جالبکده
علمی

زندگی چگونه روی زمین شکل گرفت؟

همانطور که می دانید تعداد بیشماری حشره انواع مختلفی از جانوران و همچنین انسان ها بر روی زمین زندگی میکنند درختان و بوته ها نیز بسیار متنوع اند . تمام این موجودات جزو موجودات زنده طبقه بندی می شود آیا می دانید چگونه زندگی بر روی زمین آغاز شد؟

  • نحوه ی مطالعه:

دانشمندان برای مطالعه به بررسی فسیل های به جا مانده از گیاهان و جانورانی که میلیون ها سال پیش بر روی زمین می زیستند پرداخت اند . حفاری هایی که در نقاط مختلف زمین انجام گرفته است موجب کشف این فسیل ها شده است دانشمندان به کمک آنها می تواند تا حدودی وضعیت حیات را در گذشته های بسیار دور روشن کنند .

نظریه های مختلفی درباره نحوه پیدایش حیات وجود دارد برخی از دانشمندان معتقدند که موجودات زنده میکروسکوپی که از فضا به زمین آمده‌اند باعث شکل گیری حیات بر روی زمین شده‌اند.

زندگی چگونه روی زمین شکل گرفت؟

 

بسیاری از زیست شناسان و شیمیدانان مواد غیر زنده را منشأ حیات می دانند.

به هر حال مطالعات دانشمندان نشان داده است که نخستین موجودات زنده روی زمین موجودات تک سلولی به نام آمیب بودند این موجودات تقریباً ۵۷۰ میلیون سال پیش به وجود آمده اند .

پس از آن با تکامل تدریجی آمیب های تک سلولی موجودات زنده چند سلولی ظاهر شدند در ۳۴۵ میلیون سال اول آبزیان به وجود آمدند در ۱۶۰ میلیون سال بعدی خزندگان پدیدار شده اند پستانداران در ۶۵ میلیون سال آخر پا به عرصه وجود گذاشتند بالاخره از تولد انسان فقط یک میلیون سال می گذارد.

این اطلاعات با مطالعه پروتئین ها هیدرات های کربن چربی ها و سایر مواد تشکیل دهنده سلول های گیاهان و جانوران به دست آمده است بدون شک این مواد قبل از پیدایش زندگی تک سلولی بر روی زمین وجود داشته اند اما چگونه?

مطالعات اخیر نشان داده است که تخلیه الکتریکی باعث شکل‌گیری آنها شده است.

سه هزار و پانصد میلیون سال پیش جو زمین انباشته از آمونیاک متان هیدروژن بخار آب و گازهای دیگر بود به علاوه زمین بسیار گرم و آسمان همواره پوشیده از ابر بود و مرتب رعد و برق رخ می داد تخلیه الکتریکی حاصل از رعد و برق موجب ترکیب شیمیایی مولکولهای این گازها و در نتیجه شکل گیری پروتئین ها هیدرات های کربن و سایر مواد می شد ادامه این روند طی چندین میلیون سال بالاخره باعث به وجود آمدن نخستین آمیب های تک سلولی شد .

زندگی چگونه روی زمین شکل گرفت؟

دانشمندان تا به حال بسیاری از رازهای نحوه شکل گیری حیات را کشف کردند اما هنوز برخی از سؤال ها بدون جواب مانده اند برای مثال ترکیب اتم ها و مولکول های غیر زنده چگونه باعث به وجود آمدن یک موجود زنده می شود چه چیزی یک آمیب تک سلولی را به یک موجود چند سلولی تبدیل می کند هنوز سؤال های پیچیده بسیاری بدون پاسخ مانده اند.

وبسایت جالبکده

منبع:ویکیپدیا

بیشتر بخوانید:

خرس آبی جان سخت

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا