جالبکده
سرگرمی

۱۰ شکارچی برتر زمین

ما در این مقاله که در سایت جالبکده تهیه کردیم تلاش میکنیم تا با ۱۰ شکارچی برتر زمین اشنا شویم.

ابتدا با نامی شروع میکنیم که شاید برای شما اشنا باشد

مانتیس:

مانتیس ها جزو برترین شکارگران تاریخ حیات هستند .آنها یکی از بهترین ابزارهای شکار را دارند. چشمان و مغزی بزرگ دارند و استاد پنهان شدن و  استتارند و سرعت و شجاعتشان بی نظیر است. از مانتیس های کوچک و سیاه که خودشان را  مورچه جا می زنند بگیرید تا مانتیس های بزرگی که به راحتی قورباغه ،مار،گنجشک و موش شکار می کنند .استتار در این جانوران حرف اول موفقیت را میزند. آنها اگرچه خویشاوندان نزدیک موریانه ها هستند اما جز شکار ،گذران دیگری برای زنده ماندن ندارند. خوی کشتن در آنها آنقدر قوی است که حتی در هنگام تولید مثل اغلب نرها سرشان را در آرواره جفتشان جا میگذارند. 

 آندریوزرکوس:

بررسی های تکاملی نشان می دهد نهنگ ها و دلفین ها یک جور پستاندار هستند و این یعنی اجدادشان چند ده میلیون سال پیش مثل اسب و خر و گاو و گرگ روی زمین می چرخیدند. 

بررسی‌های بیشتر نشان می‌دهد که نهنگ ها و دلفین ها جز راسته پستانداران زوج سم هستند. یعنی اجدادشان یک جانور زوج سم مثل اسب آبی، گراز، شتر، گاو و یا آهو بوده است. 

اما عجیب تر از همه این است که نه تنها خود نهنگ ها و دلفین ها بزرگ ترین شکارچیان پستاندار هستند بلکه اجداد خشکی زیان ها چه حیوانی شبیه به گراز بوده است اتفاقاً بزرگترین شکارچی در میان پستانداران خشکی محسوب میشد. 

آندریوزرکوس دو برابر خرس های قطبی که بزرگترین پستاندار شکارچی خشکی زی است یعنی حدود ۵ متر طول و ۱۰۰۰ کیلوگرم وزن داشته است. این وزن حد نهایی برای یک پستاندار شکارگر خشکی زی است .این جانور حدود ۴۰ میلیون سال پیش در مغولستان می زیست. 

لوایتان:

نهنگ های قاتل با هشت متر طول یکی از بزرگ ترین شکارچیان زنده کره زمین هستند .نهنگ های عنبر که هشت پا شکار می کنند از این هم بزرگترند. این پستاندار آبزی و فوق العاده باهوش در حقیقت نوعی دلفین محسوب می شود اما ۱۲ الی ۱۳ میلیون سال پیش نهنگ غول آسا از خانواده نهنگ های عنبر می زیست که ۱۳.۵ تا ۱۷.۵ متر طول داشت .جمجمه این هیولا به سه متر می‌رسید و هر کدام از دندان هایش ۳۶ سانتی‌متر بود. 

این بزرگترین دندان مخصوص شکار در میان همه مهره داران است صاحب دندان هم بزرگترین شکارچی در میان پستانداران بوده است

شیرمور:

اگر به شیر مور بالغ بر بخورید بعید است احساس کنید این حیوان ممکن است شکارچی بزرگی باشد. حشره‌ای سنجاقک مانند و کوچک موسوم به بالتوری که برخلاف سنجاقک بالهایش را به پشتش می خواباند شیر مور برای خودش یلی در دنیای حشرات است. این حشره در چند میلیمتری کف بیابان مخفی می‌شود و مخروطی واژگون درون ماسه های نرم حفر می کند که مانند قیفی هر حشره ای را که به درونش بیفتد به سمت آرواره های بزرگ و قیچی مانند شیر مور هدایت می کند.  دفعه بعد که از بیابان و صحرا عبور میکردید که مورچه ها کف زمین رژه میرفتند بیشتر دقت کنید تا فرو رفتگی های کوچک و مخروط مانند شیرمور هارا  هم پیدا کنید

ونوس حشره خوار:

این شکارچی از دنیای گیاهان است در عالم گلها نیز شکارچیان خیلی لطیفی هستند که جای شان در مطلب خالی است در میان آنها ونوس حشره خوار به خاطر نوع شکار کردن هم مشهور تر است هم مخوف تر .این گیاه کوچک که گل هایش سفید و خیلی زیبا هستند برگ های خاصی دارد که مثل دو کف دست رو به روی هم باز شده اند. هر وقت حشره‌ای جذب این گیاه شود و سه بار متوالی موژک هایی که در سطح برگ ها وجود دارد برخورد کند برگها بسته می شود و تیغ های لبه برگ ها مانع از خروج حشره از داخل گیاه می شود و سپس با ترشح آنزیم های گوارشی بدن حشره هضم می‌شود و مواد نیتروژن داردارش جذب گیاه می شود

کوسه مگالودون:

کوسه های سفید بزرگترین کوسه های شکارچی امروز هستند که از ۱۶ میلیون سال پیش تاکنون در دریاها فک و دلفین شکار می کنند. 

البته نسل آنها هم در خطر انقراض قرار دارد. کوسه های سفید حدود ۶ متر طول دارند اما از ۲۵ تا ۵ میلیون سال پیش پوست بسیار بزرگتری به نام مگالودون در دریا ها شنا میکرد و نهنگ هایی به طول ۲۰ متر شکار او نیز بود. 

اسپاینوسوروس:

این دایناسور با ۱۸ متر طول احتمالاً بزرگترین شکارچی بوده است که روی سطح خاکی کره زمین زندگی می کرده است. تیره پشتی ستون مهره های این غول شکارچی مثل کوهان گاومیش های امروزی بلند شده بود و کوهان یا بادبانی از ماهیچه و استخوان می ساخت که وزن اندازه او را بزرگتر می کرد. سر اسپاینوسوروس پنبه تور همگرا مانند سر کروکودیل‌ها تکامل یافته بود این جانور ۹۷ میلیون سال پیش در آفریقا می زیست

مرکب ماهی غول پیکر:

مرکب ماهی غول پیکر بزرگترین در متن جهان است که حتی کوسه ها هم حریف آن نمی شوند طول این جانور به ۱۴ متر می رسد. بازوهای مرکب ماهی غول پیکر دارای چنگک های بسیار تیز و شاخه ای است چه از آنها برای شکار ماهی های بزرگ استفاده می کنند. حس بینایی و هوش این بی مهره هم بیشتر از ماهی هاست. چشمهای مرکب ماهی غول پیکر بزرگترین چشم ها در میان همه جانوران هستند. محل زندگی این نرم تن در اطراف قطب جنوب است و به آب های ساحلی آفریقا استرالیا یا آمریکای جنوبی نزدیک نمی‌شود. دشمن اصلی مرکب ماهی نهنگ عنبر است. شیوه شکار مرکب ماهی غول پیکر پنهان شدن و نور افشانی برای جلب آبزیان اعماق دریاست. چشمان بزرگ این هیولا در همان نور اندک تولید شده توسط خود حیوان شکار را تا رسیدن به نقطه مناسب تعقیب می‌کنند. 

یوتاراپتور :

دایناسورهای دو سه متری باهوش و گروهی بودند که مثل گرگ های امروزی کابوس وحشتناک گیاهخواران محسوب می شدند.  راپتورها خویشاوندان فوق العاده نزدیک پرندگان بودند و در حقیقت اجداد آن‌ها حیوانات ای کوچک و پر دار شبیه پرندگان ابتدایی بودند ،اما طی میلیون ها سال اندازه های آنها بزرگ شد ،قدرت پروازشان از دست رفت و به شکارچیان قدرتمند دوران خود تبدیل شدند. پنج انگشت پا در این دایناسور ها مانند داسی بزرگ و مرگ آور بود که با یک حرکت شکم هر حیوانی را می درید. بزرگترین راپتوری که تا کنون کشف شده یوتاراپتور نام دارد که دستکم هفت متر طول دارد. 

اما نمونه جدیدی از این دایناسور نشان میدهد پول این دایناسور به ۱۱ الی ۱۳ متر هم می رسیده است. پرندگان امروزی نیز از نسل همین موجودات هستند می توان گفت یوتاراپتور ها بزرگترین پرندگان شکارچی هم محسوب می شدند این دایناسور ۱۲۴ میلیون سال پیش در آمریکای شمالی می زیست. 

پرنده وحشت:

مرغ های وحشت چه از ۲ تا ۶۲ میلیون سال پیش آخرین دایناسور های غول پیکری بودند که روی زمین شکار می کردند. 

یکی از آنها که به تازگی در آمریکای جنوبی کشف شده بزرگترین جمجمه را به طول ۷۱ سانتیمتر در میان پرندگان دارد. این نمونه خاص ۱۵ میلیون سال پیش روی زمین می زیست و حدود ۳ متر ارتفاع داشت. البته بیشتر نمونه‌های این خانواده تنها ۶۰ الی ۹۰ سانتی متر ارتفاع داشتند. این پرندگان می توانستند با سرعت ۴۸ کیلومتر در ساعت به دنبال طعمه بدوند. خویشاوندان نزدیک مرغان وحشت هنوز در آمریکای جنوبی زنده اند و البته خیلی کوچکترند.

امیدواریم از این مطلب نهایت لذت و استفاده را برده باشید.

منبع:راسخون

وبسایت جالبکده

برچسب ها

‫۲ نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا