جالبکده
علمی

استعاره،دروازه ی خواسته ها ۲

استعاره،دروازه ی خواسته ها،با ادامه ی این مقاله در خدمت شما هستیم.
 • درس هشتاد و دوم:

کدام استعاره برای استفاده شما صحیح است احتمالاً همه استعاره ها از زمانهای مختلف هستند گاه گاهی شما نیاز دارید که زندگی را یک بازی فرض کنید بنابراین پرسپکتیو شما بسیار شاد و بازیگوش است گاه گاهی هم شما نیاز دارید که آن را به عنوان یک سفر اسرارآمیز در نظر بگیرید بنابراین شما هدایایی را که از خانواده یا دوستانتان می‌گیرید و یا فرصت هایی را که به دست می آورید درک می‌کنید و قدر آنها را می دانید و حرمت آنها را نگه می دارید گاهی مفید است که به زندگی فقط به عنوان یک آزمون یا یک رقابت فکر کنیم مخصوصاً زمانی که شما خودتان را در موقعیتی می یابید که به نظر می رسد هیچ معنای مثبتی را نداشته باشد اگر شما راه های متفاوتی را برای نمایش دادن زندگی انتخاب کنید به طور اتوماتیک به موقعیت هایی که در یک مسیر جدید و تازه وجود دارند فکر می کنید آنها را احساس می کنید و به آنها پاسخ می دهید .

استعاره،دروازه ی خواسته ها ۲

چند مورد استعاره مثبت دیگر وجود دارد تا با استفاده از آنها زندگی را در معنای واقعی توصیف کنید ؟ اکنون یک لیست تهیه کنید.

 • درس هشتاد و سوم:

چه اتفاقی برای سطح اضطراب شما می افتد اگر شما درباره رقابت های گوناگونی که با آنها سر و کار دارید مثل بالا رفتن از پلکان ترقی بیشتر از جنگیدن برای نگه داشتن سر در بالای آب فکر کنید چه احساس متفاوتی درباره آزمون ها خواهید داشت اگر شما درباره این که آن کشتیرانی صحبت کنیم بیشتر از اینکه به خرمن کوبی بپردازد درک شما از تغییر زمان چیست اگر شما درباره آن صحبت کنید و بگویید که پرواز کند بیشتر از این که سینه خیز برود چه استعاره هایی نیاز دارید تا اشیایی را که هر روز می بینید توصیف کنید؟

آنها چه احساسی در شما ایجاد می کنند ؟ چه استعاره‌های جدیدی می توانید استفاده کنید که تأثیر زیادی ایجاد کند و زندگی را خیلی لذت بخش بسازد؟

 • درس هشتاد و چهارم:

استعاره ها و تشبیه ها می توانند امیدواری ایجاد کنند.

با به کارگیری یک تشبیه به شکل خاص این جمله توضیح داده می شود و استعاره این است.

زندگی فصل هایی برای خود دارد و من فقط در زمستان سریع و فرز هستم به یاد داشته باشید بسیاری از مردم در زمستان از سرما یخ میزنند ولی عده‌ای دیگر اسکی می کنند به علاوه به دنبال زمستان همیشه چیست بهار مثل اینکه روی به دنبال شود در شب خورشید ناپدید می شود و در بهار می توانید جوانه های جدید را کشت و زرع کنید.

سپس تابستان می آید و بعد پاییز از راه میرسد زمانی که شما نتایج کار خودتان را جمع آوری می کنید گاهی بعضی از چیزها واقعاً برنامه ریزی شده اند اما اگر شما به چرخه فصل ها اعتماد داشته باشید میتوانید که در طول زمان معلوم دو چرخه بکارید و درو کنید.

استعاره،دروازه ی خواسته ها ۲

 

 • درس هشتاد و پنجم:

اگر شما احساس می‌کنید چیزی مانع شما می شود و شما را عقب نگه می دارد یا یک دیوار بلوک بندی شده که مانع پیشرفت شما است در اینجا وجود دارد به تشبیهات و استعاره هایی که استفاده میکنید توجه داشته باشید اغلب استفاده خود را از یکی از این متوقف کننده ها مورد توجه قرار داده و می یابید و اینکار را با آزمودن منابعی که برای راه حل ها دارید انجام می دهید.

این خیلی سخت است که در ارتباط با یک دیوار یا هر مانعی که نامعلوم است و باز دارنده شماست قرار گرفته باشید

چون شما یکی از کسانی هستید که این استعاره را در جایگاه اول انتخاب میکنید می توانید به سادگی آن را تغییر دهید اگر شما این احساس را داشته باشید که به دیوار ضربه می زنید چرا ضربه زدن به آن و حفر کردن یک سوراخ را متوقف نمی کنید و یا از آن بالا نمی روید و یا تونلی زیر آن حفر نمی‌کنید یا فقط در را باز نمی‌کنید و در آن قدم نمیزنی یا چرا آن را به عنوان سنگ  زیر پا مشاهده نمیکنید .

تغییر دادن استعاره مسیری را که در آن با هر چیزی در تماس هستید را تغییر خواهد داد

 • درس هشتاد و ششم:

خودتان را با قدرت جاودانگی و ماندگاری حفظ کنید مثال سنگ تراشی را بررسی کنید چگونه یک تخته سنگ غول پیکر را می شکند او آن را به سختی می تواند بشکند اولین ضربه حتی یک خراش هم ایجاد نمی کند اما او دوباره می زند صد ها بار و شاید هزاران بار این کار را تکرار می‌کند او حتی زمانی که به نظر بیهوده و پوچ می رسد به این کار اصرار می کند اما می داند که این مورد تنها به دلیل نتایج فوری و سریع غیر قابل مشاهده است و این بدان معنا نیست که او یک فرایند ایجاد نمی کند بنابراین سخره ‌های قابل توجه و مؤثر را نگه میدارد .

استعاره،دروازه ی خواسته ها ۲

در نقاط مشابه فقط یک تراشه نیست که به دو نیم تقسیم میشود.

آیا شکستن ترک نهایی در تخته سنگ با صورت گرفته است ؟ البته که نه این مورد یک فشار ثابت می باشد که برای ایجاد چالش خیلی نزدیک به کار گرفته نشده است .

آیا می‌توان این استعاره را در زندگی واقعی به منظور پافشاری و ایستادگی به کار برد؟

 • درس هشتاد و هفتم:

تغییر یک استعاره جهانی است که می‌توانید در مسیری که به نظر می رسد زندگی بی عیب شما باشد تغییر شکل ایجاد کند در یکی از سمینارهای من زنی نشسته بود که با هر چیزی مشکل پیدا می کرد این اتاق خیلی گرم و سپس خیلی سرد میشه ، فردی که در مقابل او نشسته بود بسیار قدبلند بود بسیاری از مردم او را به عنوان یک شخص زحمت کش می شناختند اما می دانستند که همه رفتارها از یک اعتقاد نشائت گرفته است .

استعاره،دروازه ی خواسته ها ۲

من برای این اعتقاد یا استعاره که باعث می شد او هر کسی را تحریک کند تحقیق کردم سرانجام آشکار ساختم که آن سوراخ های کوچک که در کشتی قرار گرفته است اگر به هر چیزی که کار نمی کند فکر کنید این باعث می شود تا کشتی تان به سمت انحطاط حرکت کند یا شیء به دیوانه این خُرد تبدیل می شود.

 • درس هشتاد و هشتم:

اغلب استعاره هایی که ما در متون مان استفاده می کنیم مثل کار برای متون دیگر مثل روابطمان نامناسب هستند فردی را می شناختم که خیلی به لحاظ عاطفی از خانواده اش که اصلاً هیچ رابطه ای با او نداشتند جدا بود او هرگز احساسات واقعی اش را بیان نمی کرد و به نظر می رسید که همیشه آنها را هدایت می کند حدس بزنید او برای گذران زندگی اش چه می کرد ؟… کار او در قسمت کنترل ترافیک هوایی فرودگاه بود ماهیت کار او را کاملاً آرام و تنها نگه داشته بود

حتی در حالت های اضطراری به طوری که این موضوع که او نظارت کننده بود خطری بزرگ برای رهبران به حساب نمی‌آید این حالت در برج کنترل لازم بود اما در خانه کاربرد نداشت آیا هر یک از استعاره های شما نیاز دارند که با مورد دیگر که خیلی با موقعیتشان همساز و سازگار است جایگزین شوند ؟

آیا شما میتوانید به دوستان با این آگاهی و دانش کمک کنید؟

 • درس هشتاد و نهم:

استعاره های تان را کشف کنید و سپس با کمک تمرین زیر به کنترل آن‌ها بپردازید.

 1. یک تعداد بسیار کم از استعاره هایی که در زندگی تان دارید بنویسید فهرست خود را مرور کنید و بپرسید اگر زندگی مثل این است چگونه من آن را احساس کنم چه مزایا و معایبی به کمک این استعاره ایجاد شده است.
 2. فهرستی از همه استعاره هایی که شما را به یک یا دو منطقه مهم از زندگیتان مرتبط می کند مثل روابط تان را تجارتتان فراهم کنید آیا این استعاره ها قدرتمند هستند یا قدرتی ندارد فقط از آنها آگاهی کسب کنید تا شما را برای ایجاد تغییر در آنها یاری کند.
 3. استعاره‌های های بسیار قدرتمند و جدیدی را برای زندگی و برای هر یک از مناطق که شما به آن توجه دارید به وجود آورید .
 4. تصمیم بگیرید که با خود استعاره های جدید برای حدود ۳۰ روز آینده زندگی کنید به طور مثال خودتان سازگار با این مورد چه تجارت مثل … است نگه دارید.
 • درس نودم:

گاهی استعاره ها بهترین راه برای کمک به دیگران هستند .

زمانی که پسرم که ۶ ساله بود یکی از دوستانش مرد و او در خانه گریه میکرد من گفتم عزیزم من می دانم که تو چه احساسی داری اما تو مثل یک کرم هستی گریه اش متوقف شد من توضیح دادم که چگونه و چه زمانی یک کرم خودش را در پیله می پیچد و به نظر می رسد که مرده است پسرم پرسید اما واقعاً چه اتفاقی برای او می افتد گفتم خوب حالا این درست شد این آغاز یک زندگی کاملاً جدید است تو دوستت را نمیبینی چون او پیش تو پرواز کرده و رفته است و این خیلی زیبا تر و پرقدرت تر از هر چیزی است که مثل این بوده است گاهی ما فقط مجبوریم به این اعتقاد داشته باشیم که فقط خدا می داند که چه زمانی مناسب است تا پروانه شویم و پرواز کنیم.

استعاره،دروازه ی خواسته ها ۲

امیدواریم که از این نود درس از کتاب ۹۰ درس برای سلطه بر خویشتن لذت برده باشید اگر به این چنین مقالات علاقه دارید با وب سایت جالبکده همراه باشید تمام سعی ما بر این است تا مطالب را گردآوری کنیم که شما عزیزان آنها را می پسندید و به آنها علاقه دارید به امید پروانه شدن یکایک شما عزیزان.

منبع:کتاب ۹۰ درس برای سلطه بر خویشتن خویش

منبع:ویکیپدیا

بیشتر بخوانید:

استعاره،دروازه ی خواسته ها

 

برچسب ها

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا