جالبکده
سبک زندگی

خواص آلبالو و خواص آناناس

در زندگی روز مره و با توجه به سبک زندگی ماشینی استفاده از مواد غذایی طبیعی،میوه ها و گیاهان دارویی جایگاه بسیار ویژه ای برای سالم زندگی کردن و پیشگیری از انواع بیماری دارد.از این رو اطلاع از خواص مواد غذایی که استفاده می کنیم می تواند در برنامه ریزی غذایی به ما کمک ویژه کند.در ادامه این مطلب از وب سایت جالبکده به معرفی  میوه آلبالو و آناناس و خواص آن ها می پردازیم.

خواص آلبالو و خواص آناناس

آلبالو و درخت آلبالو

 نام های دیگر آلبالو عبارت‌اند از:

آلو بالو-آلی بالی-آلوی بوعلی-قراطیا-قراسیا-قراسیای ترش-کنر-کنره-جراسیا-حب الملوک-ملو-ملحو-ملحم-محلب

نام های لاتین:

Sour cherry-wild cherry-merse-goottier-gootte-merisier

مشخصات

آلبالو درختی از خانواده rosaceae است.که برگ های آن سبز و کوچک‌تر از برگ های گیلاس است.این درخت بومی اروپای جنوبی است و در آسیا و آمریکا نیز انتشار دارد.

در کشور خودمان ایران در جنگل های ارسباران،لرستان،کردستان،بختیاری،همدان و اطراف کرج می روید.

گل های آن قبل از میوه دادن سفید رنگ است.میوه آن هم کوچک‌تر از گیلاس به رنگ قرمز تیره و یا قهوه ای تیره است.طعم آن ترش و کمی مایل به تلخ و آبدار و هسته ی آن تخم مرغی شکل و بسیار مفید می باشد.

خواص آلبالو و خواص آناناس

ترکیبات شیمیایی میوه

آب-ازت-هیدروکربن-چربی-قند آرابینوز-سلولز-کاروتن-اسید سیانیدریک-اسید آلی

ویتامین های موجود:C وB

خواص درمانی آلبالو

  1. مدر صفرا آور و اشتها آور است،اعصاب را آرامش می بخشد.عطش را تسکین می دهد،مقوی معده ی گرم است،حرارت بدن،آشفتگی و دل بهم خوردگی ، قی صفراوی و اسهال را تسکین می دهد.
  2. شربت آن برای کاهش تب و برای مبتلایان به ناراحتی های کبدی و ورم‌های مزمن روده و معده و کلیه مفید است.
  3. بیست روز صبح به جای صبحانه آن را بخورید و تا ظهر چیز دیگری میل نکنید،سوء هاضمه را درمان می کند.

خواص هسته آلبالو

هسته آلبالو حاوی مقدار بسیار زیادی اسیدسیانیدریک است.

مغز هسته را بکوبید و عصاره ی آن را بگیرید و با یک درصد وزن آن رازیانه ی کوبیده مخلوط کنید و بخورید.قاعده آور است.برای التیام درد و زخم های مجرای ادرار مفید است.برای افرادی که سنگ کلیه دارند جهت خرد کردن سنگ کلیه و مثانه مفید است.

خواص آلبالو و خواص آناناس

آلبالوی تلخ

نام های دیگر: محلب-حب المحلب-دهن بسته-پیوند مریم

مشخصات

درختی است به بلندی حدود ده متر،شبیه به درخت بطم و پراکنده،پوست آن تیره ولی شاخه های جوان آن ابتدا سبز و سپس قهوه ای می شوند.چوب آن خوش بو است

برگ های آن سبز روشن براق و صاف و تخم مرغی  با نوک کمی کشیده و قاعده ی قلبی شبیه به برگ بید و از برگ زرد آلو کوچک‌تر و خوش بوتر است.

رگ برگ پشت برگ خزی است و ابعاد ۸ تا ۶ سانتیمتر با دمبرگی به طول۳ سانتی متر به شاخه ها متصل هستند.

گل های آن سفید و معطر با عطر بادام تلخ است.میوه آن شبیه تخم مرغ و ابتدا به رنگ  زرد و سپس سرخ و سیاه و ترش مزه است.ابعاد آن ۱۲ تا ۶ میلیمتر است،حب آن بسیار خوش بو و با مزه تلخ است.

ترکیبات شیمیایی

کومارین-آمیگیدالین-سالیسیلیک اسید

خواص درمانی

۱-مقوی جگر و سپرز،مسکن ارجاع باطنی مثل کبد،طحال  قولنج و درد پهلو است.جهت خارج شدن  رطوبت غلیظ لزج سینه،شش،خفقان و هر عضو تنفسی است.

۲-خوردن مخلوط کوبیده آن با عسل مدر است و برای اشخاصی که عفونت مخرج دارند مفید است.همچنین خوردن آن برای دفع اقسام کرم معده کمک می کند.

زیاد استفاده کردن آلبالوی تلخ توصیه نمی شود و مصلح آن گلاب و روغن بنفشه است.

در ادامه به معرفی آناناس و خواص آن می پردازیم:

آناناس

نام های لاتین:Pineapple-comestible

خواص آلبالو و خواص آناناس

مشخصات

گیاهی است از خانواده  Bromeliacenet پایا و علفی،برگ های آن که به طور گروهی از ناحیه یقه بوته ی گیاه بیرون می آید،دراز و باریک و نوک تیز و سفت است.اغلب در کنار برگ ها خار وجود دارد.

گل های آن به صورت خوشه ای فشرده و در ابعاد مخروط میوه کاج و بزرگ‌تر و تخم مرغی درشت است.میوه های آن ابتدا خیلی زیاد در اطراف ساقه که قبلاً از گل پوشیده شده به طور فشرده و گوشت دار ظاهر می گردد.بالای هر میوه به شکل کاکل یک دسته از برگ ها دیده می شود.

آناناس گیاهی است گرمسیری،ابتدا در جزایر آنتیل کاشته می شد و بعد ها به اروپا وارد و بیشتر در فرانسه کاشت شد و بعد از آن به سایرمناطق دنیا برده شده است.

خواص آلبالو و خواص آناناس

ترکیبات شیمیایی میوه

در هر صدگرم قسمت قابل خوردن میوه آناناس به طور متوسط مواد زیر یافت می شود:

آب ۸۵ گرم           پروتئین ۰٫۴ گرم                چربی۰٫۲ گرم                   قند۱۳ گرم            کربن۰٫۴گرم         کلسیم۱۷ میلی گرم              فسفر ۸میلی گرم                       آهن۰٫۵میلی گرم                سدیم۱ میلیگرم                   پتاسیم۱۴۶ میلی گرم            تیامین۰٫۰۹میلی گرم            رایبوفلاوین۰٫۰۳میلی گرم                نیاسین۰٫۲میلیگرم              آنزیم بروملین        وانیلین    اسید های آزاد آلی               ویتامین  سی ۱۷ میلی گرم                     ویتامین آ ۷۰ واحد   بین الملی و همچنین خانواده ویتامین Bوجود دارد.

خواص درمانی میوه

آب میوه آناناس ضد انگل،خون ساز است.تصفیه کننده خون می باشد.اشتها را باز کرده و به سوء هاضمه کمک می کند و همچنین ناراحتی های حلق و گلو را برطرف می کند.

خواص آلبالو و خواص آناناس

خواص درمانی برگ آناناس

۱-آب جوشانده آن تب براست و برای بیماری های آمیز.شی  نیز استفاده می شود.

۲-از آب خیسانده آن برای تسهیل وضع حمل استفاده می شود.

۳-آن را بکوبید و با نمک مخلوط کنید سپس روی کمرمالش دهید،درد شما را تسکین می دهد.

در مطالب آینده بیشتر با خواص میوه ها وگیاهان دارویی  آشنا می شویم.با ما همرا باشید.

منبع:کتاب اسرار گیاهان دارویی

لینک مقاله مرتبط:ویکی پدیا

برچسب ها

‫۳ نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا