جالبکده
علمی

خرس آبی جان سخت

خرس آبی یا Tardigrada

جزو مقاوم ترین و جان سخت ترین حیوانات روی کره زمین به شمار میاد.شاید از خوتون بپرسید چرا؟اما در ادامه این مقاله از وب سایت جالبکده متوجه خواهید شد که این ادعا کاملا درست هست.

کشف این موجود مربوط به سال ۱۷۷۳ هست و توسط زیست شناس آلمانی Johann August Ephraim Goeze برای اولین بار معرفی شد و مورد بررسی قرار گرفت.بعد از ۵ سال تحقیق یعنی از سال ۱۷۷۸ که این موجود بیشتر مورد توجه زیست شناسان قرار گرفت تا اکنون حدود ۵۰۰ گونه جدید یافت شده

.در زبان آلمانی به نام kleiner Wasserbär یعنی خرس آبی کوچک و در زبان انگلیسی Tardigrade به معنی کندرو شناخته میشود.

حالا چند مثال میزنیم تا متوجه بشیم چرا لقب جانسخت رو به این موجود میلی متری دادند:

•خرس های آبی توانای تحمل دمای  ( ۲۷۳٫۱۵- )درجهٔ سلسیوس یا صفر مطلق تا ۱۰۰ درجه سانتی گراد (نقطه جوش) را دارند.

•نکته جالب توجه مقاومت کامل این گونه در برابر پرتو های خورشیدی و یونی(گاما) هست به طورمثال  که اگر مقاومت بدن انسان را دربرابر این پرتوها را ۱x در نظر بگیریم،مقاومت آن ها در برابر این پرتو عددی بیشتراز ۱۰۰X  می باشد.!!!

•این موجودات در محیط  خلآ توانایی زیست دارند.که برای اثبات این توانایی گروهی از فضانوردان ناسا در سال ۲۰۰۷ آن را به فضا بردند و به مدت ۱۰ روزدر  فضا رها کردندو مورد های آزمایش های مختلف قرار دادند که در کمال تعجب بدون کوچکترین آسیبی زنده ماند و همراه فضا نوردان به زمین بازگشت.

•مدت زمان بسیار زیادی(طی تخمین دانشمندان ۱۰ سال) بدون نیاز به هیچ گونه آب و غذایی توانایی زندگی را دارد.تنها نقطه صغف  خرس آبی میزان آب بدنش هست که اگر به ۳ درصد برسد از بین می رود.جالب اینجاست که اگر میزان آب بدن ما به ۹۵% برسد قطعا از بین خواهیم رفت.

مشخصات ظاهری:

خرس آبی با خوکچه ای خزه ای دارای ۴ جفت پا هست که هر پا به طور میانگین ۴ تا ۸ پنجه دارند.از گونه کندرو تباران هستند وکندرو تباران شاخه‌ای از سلسلهٔ جانوران است با گونه‌های خرد جثه و با طول کمتر از نیم میلی‌متر که ویژگی آنها اتصال لَپ‌های پیشامغز به نخستین گره شکمی (abdominal ganglia) است.

اندازه آن‌ها از۰٫۳میلی‌متر شروع می‌شود و یک خرس بالغ نهایتاً به ۱٫۵ میلی‌متر می رسد و با میکروسکوپ های معمولی نیز قابل رؤیت هستند.عمدتاً در آب زندگی می کند و از جلبک ها و باکتری های موجود در آب تغذیه می‌کنند که بیشتر اطراف رشته های هیمالیا و نزدیک به خط استوا رؤیت شده اند.

امیدوارم از مقاله خرس آبی جان سخت لذت برده باشید و با اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی و معرفی وب سایت جالبکده به دوستان خودتون ما رو در بهبود وضعیت مطالب و سایت یاری کنید.

لینک ویدئو

لینک مقاله مرتبط:ویکی پدیا

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا