جالبکده
سرگرمی

گل و گیاهان حشره خوار

شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید که برخی از گیاهان ، حشرات را به دام می اندازند و می خورند. این گیاهان ، گیاهان حشره خوار نام دارند .

گیاهان حشره خوار با خوردن حشرات و کرم ها مواد نیتروژنی مورد نیاز بدنشان را تأمین می‌کنند.

هر یک از انواع گیاهان حشره خوار از روشی خاص برای به دام انداختن حشرات استفاده می کنند در واقع برگهای این نوع از گیاهان برای جلب شکار و به دام انداختن و گوارش آن تخصص یافته اند.

یکی از معروف ترین انواع گیاهان حشره خوار نپنتس است برگ های این گیاه به شکل کوزه های کوچک است رنگ خاص این برگ ها حشرات را به سوی خود جلب می‌کند داخل این این برگهای کوزه ای شکل مایع چسبناکی وجود دارد و دهانه آنها با کرک پوشیده شده است نحوه قرار گرفتن کرک ها به گونه ای است که وقتی حشره وارد کوزه می شود دیگر نمی تواند بالا بیاید و از کوزه خارج شود به این ترتیب حشره داخل مایع گوارشی می‌افتد و هضم می‌شود.

گل و گیاهان حشره خوار

دروزرا دارای برگهای گرد با رشته هایی حساس است بر سر هر یک از این رشته‌ها قطره ای از نوعی مایع چسبناک وجود دارد که حشرات را به سوی خود جلب می کند به محض اینکه حشره ای بر روی برگ این گیاه می نشیند رشته ها به سمت حشره خم می شوند و آن را به دام می اندازند سپس گیاه، حشره را به کمک شیره خود هضم میکند به این ترتیب مواد غذایی بدن حشره توسط برگ جذب می شود پس از آن رشته ها دوباره به حالت اولیه خود باز می گردند

دیونه هم یک گیاه حشره خوار است این گیاه در آمریکا می روید دیونه برگهای قرمز رنگ و زیبایی دارد حاشیه برگ های این گیاه به شکل شانه است و برگ از وسط به دو قسمت تقسیم می شود در واقع این برگ ها می توانند حول لولایی که همان رگبرگ اصلی گیاه است تا شوند ، اگر حشره ای روی برگ دیونه بنشیند ، برگ در مدت کمتر از یک ثانیه بسته می شود حشره به دام می‌افتد .

توبره واش گیاهی آبزی است این گیاه را در تمام نقاط جهان می توان یافت:

برگ‌های توبره واش نیز برای به دام انداختن حشرات تخصص یافته است دهانه برگهای این گیاه با تحریک حشرات آبزی و یا لارو آنها باز می شوند و پس از آن که حشره وارد برگ شد بلافاصله بسته می شود پس از آن برگها با ترشح نوعی شیره گوارشی حشره را هضم می‌کنند و مواد غذایی بدنش را می مکند.

گل و گیاهان حشره خوار

علاوه بر این گیاهان ، انواع دیگری از گیاهان حشره خوار نیز در نقاط مختلف جهان می رویند.

  • گل ها و عطرشان

اگر در فصل بهار از کنار باغ پر از گلی عبور کنید عطر گل ها شما را مست میکند طبیعت به گلها زیبایی، رنگ های متنوع شهد با بوی خوش بخشیده است.

حشرات مختلفی چون پروانه ها زنبور ها مگس ها و غیره جذب گل ها می شوند و بر روی آنها می نشیند.

وقتی آن ها از روی گلی به گل دیگر می‌روند گرده گل ها را نیز با خود جا به‌ جا می‌کنند این کار به گرده افشانی گل ها کمک می کند و موجب تولید دانه و در نتیجه تکثیر گیاهان می‌شود .

گل و گیاهان حشره خوار

هر گلی دارای یک روغن به خصوص است . بوی گل ها از این روغن ناشی می‌شود به این ترتیب که بخار شدن آن باعث پراکنده شدن بوی گل در هوا می‌شود .

عطر ها از همین روغن گرفته میشوند .

روش‌های مختلفی برای تهیه عطر وجود دارد در یکی از این روشها ابتدا گل ها را درون ظرفی که بخار آب از آن عبور داده می شود قرار می دهند وقتی بخار آب از میان گلها عبور میکند با روغن تبخیر شده مخلوط میشود پس از آن مخلوط به دست آمده را از میان آب عبور می دهند . به این ترتیب روغن که سبک تر از آب است بر روی آب شناور می شود در آخرین مرحله روغن یا به عبارت دیگر عطر را از سطح آب جمع‌آوری می‌کند .

از ۱۱۰ کیلو گرم گل سرخ فقط ۳۰ گرم عطر می توان گرفت ، به همین جهت عطر بسیار گرانبهاست .

گل ها دارای رنگیزه های مختلف هستند

وجود رنگیزه ها باعث می شود که گل ها ، رنگ های مختلفی مثل قرمز صورتی بنفش زرد آبی و غیر داشته باشد . رنگیزه آنتوسیانین گل ها را به رنگ های قرمز ، آبی و بنفش در می آورد .

گل و گیاهان حشره خوار

ترکیبی از رنگیزه های کلروفیل و کاروتن باعث می شود که برخی از گل ها به رنگ سبز در آیند در جهان بیش از ۲۰۰ هزار نوع گل وجود دارد کوچکترین گل ، گل گیاهی به نام عدسک آبی است اندازه این گل فقط چهار دهم میلیمتر است بزرگترین گل جهان ، رافلزیا نام دارد این گل در نواحی استوایی می روید و قطر آن به ۹۰ سانتی متر می رسد.

وبسایت جالبکده

منبع:ویکیپدیا

 

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا