جالبکده
علمی

انرژی سوخت موفقیت

پیش به سوی موفقیت

در مقاله های قبلی سایت جالبکده در رابطه با رسیدن به هدف صحبت کردیم در این مقاله می خواهیم یکی از مهم‌ترین عناصر رسیدن به هدف را بررسی کنیم انرژی سوخت موفقیت شما است شما برای رسیدن به موفقیت حتماً باید انرژی خوبی داشته باشید حال مسئله این است که این انرژی چگونه به شما می رسد.

  • تنفس:

یکی از عواملی که بر فیزیولوژی بدن اثر می‌گذارد نحوه به کارگیری سیستم عضلانی حالات بدن,چهره و نحوه تنفس است.

انرژی سوخت موفقیت

انرژی سوخت موفقیت شما است یعنی اگر تعادل بیوشیمیایی بدن شما  به هم بخورد تصورات درونی شما هم در طول روز به هم می‌خورد در مغز اغتشاش فکری ایجاد می گردد و ممکن تمام سیستم از کار بیفتد در چنین شرایطی بسیار بعید است که بتوانید تمرین های مقاله های قبلی را به کار بگیرید.

شما اگر بهترین ماشین دنیا را هم در اختیار داشته باشید ولی اگر به جای بنزین در آن آب بریزید کار نخواهد کرد ممکن است اتومبیل شما خوب و سوخت آن هم مناسب باشد اما اگر یکی از شمع ها جرقه نزند موتور شما با حداکثر قدرت کار نمی کند در این مقاله می خواهیم نظر خود را درباره ی انرژی و نحوه به حداکثر رساندن آن مطرح ‌کنیم.

هرچه انرژی شما بیشتر باشد بدن شما کالری بیشتری دارد و هر چه کارایی بدنتان بهتر باشد احساس و روحیه شما بهتر می شود و بهتر می توان استعداد خود را برای رسیدن به نتایج عالی به کار بگیرید.

در این مقاله می خواهیم ۶ دستور مهم که جسم را قوی و پر تحرک می‌سازد بیان کنیم ممکنه بر خلاف اعتقادات شما باشد و تصوری که شما از جسمانی سلامتی خود دارید مغایرت داشته باشد اما این شش اصل به طور بسیار چشمگیر در مورد افرادی که با انرژی کار کردند تأثیر داشته است.

اگر این شش اصل را به مدت ۱۰ الی ۳۰ روز به کار بگیرید و درستی محصول را بر مبنای نتایج جسمانی که در شما ایجاد می شود قضاوت کنید نه بر اساس اطلاعاتی که قبلاً داشتی و طرز کار بدن خود آشنا شوید به آن اهمیت دهید و مراقب آن باشید تا اینکه بدن شما از شما نیز مراقبت کند.

اولین رمز سلامتی تنفس درست است.

مهمترین عنصر سلامتی گردش صحیح خون است خون اکسیژن و مواد غذایی را به تمام سلول های بدن می رساند اگر دستگاه گردش خون شما خوب کار کند عمر طولانی همراه با سلامتی جسمی خواهید داشت جریان خون محیط داخلی بدن را تشکیل می دهد و کلید کنترل آن تنفس است.

تلفظ تنها موجب رسیدن اکسیژن به سلولها می شود بلکه جریان لنف را نیز کنترل می‌کند.

در لنف گلبول های سفید کار دفاع بدن را به عهده دارد بعضی تصور می‌کنند که لنف همان فاضلاب بدن است ولی لنف کلیه سلول ها را احاطه میکند میزان مایع لنف ای در بدن چهار برابر خون است.سلول های بدن به لطف وابسته اند زیرا تنها راه دفع مواد سمی و زائد که ذخیره اکسیژن را کاهش میدهد لنف است.

دکتر جک شیلدز که یکی از لنف شناسان بزرگ است جدید مطالعات جالبی را در مورد سیستم ایمنی بدن انجام داده است دوربین کوچک را در بدن افراد قرارداد تا در یابد چه عواملی موجب پاکسازی سیستم لنفاوی می گردد او دریافت که تنفس عمیق که از ناحیه دیافراگم انجام شود مؤثر ترین عامل این پاکسازی است چرا تنفس عمیق حالت خلأ ایجاد می کند که باعث مکش مایع لنفی می شود و سرعت تجزیه مواد سمی چند برابر می شود در حقیقت با تنفس عمیق ورزش می توان سرعت این عمل را تا ۱۵ برابر افزایش داد.

انرژی سوخت موفقیت

از هر سه نفر آمریکایی یک نفر به سرطان مبتلا می شود این نسبت در میان ورزشکاران فقط ۱ به ۷ است دلیل این موضوع این است که مقدار اکسیژن خون ورزشکاران بیشتر است به علاوه حرکات ورزشی جریان لنف را تسریع و سیستم ایمنی بدن را تقویت می نماید.بهترین طریقه تنفس که موجب پاکسازی دستگاه بدن میشود بر اساس نسبتهای دم یعنی کشیدن نفس به درون و بازدم یعنی خارج کردن نفس به این صورت است.

دم به اندازه یک شماره نگهداری نفس به اندازه چهار شماره بازدم به اندازه دو شماره یعنی اگر دم شما ۴ ثانیه طول بکشد باید نفس را به مدت ۱۶ ثانیه نگه دارید سپس در مدت ۸ ثانیه نفس را خارج کنید این طرز تلفظ موجب می شود که اکسیژن کامل وارد خون شود و دستگاه لنفاوی نیز فعال گردد در هنگام تنفس باید توجه داشت این نفس کشیدن از ناحیه شکم و پرده دیافراگم آغاز شود حالا ده بار نفس عمیق بکشید و حداقل روزی سه بار این کار را تکرار کنید و نسبت های گفته شده را در آن رعایت کنید عامل دیگری که به تنفس سالم کمک می کند ورزش روزانه در هوای آزاد است.

  • خوردن مایعات:

دومین رمز سلامتی خوردن مایعات است.

۷۰ درصد سطح زمین از آب پوشیده شده و بیش از ۸۰ درصد وزن بدن را نیز آب تشکیل میدهد آنها باید دستکم ۷۰ درصد جیره غذایی روزانه را به آب اختصاص دهند مصرف میوه‌ها و سبزی‌های تازه یا آب آنها از این نظر مفید است.

انرژی سوخت موفقیت

بعضی ها توصیه می کنند که در شبانه روز بین ۸ تا ۱۲ لیوان آب مصرف کنیم تا دستگاه‌ها بدن شستشو گردد اما طبق نظر آنتونی رابینز آبها کیفیت مطلوبی ندارند احتمال وجود کلر فلوئور، مواد معدنی اضافی و سایر سموم در آب بسیار است به‌جای مصرف آب میتوان از غذاهایی که به طور طبیعی حاوی مقدار زیادی آب هستند مانند میوه‌ها سبزی‌ها و جوانه ها استفاده کرد.

اگر جیره غذای فرد از غذاهای خشک و کم آب تشکیل شده باشد در فعالیت اندامهای بدن اختلال ایجاد می شود دکتر الکساندر برایس در کتاب قواعد زندگی و بهداشت نوشته است اگر مایعات به مقدار کم مصرف شوند جرم حجمی خون بالا می رود و در نتیجه مواد سمی و زائد و فضولات بافت ها و مواد حاصل از تبادلات سلولی به خوبی دفع نمی شوند و بدن توسط مواد سمی خودش مسموم می گردد علت اصلی آن این است که آب کافی برای حل شدن و انتقال مواد سمی ناشی از فعالیت سلول ها در اختیار بافت ها نبوده است.

مصرف آب در رژیم غذایی شما چه اندازه است؟

بسیاری از افراد ۱۵ تا ۲۰ درصد مایعات مصرف می کنند اما باید به شما بگویم که مصرف ۱۵ درصد یا کمتر آب کشنده است در طبیعت اگر نگاه کنید که نیرومندترین حیوانات کدامند گوریل ها فیل ها کرگدن ها و حیوانات عظیم الجثه و حیواناتی هستند که در غذای آنها آب فراوانی وجود دارد.

عقل حکم می کند که غذاهای زنده و آبدار مصرف کنیم چگونه میتوانیم بفهمیم که آیا جیره غذایی ما حاوی ۷۰ درصد مایعات است یا خیر بسیار ساده است از این به بعد سالاد را در هر وعده غذایی مصرف کنید و بین وعده های غذا به جای نان و شیرینی و آبنبات میوه میل کنید تفاوت آن را موقع احساس خواهید کرد که بدن شما بهتر کار کند و به اهمیت وجود خود بیشتر پی ببرید

  • ترکیب مناسب غذایی:

سومین رمز سلامتی ترکیب مناسب غذایی است.

از پزشکی به نام استیون سمیت در صدمین سال تولد او پرسیدند راز طول عمر چیست او گفت در ۵۰ سال اول زندگی مواظب شکم خود باشید تا در ۵۰ سال بعدی شکم از شما مواظبت کند.

انرژی سوخت موفقیت

آیا شما گوشت سیب زمینی یا نان و پنیر یا ماهی و برنج را باهم می‌خورید؟

باید بگوییم این غذاها با هم ناسازگار و برای دستگاه درونی بدن شما مضر هستند و انرژی شما را هدر میدهند برای توضیح این مطلب که چرا این ترکیبات غذایی مضر هستند دستگاه عصبی شما فشار زیادی وارد می کنند باید بگویم هر غذایی به نوعی حس می شود غذاهای نشاسته ای مانند نان برنج سیب‌زمینی و نظایر آن برای هضم به محیط قلیایی نیاز دارند که در اولین مرحله در بزاق دهان به وسیله آنزیم پتیالین فراهم می شود.

غذاهای پروتئین دار مثل گوشت لبنیات حبوبات و مانند آنها برای هضم نیازمند محیط اسیدی هستند که عمدتاً توسط اسید کلریدریک و پپسین معده آماده می شود طبق قوانین شیمیایی دو محیط متضاد یعنی اسیدی و قلیایی نمی‌توانند در یکجا به طور همزمان وجود داشته باشند زیرا یکدیگر را خنثی میکند اگر مواد پروتئین دار و مواد نشاسته ای باهم مصرف شوند کار هضم غذا مختل می‌شود غذای هضم نشده محیط را برای رشد باکتری ها که آن را تخمیر کرده تغییر شکل می‌دهند و ایجاد گاز و نفخ معده می‌نمایند مساعد می کند.

انرژی سوخت موفقیت

ترکیب غذایی ناسازگار موجب هدر رفتن انرژی میشود و هر عاملی که انرژی را کاهش دهد و زمینه ابتلا به بیماری را آماده می سازد این ترکیبات اسید معده را افزایش میدهند غلظت خون را بالا می‌برند و جریان آن را کند میکند در اکسل پرمصرف ترین داروی که در آمریکا مصرف می شود چیست در گذشته قرص والیوم بود و در حال حاضر تاگامت که برای رفع ناراحتی های معده مصرف می شود آیا برای غذا خوردن راه های عاقلانه تری وجود ندارد؟

روش ساده را پیشنهاد می کنم که درباره آن فکر کنید در هر وعده غذا فقط یک نوع غذای جامد بخورید ی جامد و غذای گفته می شود که مقدار آب آن کم باشد بعضی ندارند غذای جامد را از برنامه غذایی خود حذف کند برای همین توصیه می‌کنم که حتی مصرف این‌گونه غذاها را محدود سازید اما حداقل کاری که می‌توانید بکنید این است که مثلاً گوش را همراه با سیب زمینی مصرف نکنید اگر حتماً لازم است که هر دو را مصرف کنید یکی را به عنوان ناهار و دیگری را به عنوان شام میل کنید این کار سختی است؟

شما صبح ها حتی بعد از شش، هفت یا هشت ساعت خواب با خستگی بیدار می شوید؟

(علت آن این است که دستگاه گوارش را برای هضم غذای ناسازگاری که در شکم خود ریخته اید تمام شب مشغول اضافه کاری بوده است)

  • کنترل مقدار غذا:

چهارمین رمز سلامتی کنترل مقدار غذا است.

تحقیقات پزشکی یکی پس از دیگری این مطلب را ثابت کرده که مطمئن ترین راه برای افزایش طول عمر حیوانات کاهش جیره غذایی آنان است دکتر  کلایو مک کی تحقیقات معروفی را در دانشگاه کرنل به انجام رسانده است او در یک آزمایش جیره غذایی تعدادی از موش های آزمایشگاه را به نصف کاهش داد و ملاحظه کرد که عمر آنها به دو برابر معمول افزایش پیدا کرده است تحقیقات بعدی دکتر ادوارد جی ماسارو در دانشگاه تگزاس از این هم جالب تر بود آزمایشات خود را برای سه دسته موش انجام داد به یک دسته از آنها مواد غذایی کافی داد.

انرژی سوخت موفقیت

جیره غذایی دسته دوم را ۶۰ درصد کاهش داد و جیره غذای دستی سوم مانند دسته اول کافی بود اما میزان پروتئین آنها را به نصف کاهش دادپس از هشتاد و یک روز از دسته اول تنها ۱۳ درصد زنده ماندن از دسته دوم ۹۷ درصد باقی ماندن و دسته سوم تنها ۵۰ درصد زنده مانده بودند کم غذایی تنها راه شناخته شده برای جلوگیری از پیری زودرس افزایش طول عمر است این مطالعات بر روی همه انواع جانوران انجام شده بنابراین بدون تردید در مورد انسانها نیز صدق می‌کند.

اگر به پرخوری عادت دارید حداقل غذایی بخوری که آب فراوان دارد به جای گوشت سالاد فراوان بخورید و سالم باش شاداب بمانید.

  • میوه راز سلامتی:

پنجمین رمز سلامتی مصرف صحیح میوه است.

میوه کامل ترین غذای انسان از هر زمان کمتر از هر نوع غذای دیگری به انرژی نیاز دارد ی دیگری بدن انرژی میدهد تنها ماده غذایی که مورد استفاده قرار می گیرد گلوکز است که به راحتی از قند میوه تأمین می‌شود و علاوه بر قند ،۹۰ تا ۹۵ درصد آب دارد یعنی در عین تأمین مواد لازم بافت ها را نیز شستشو می‌دهد.

انرژی سوخت موفقیت

تنها مشکلی که در مصرف میوه وجود دارد این است که اغلب مردم نمی دانند میوه را چگونه مصرف کنند تا مواد غذایی آن بهتر جذب بدن گردد میوه را باید در مواقعی خورد که معده از غذا خالی باشد علتش این است که هضم میوه در معده نیست بلکه در روده کوچک است میوه ظرف چند دقیقه از معده به روده کوچک می رود و در آنجا قند خود را آزاد میکند اما اگر گوشت سیب زمینی و مواد نشاسته ای در معده باشند میوه نیز به همراه آنها در معده می ماند و شروع به گندیدن می‌کند.

خوردن میوه به عنوان دسر بعد از یک وعده غذای سنگین موجب سکسکه بد مزه شدن دهان ناراحتی معده می‌شود که علتش بد خوردن آن است چنانکه گفتیم میوه را باید موقعی خورد که شکم خالی باشد

بهترین نوع میوه,میوه تازه یا آب میوه ای است که تازه گرفته شده باشد آبمیوه هایی که در قوطی های شیشه های بسته بندی شده به فروش میرسد مفید نیستند زیرا بیشتر اوقات ضمن بسته بندی حرارت می بینند و ترشیده می‌شوند اگر می‌خواهید ارزشمندترین خرید خودرو در زندگی انجام دهید یک دستگاه آبمیوه گیری بخرید حتی اگر لازم است اتومبیل خود را بفروشید و به جای آن دستگاه آبمیوه گیری خریداری کنید.

آب میوه را نیز مانند خود میوه با شکم خالی مصرف کنید آب میوه به قدری به سرعت هضم می شود که ۱۵ تا ۲۰ دقیقه بعد از آن میتوان یک وعده غذا صرف کنید.

دکتر ویلیام کاستیلو رئیس مرکز معروف مطالعات قلب می گوید که میوه احتمالاً بهترین غذای انسان است که می تواند شخص را در برابر بیماری‌های قلبی محافظت کند او می‌گوید میوه حاوی موادی است که از غلیظ شدن خون و انسداد رگ ها جلوگیری می کند در ضمن موجب استحکام دیواره مویرگها می‌شود و در نتیجه مانع بسیاری از خونریزی های داخلی و حمله های قلبی می گردد.

انرژی سوخت موفقیت

صبحانه خوب صبحانه ای است که به سرعت هضم شود و دستگاه گوارشی بدن را گرفتار نکند بنابراین پیشنهاد ما این است که حتی المقدور از خوردن صبحانه بپرهیزید و به جای آن تا زمان ناهار به خوردن میوه و آبمیوه بپردازید.

اگر خوردن قهوه و سایر مواد مضر را که زحمت دستگاه‌های بدن را افزایش میدهند از آغاز روز ترک کنید احساس نشاط و انرژی فوق العاده به شما دست میدهد که باور نخواهید کرد از همه مدت ۱۰ روز این برنامه را اجرا کنید و خودتان تصمیم بگیرید و قضاوت کنید و نتیجه را ملاحظه کنید.

  • پروتئین یا مرض؟:

ششمین رمز سلامتی مربوط به افسانه پروتئین است

شنیده اید که می گویند اگر دروغ بزرگ را با صدای بلند بگویی و چند بار آن را تکرار کنید دیر یا زود مردم آن را باور می‌کند به دنیای شگفت انگیز پروتئین خوش آمدید هرگز دروغ ای از این بزرگتر گفته نشده که بدن انسان برای حفظ سلامتی و مقدار زیادی پروتئین نیازمند است.

انرژی سوخت موفقیت

حتماً شما از میزان پروتئین در غذا روزانه خود تا حدودی آگاه هستید اشخاص چرا پروتئین مصرف می کنند؟

بعضی ها میخواهند نیروی خود را زیاد کنم بعضاً فک میکنن پروتئین عمر انسان را زیاد میکند.

به نظر شما در چه دورانی بدن انسان بیشتر از همیشه به پروتئین نیاز دارد به تمام زیاد خواهید گفت دوران نوزادی که بدن در حال رشد است مادر طبیعت برای نوزادان غذای تهیه کردیم که همان شیر مادر است و در آن همه مواد لازم بدن نوزاد وجود دارد که مقدار پروتئین در شیر مادر چقدر است؟

۵۰ درصد یا ۲۵ درصد یا ۱۰ درصد؟

مقدار پروتئین شیر مادر بسیار کمتر از این است ک شیر مادر هنگام تولد نوزاد ۲.۳۸ درصد و در شش ماهگی نوزاد بین ۱.۲ تا ۱.۶ درصد پروتئین دارد.

از این عقیده که بدن به مقدار زیادی پروتئین نیازمند از کجا آمده است؟

آکادمی ملی علوم آمریکا می‌گوید که برای مردان بالغ مصرف ۶۵ گرم پروتئین در روز ضروری است و در گزارش اتحادیه بین المللی علوم تغذیه نوشته شده است که پروتئین مورد نیاز مردان بالغ کشور های مختلف بین ۳۹ تا ۱۱۰ گرم در روز متغیر است نظر چه کسی درست است برای چه به این همه پروتئین نیاز داریم می‌گویند برای جایگزینی پروتئین های از دست رفته آنتونی رابینز در تماسی که با آکادمی علوم آمریکا داشت پرسید که چطور به رقم ۶۵ گرم رسیدند در واقع مدارک مستند و کتبی آنها رقم ۳۰ گرم را نشان می‌داد ولی ۶۵ گرم اعلام کرده بودند در عین حال اظهار نظر کرده‌اند که مصرف بیش از حد مواد پروتئینی به دستگاه دفع ادرار کار سنگین را تحمیل بها را خسته می‌کند و طریقه مصرف پروتئین را بیش از حدی که خودشان قبول داشتن توصیه کرده بودند این آکادمی هنوز جواب قانع‌کننده‌ای به آرامی زن داده است آنها فقط با او گفتند که چون قبلا مصرف پروتئین را ۸۰ گرم اعلام کرده بودی و می خواستیم مقدار آن را کاهش دهیم صدای مردم در می‌آمد.

به نظر صدای کسانی در می‌آید که از فروش محصولات و مواد پروتئینی نان می خورند همانطور که می‌دانید عالی ترین روش تبلیغ و بازاریابی در جهان تجارت این است که مردم به قبول دانید که اگر محصولات شما را مصرف نکند می میرند در مورد مصرف پروتئین دقیقاً همین شیوه اعمال شده است.

می‌گویند پروتئین  مقوی است و تولید انرژی می کند اولین ماده که بدن برای سوخت و تولید انرژی مصرف می رساند گلوکز است که در میوه ها و سبزیجات وجود دارد پس از آن مواد نشاسته ای است در درجه بعد چربی‌ها آخر از همه پروتئین قرار دارد پس مقوی بودن پروتئین افسانه است.

یا می‌گویند پروتئین مقاومت بدن را افزایش میدهد پروتئین اضافی در بدن تولید ازت فراوان می کند که موجب خستگی بدن می شود.

انرژی سوخت موفقیت

بدنسازان و قهرمان زیبای اندام که پروتئین زیادی مصرف می کنند عضلات پف کرده دارند اما هرگز نمی توانند در مسابقات دو استقامت شرکت کنند چون زود خسته می شود اما این که می گویند پروتئین استخوان ها را محکم میکند نیز غلط است مرگ حقیقت کاملاً خلاف این است پروتئین اضافی استخوان ها را نرم و پوک می سازد محکم ترین استخوان ها مربوط به گیاه خواران است به دلایل بسیار مصرف گوشت به خاطر پروتئین غلط ترین کار است به عنوان مثال یکی از موادی که به خصوص و سوخت و ساز پروتئین در بدن تولید می‌شود آمونیاک است در اینجا میخواهیم به دو نکته اشاره کنم اول اینکه در گوش مقدار زیادی اسید اوریک وجود دارد یکی از محصولات و مواد زائد دفعی بدن است که در اثر کار سلول های زنده تولید می شود کلیه ها اسید اوریک را از خون میگیرند و همراه با اوره به مثانه می فرستند.

گوشت پر از میکروب هایی است که موجب فساد و گندیدگی می‌شوند اگر بخواهید بدانید این میکروب ها چه هستند باید بگویم که آنها باکتری های هستند که در روده بزرگ وجود دارد دکتر جی میلتون هوفمان در کتابش به نام چیزی که دروس پزشکی نمی گویند که شیمی غذا و ارتباطش با شیمی بدن است در صفحه  ۱۳۵ می گوید هنگامی که حیوان زنده است خاصیت اسمزی رود همان میشود که میکروب های روده وارد بدن حیوان شود پس از مرگ حیوان این خاصیت از بین می‌رود و میکروب ها به داخل گوشت حیوان وارد می شود بدین ترتیب گوشت حیوان نرم می شود باید به اصطلاح بیات شود آنچه گوشت را بیات میکند همین میکروب‌ها است سایر متخصصان در مورد باکتری های گوشت می گویند باکتری موجود در انواع گوشت با باکتری موجود در کود از نظر مشخصات یکی هستند ولی تعداد باکتری موجود در کود تازه از تعداد باکتری های موجود در بعد از گوشت‌های کم تر است همه گوشت ها در موقع پوست کندن به میکروب های روده حیوان آلوده می شود و هر چه مدت نگهداری گوشت بیشتر باشد میکروب های بیشتری دارند تکثیر می یابند آیا با خوردن چنین ماده ای علاقه دارید؟

امیدواریم از این مقاله در راستای رسیدن به موفقیت بهره لازم را برده باشید.

مطالب مرتبط: هدف آرزو نیست

مطالب مرتبط:ویکیپدیا

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا