند و برعکس اتم های کوچک تمایل چندانی به جذب انرژی ندارند. بیشتر بافتهای بدن ما دارای اتم های کوچکی هستند ولی بعضی قسمتها مثل استخوان که اتم کلسیم دارند، تمایل زیاد به جذب فوتون های اشعه X دارند. به همین دلیل وقتی اشعه ایکس به بدن انسان تابانده می شود استخوان ها این اشعه را جذب می کنند و بقیه بافتها آن را عبور می دهند.

  • چرا کچل میشویم؟

دلایل زیادی برای ریزش مو وجود دارد که می توان به دلایل ارثی، هورمونی، تغذیه ای، اعصاب و روان، مصرف داروها، بیماریهای داخلی و پوستی، عمل های جراحی و حاملگی اشاره کرد. اما معمول ترین علت ریزش مو در آقایان عامل پرقدرت آندروژنتیک است. همانگونه که از نام آن پیداست دو فاکتور مهم هورمون آندروژن و ژنتیک نقش اصلی را در این ریزش مو دارند. در خانم ها نیز این نوع ریزش مو ایجاد میشود ولی معمولا باعث نازک شدن مو و ریزش منتشر در سر می شود. در آقایان بعد از بلوغ به دنبال افزایش سطح هورمون های آندروژنی این نوع طاسی با نازک شدن موها و عقب رفتن موهای ناحیه پیشانی شروع می شود.

چرا و چگونه

 

  • چرا بعضی مواقع قبل از باریدن برف یا باران رنگ آسمان قرمز می شود؟

کیفیت رنگ آسمان با بخار آب موجود در جو زمین تغییر می کند. روزهایی که هوا صاف و خشک است، آسمان آبی تر از روزهایی که رطوبت نسبی هوا زیاد است، به نظر می رسد. رنگ قرمز آسمان پیش از بارش به دلیل تراکم زیاد ابر در آسمان است که نورهای مصنوعی زمین به خصوص نور چراغ ها در شب را بازتاب می کند.

چرا و چگونه

وبسایت جالبکده

منبع:ویکیپدیا

 

بیشتر بخوانید:

لاکچری

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا