جالبکده
علمی

آیا استرس باعث چاقی و گرسنگی می شود؟

آیا استرس باعث چاقی و گرسنگی می شود؟ این پرسشی است که در ذهن اکثر افراد جامعه پاسخی ندارد. ما سعی میکنیم از دید غلم برای شما آن را توضیح دهیم.

  • استرس و چاقی؟ 

به طور خلاصه باید گفت بله. بخش اعظم اطلاعاتی که دانشمندان راجع به خوردن ناشی از استرس دارند، با استفاده از حیوانات آزمایشگاهی به دست آمده است. زمانی که محققان موش ها را چند ساعت در روز در وضعیت ناخوشایندی قرار دادند، اشتهای این جوندگان برای غذاهای سالم کاهش یافت.

در مقابل، اگر غذاهای ناسالمی مانند خوردنی های شیرین یا چرب در اختیار آنها قرار می گرفت، از شدت برخوری به مرز انفجار می رسیدند. به گفته محققانی که بیش از یک دهه است به مطالعه این موضوع مشغول هستند، شاید مجموع کالری که جانور در طول روز دریافت می کند تغییری نکند؛ اما نوع رژیم غذایی آن عوض میشود. در حقیقت، جانور به شکلی انتخابی به غذاهای پر انرژی تمایل پیدا می کند.

استرس نگرانی چاقی لاغری
آیا استرس باعث چاقی و گرسنگی می شود؟

زمانی که جانور در شرایط پر استرس قرار می گیرد، برای مقابله با شکارچی یا فرار به نقطه امن نیازمند انرژی بیشتری است. در نتیجه، بدن ناگهان مقدار زیادی کورتیزول تولید می کند. این هورمون گلوکز ذخیره شده در چربی ها و ماهیچه ها را آزاد می کند، و گلوکز سوخت لازم برای کارکردهای حیاتی بدن را تامین می کند. کورتیزول همچنین باعث می شود تا جانور در هر گاز به جست وجوی غذاهایی با کالری بیشتر برود؛ یعنی غذاهایی که سرشار از شکر و چربی هستند.

بعضی انسان ها هم واکنش مشابهی نشان می دهند. مطالعات نشان می دهد اگر شما افراد را در معرض استرس قرار دهید (مثلا یک مصاحبه کاری تقلبی ترتیب دهید و سپس به آنها ظرفی خوردنی تعارف کنید، احتمال انتخاب بیسکویت شکلاتی به مراتب بیشتر از یک قاچ سیب است).

وبسایت جالبکده

منبع:ویکیپدیا

بیشتر بخوانید:

پیر امیدیار

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا