جالبکده
سرگرمی

کدام حیوانات هوش بالاتری دارند

برای پاسخ به این سؤال که کدام حیوانات هوش بالاتری دارند انسان می‌تواند تست آی کیو بگیرد و یا از متخصصان درباره این موضوع سؤال بپرسد.  اما آیا گونه انسان واقعاً از همه گونه های دیگر باهوش تر است؟ اگر هم این‌گونه باشد چقدر باهوش تریم؟ موجودات باهوش دیگر که سیاره را با ما سهیم اند کدامند؟  در این مقاله پاسخ به سؤالات داده می شود اگر می خواهید بدانید حیوانات باهوش کدامند و یا با موجودات باهوش تر از خودتان روبرو شوید این مطلب را از دست ندهید.

  • خویشاوندان باهوش ما:

در ماه اکتبر سال ۱۹۶۰ جین گودال برای اولین بار شامپانزه هایی را دید که از ابزار استفاده می کنند از آن زمان متوجه این موضوع شدیم که شامپانزه ها کارهایی  بیشتر از  استفاده از ابزار از دستشان برمی آید.

کدام حیوانات هوش بالاتری دارند

برقراری ارتباط با یکدیگر ،داشتن طبقات اجتماعی مختلف در گروه های خود، طرح ریزی برای شکار، درک علائم زبانی انسان و فهم مفهوم اعداد. البته می توان گفت گونه ای که از لحاظ ژنتیکی ۹۸درصد مشابه انسان است عجیب نیست. اگر خویشاوندان دور ترمان را نیز بررسی کنید متوجه می‌شویم که میمون کاپوچین باهوش ترین میمون در بین میمون های دنیای جدید است.  این‌گونه از میمون ها در قاره آمریکا یافت می شوند. بچه کاپوچین ها باید هشت سال انجام عملی مانند شکستن دانه توسط بزرگترها را ببینند تا بتوانند به خوبی آن را انجام دهند.
در سال ۲۰۰۵ یک سری آزمایش برای مطالعه توانایی کاپوچین ها در درک مفهوم پول انجام گرفت این آزمایش ها نشان داد که کاپوچین ها می توانند با مفهوم حد واسط معاملات هم کنار بیایند.

  • باهوش ماقبل تاریخ:

تروثون  نام این دایناسور ماقبل تاریخ است. این دسته از اولین دایناسورهایی بودند که در آمریکای شمالی کشف شدند.  اندازه شان به۲٫۵ متر می‌رسید. پاهای بلندی داشتند که به آنها کمک می کرد تا با سرعت بالایی بدوند.
این دایناسورها با چشمان درشتی که داشتند احتمالاً به آنها کمک می کرد در شب نیز فعالیت داشته باشند. اندازه مغز این دایناسور ها نسبت به بدنشان از هر دایناسور دیگری بیشتر بود.  شخصی به نام دیل راسل در سال ۱۹۸۲ پیشنهاد کرد که اگر این دایناسورها ۶۵ میلیون سال پیش از میان  نمی‌رفتند مغزی هم حجم مظاهری مشابه انسان می داشتند. البته باقی دیرین شناسان بیکار ننشستند و این ایده را به شدت انتقاد کردند. حالا شد با توجه به نرخ افزایش  EQ در بین این دایناسور ها مغزشان هم حجم مغز ما می‌شد.

  • پرندگان:

تا مدت های زیادی تصور می شد که پرندگان از لحاظ هوشی پایین تر از پستانداران قرار می گیرند. ولی آزمایش های جدید نشان داده است که این تصور اشتباه است. به عنوان مثال کلاغ ها می توانند تا ۳ بشمارند طوطی ها نیز بیشتر از این هم می‌توانند. استفاده از ابزار در پرنده های زیادی دیده شده است.

کدام حیوانات هوش بالاتری دارند

کلاغ کالدونیا از یک تکه چوب برای بیرون کشیدن حشرات از تنه درخت استفاده می کند. آزمایش های مختلف روی زنبورخوار سبز کوچک نشان داده است که این پرنده می تواند خودش را به جای شکارچی اش بگذارد و نقش او را حدس بزند. چنین توانایی‌هایی تنها در نخستی ها دیده شده بود.

  • اختاپوس

اکثر ما با اختاپوسی که نتایج مسابقات جام جهانی را پیش بینی می کرد آشنایی داریم. ظاهراً پیش‌بینی‌های انجام شده توسط او به هوش بالای اختاپوس ها مربوط می شود.
اینکه اختاپوس ها تا چه حد باهوشند جای بحث دارد ولی توانایی های این حیوان نشان می دهد که از حافظه کوتاه مدت و بلند مدت خوبی برخوردار است. در آزمایشگاه می توان به اختاپوس ها یاد داد اشکال و الگوهای مختلف را از هم تشخیص دهند.  اینکه چرا مغز اختاپوس ها EQ به اندازه ما ندارد می تواند علت های مختلفی داشته باشد ولی شاید مهمترین علت خون اختاپوس باشد.

کدام حیوانات هوش بالاتری دارند

این جانور برخلاف مهره داران خون سبز رنگی دارد علت این رنگ سبز وجود پروتئینی به نام هوموسیانین  به جای هموگلوبین در خون است. هوموسیانین از مس برای انتقال اکسیژن استفاده میکند.  مشکل این است که توانایی مس در انتقال اکسیژن یک‌چهارم توانایی آهن در انتقال اکسیژن است. این به این معناست که گردش خون اختاپوس اکسیژن کافی برای مغزی بزرگتر را نمی‌تواند مهیا کند. اما سیستم عصبی اختاپوس ها به اندازه کافی پیچیده بود تا انگلیسی ها را متقاعد کنند که او را به صورت افتخاری جز مهره داران قرار دهند.

انسان های منقرض شده

در سال ۱۹۱۳ دو کشاورز حدود ۳۵۰ کیلو متری ساحل شرقی آفریقای جنوبی تکه جمجمه هایی پیدا کردند. دکتر ناو تون که از معدود دیرین شناسان در آن نزدیکی ها بود جمجمه ها را مورد بررسی قرارداد. او در سال ۱۹۱۵ خطاب به انجمن سلطنتی آفریقای جنوبی نوشت: بررسی‌ها نشان می‌دهد که حجم جمجمه این انسانها چیزی نزدیک به ۱۸۳۲ سانتی متر مکعب باشد. کشف این انسانها که به نام شهری که در آن کشف شده بودند بوسکوپ نام گرفت بسیار شوکه کننده بود. تصور اینکه زمانی انسانهایی با مغزی حدود ۲۵ درصد بزرگتر از مغز ما در آفریقا راه بروند بسیار عجیب به نظر می رسد. بوسکوپ ها با میانگین حجم مغزی برابر با ۱۹۰۰ سی‌سی از بیشترین حجم مغزی که در انسان ثبت شده هم بسیار بیشتر اند. بیشترین حجم مغز ثبت شده در بین گونه  ما ظاهراً به رافائل نقاش ایتالیایی عصر رنسانس تعلق دارد حجم مغز او برابر با ۱۷۵۰ سی سی بود.

جالبتر آن که چهره بوسکوپ ها تنها یک پنجم اندازه جمجمه را می‌گیرد در حالی که در یک انسان بالغ این مقدار برابر با یک سوم است. در نتیجه چهره  بالغ آنها بسیار بچگانه بوده. اما آیا این انسانها باهوش تر از ما هم بوده اند؟

کدام حیوانات هوش بالاتری دارند

اندازه مغز از نخستی های اولیه تا انسان چهار برابر بزرگتر شده است. این رشد در ناحیه کورتکس یعنی لایه های نازک خارجی مغز رخ داد و نه در جاهای دیگر مغز. مطالعات آناتومیکی نشان می دهد که در بوسکوپ ها نیز بیشترین رشد در این ناحیه رخ داده بود.، برای روشن شدن موضوع میتوان یک مثال خوب زد؛ وقتی ما خاطره یک مسافرت را به یاد می آوریم در واقع تصاویری که از آن سفر در ذهنمان ثبت شده را به یاد می آوریم اما یک بوسکوپ موسیقی را که  آن لحظه می‌شنید و عطر را که در آن لحظه استشمام می کرد نیز به یاد می آورد. اگر تست هوش ای از بس که پا گرفته می‌شد آی کیو آنها به طور متوسط ۱۴۹ میشد. ظاهراً زمانی انسان های بسیار باهوش تر از ما روی کره زمین زندگی میکردند ولی واضح و روشن است که تنها هوش برای بقا کفایت نمی کند.

  • دلفین ها

خانواده دلفین ها از حدود ۱۰ میلیون سال پیش تاکنون تکامل یافته و پستاندارانی چون دلفین بینی بطری  و وال قاتل را  شامل می شود. در گذشته برای اندازه گیری تقریبی هوش اندازه مغز گونه های مختلف را با هم مقایسه می‌کردند.  مشکل اصلی این اندازه‌گیری این است که به خصوص در مورد پرندگان ما را به اشتباه می اندازد.
برای رفع مشکل ضریبی به نام ضریب بزرگی مغز تعریف کرده اند. این ضریب نسبت اندازه واقعی مغز به اندازه استاندارد مغز بر اساس جثه حیوان است. ضریب EQ برای دلفین بینی بطری۴٫۱۴ و برای دلفین رود گنگ ۱٫۵۵ و برای وال قاتل ۲٫۵۷ است. گرچه این ضریب در انسان بسیار بیشتر از این حرفاست یعنی ۷٫۴۴ ولی EQ دلفین بینی بطری و وال قاتل بسیار بیشتر از سگ ۱٫۱۷،  گربه ۱، و حتی شامپانزه ۲٫۴۹ است.

کدام حیوانات هوش بالاتری دارند

دلفین ها سیستم ارتباطی پیشرفته ای نیز دارند که از هوش سرشار شان حکایت می کنند. این سیستم صوتی که از صداهایی شبیه سوت و کلیک تشکیل می‌شود پل اصلی ارتباط میان دلفین ها است.
به نظر می رسد دلفین ها خودآگاهی نیز دارند این بدین معناست که ما می دانیم که می اندیشیم یعنی من در حالی که دارم این مقاله را میخوانم میدانم که دارم این مقاله را میخوانم. جدیدترین آزمایشی که برای نشان دادن این قابلیت در دلفین ها انجام شد آزمایش تلویزیون بود. در این آزمایش به دلفین بینی بطری فیلمی از خودش و فیلمی از دلفین دیگر نشان دادند و ظاهراً او تشخیص داد که کدام فیلم مربوط به اوست.

گردآورنده وبسایت جالبکده

مقاله مرتبط:ویکیپدیا

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا