جالبکده
علمی

فاجعه چرنوبیل

 در این مقاله می خواهیم چگونگی فاجعه چرنوبیل و داستانهای قبل و بعد را بررسی کنیم.

چگونگی اتفاق:

فاجعه چرنوبیل

در ۲۵ و ۲۶ آوریل ۱۹۸۶ بود که متصدیان رآکتور برای انجام آزمایش سیستم ایمنی رآکتور را غیر فعال کردند نتیجه آن رآکتوری بدون کند کننده مناسب و از کنترل خارج شده بود بدون توانایی در کنترل رآکتور دمای آن به حدی رسید که بیشتر از میزان حرارت خروجی طرح ریزی شده بود

 

حادثه زمانی آغاز شد که در ۱۰ و ۱۱ دقیقه شب ۲۵ آوریل ۱۹۸۶ نیروگاه چرنوبیل دستور کاهش میزان قدرت رآکتور برای تست را دریافت نمود نیروگاه شروع به کاهش قدرت رآکتور شماره ۴ تا ۳۰ درصد نمود. در واقع این دو اشتباه واقعه مهلک چرنوبیل را رقم زد اولین اشتباه زمانی بود که کنترل کننده رآکتور به اشتباه و بر اثر عدم تنظیم درست افت قدرت پیدا کرد و دومین اشتباه زمانی بود که پرسنل تمامی میله های کنترل را از داخل رآکتور بیرون کشیدند این درواقع مانند این است که اتومبیلی در آن واحد هم گاز به بدهد هم ترمز بگیرد در این حین و با وجود نیروی رآکتور به ۷ درصد افزایش پیدا کرد پس از این اتفاق بود که چرنوبیل در ساعت ۱ و ۲۴ دقیقه صبح اولین انفجار خود را تجربه کرد این مقدمه ای بود که انفجار دوم نیز صورت بگیرد.

در انفجار دوم بود که سقف رآکتور پاره شده و ۲۵ درصد از تأسیسات هسته ای رآکتور از بین رفت گرافیک سوزان و مواد داغ هسته که بر اثر انفجار بیرون ریخته بود باعث ایجاد حدوداً ۳۰ آتش سوزی جدید شد. 

فاجعه چرنوبیل

شروع فاجعه:

در این زمان بود که تعداد زیادی از کارکنان تأسیسات در چرنوبیل در عرض فقط چند ساعت نشانه های تشعشعات رادیواکتیو را دریافت کرد عده زیادی از کارمندان آتش‌نشانان بدون محافظ مشغول به کار بودند بیشتر به خاطر شروع آتش سوزی بود که پیش بینی های ایمنی و امنیتی را نادیده گرفته بودند جالب است بدانید عده ای افرادی که در بیمارستانها بستری شدند فقط چند ساعت پس از وقوع حادثه ۱۰۸ تن و تا پایان روز اول به ۱۳۳ تن رسیدند.

پس از انفجار اول محیط اطراف تأسیسات به امواج رادیواکتیو آلوده گشت و بعد به تدریج ابرهای آلوده به نواحی دورتر سرکشیدند و بارش باران سبب شد که بخش های وسیعی از اروپا به این مواد آلوده شود در اثر انفجار در راکتور بلوک چهار تاسیسات اتمی چرنوبیل مواد رادیواکتیو برای ساختن ۱۰۰ بمب اتمی آزاد شدند.

در آن سال مقامات اتحاد شوروی سابق پخش هرگونه خبری را در مورد این فاجعه به شدت ممنوع ساختند.

حادثه چرنوبیل بدترین حادثه نیروگاه‌های هسته‌ای در جهان به شمار می آید در اثر این فاجعه قریب به ۵ میلیون نفر آسیب دیدند حدود ۵ هزار مرکز مسکونی در روسیه سفید اوکراین و فدراسیون روسیه با ذرات رادیو اکتیو آلوده شدند از میان آنها ۲۲۱۸ شهر و روستا با جمعیت حدود ۲.۴ میلیون نفر در محدوده اکران قرار داشتند.

غیر از اوکراین جمهوری روسیه سفید و فدراسیون روسیه کشورهای فنلاند,سوئد,نروژ,لهستان,انگلستان و برخی کشورهای دیگر نیز اثرات فاجعه را احساس کردند.

عوامل اصلی فاجعه:

انجام آزمایش بدون فراهم بودن شرایط,سطح ناکافی ایمنی در رآکتور و اشتباهات پرسنل اعلام شد.

عملیات پاکسازی نتایج فاجعه بار در نیروگاه چرنوبیل از تاریخ ۲۶ آوریل ۱۹۸۶ تحت ریاست کمیسیون دولتی شوروی آغاز شد این عملیات از نیمه دوم روز شروع شد و تا سال ۱۹۹۱ ادامه داشت در اولین گام یک منطقه ای منزوی به شعاع ۳۰ کیلومتری اطراف نیروگاه تعیین شد از فردای آن روز حکومت اوکراین ساکنین شهرهای پریپیتت و چرنوبیل در روستاهای داخل منطقه ۳۰ کیلومتری را به خارج از این محدوده انتقال داد.

فاجعه چرنوبیل

تکذیب کردن اطلاعات راجع به این فاجعه باعث شکل گیری و گسترش شایعات باورنکردنی در مورد نتایج آن شد ریاست شوروی از پذیرش همکاری بین المللی برای انجام عملیات فاجعه هسته ای امتناع ورزید تنها در سال ۱۹۸۹ بود که حکومت شوروی از آژانس انرژی اتمی به منظور ارزیابی کارشناسی عملیات درخواست کمک کرد فاجعه چرنوبیل وضعیت تشعشع در محدوده های بسیاری از کشورهای اروپایی را به شدت تغییر داد به صورتی که  در ماه مه ۱۹۸۶ کشورهای نیمکره جنوبی در اقیانوس های آرام,آتلانتیک و منجمد شمالی دیده می شد.

بد داستان اینجاست که با وجود گذشت سالها از این حادثه هنوز آثاری از مواد رادیواکتیو و جهش‌های ژنتیکی در مردم منطقه مشاهده می شود در میان این آثار می توان ناقص شدن نوزادان در دو دهه اخیر از قبیل بی دست و پا متولد شدن اشاره کرد.

مقیاس این فاجعه بسیار بیشتر از آن بود که مقامات دولتی اعلام می‌کردند آنها میان شدتی که یک انسان میتواند تحمل کنند را با ضرب کردن در عدد پنج به مردم می گفتند که این جرمی بسیار بزرگ است و دروغی نابخشودنی.

از ۵۰۰ هزار نفری که با حادثه چرنوبیل مبارزه می کردند بیست هزار نفر مرده و ۲۰۰ هزار نفر هم رسماً از کار افتاده اعلام شدند کسانی هم که زنده ماندند از بیماریها و سرطان های مربوط به تشعشعات اتمی رنج می‌برند. بسیاری از مردم اوکراین و حتی کشورهای همسایه به دلیل وجود ید رادیواکتیو به سرطان تیروئید دچار شدند.

 

افسانه های شنیدنی: 

  در زمان پس از وقوع حادثه و غیر مسکونی اعلام شدن این منطقه و شهرهایی که درگیر تشعشعات هسته ای هستند افراد زیادی برای بازرسی و افسانه های گوناگون به این شهر سفر کردند آنها برای اکتشافات و ماجراجویی های بی پایان از ترس های تشعشعات رادیواکتیو گریختند.

یکی از معدود افسانه هایی که در مورد چرنوبیل می‌توان شنید دیدن سایه ها در این شهر است افرادی که به آنجا سفر کرده‌اند در تعاریف خود آوردند که افرادی را به شکل سایه در ساختمان ها می دیدند اما این می‌تواند یک باور دروغین باشد زیرا چرنوبیل سالهاست که خالی از سکنه است ولی این احتمال هم وجود دارد که چیزی فراتر از علم و فهم ما در آنجا وجود داشته باشد.

فاجعه چرنوبیل

یکی دیگر از افسانه های چرنوبیل وجود صداهای عجیب و غریب در این شهر است افرادی که از این منطقه بازدید کردند می‌گویند که گاهی صداهایی به گوش آنها می رسید اما با وجود خالی از سکنه بودن این شهر مقداری درک این موضوع عجیب به نظر می آید اما باید بگوییم که حیوانات مختلفی در این شهر وجود دارند که ممکن است صدای ناشی از آنها باشد.

 

این موضوع بسیار شگفت انگیز در مورد این شهر این است که شما می توانید در مساحتی در حدود ۲۵۰۰ کیلومتر مربع و کاملا خالی از سکنه به آزادی تمام به هر خانه آپارتمانی که دوست دارید سر بزنید آن محل را حس کرده و گذشته آن محل را درک کنید.

گروهی از هر ماجراجویان برای ساخت یک بازی کامپیوتری در مورد چرنوبیل چیزی در حدود ۵۰ بار به این شهر سفر کرده و در آنجا زندگی کردند‌.

ایگن کنیازو :یکی از افراد این گروه که حدود یک سال را در این منطقه آلوده زندگی کرده است می گوید در دهکده ها و خیابان ها و شهرهای بدون سکنه حس عجیبی به انسان دست میدهد حسی جادویی.

شجاعت این افراد واقعاً مثال‌زدنی است زیرا که قدم نهادن در شهری خالی و بدون سکنه و پر از مواد رادیو اکتیو کاملاً وهم آلود است.

نام گروه تهیه کننده این بازی گروه ستارگان نام دارد.نام بازی نیز مرگ بر ویرانه های چرنوبیل نام دارد.

یکی از تصاویر زیبا ولی غم انگیز از این حادثه تصویری از اتاقی پر از ماسک است ماسک هایی که زمانی جان افراد را نجات دادند و یا نتوانستند با آنها کمک کند.

فاجعه چرنوبیل

چرنوبیل رو به پیشرفت:

جدیداً گزارش شده که اوکراین بلاخره بهترین راه را برای استفاده از زمین های چرنوبیل پیدا کرده است آنها قرار است از این زمینه ها برای تولید انرژی خورشیدی بهره بگیرند.

حادثه چرنوبیل موجب شده که انسان ها به مدت ۲۴ هزار سال نتوانند در این شهر زندگی کند اما دولت اوکراین یک نیروگاه خورشیدی با توان تولید یک مگاوات انرژی را حدود ۱۰۰ متر دورتر از نیروگاه هسته ای قدیمی افتتاح کرده این پایگاه ۱.۶ هکتار مساحت دارد و توسعه آن ۱.۲ میلیون دلار هزینه برده است و می تواند انرژی مورد نیاز برای تامین نیروی ۲ هزار خانوار را تهیه نماید .

حال دولت اوکراین به فکر این است که با جذب سرمایه لازم کارخانه به وسعت ۲۵۰۰ هکتار توسعه دهد تا بتواند ۱۰۰ مگاوات انرژی تولید کند این امر می‌تواند به رکن اساسی تامین نیروی اوکراین تبدیل گردد. این امر میسر خواهد بود زیرا زمین‌های این ناحیه ارزان به غیر قابل سکونت هستند بنابراین خرید و ساخت در این بیشتر هزینه بالایی در بر نخواهد داشت و جالب است بدانید حتی زیرساخت منابع برق کارخانه چرنوبیل هنوز بدون آسیب باقی مانده و در صورت امکان می توان از آن هم استفاده کرد.

حادثه غم انگیز چرنوبیل برای همه ما انسانها حس عمیق و تاسف باری به بار می آورد اما گفت گفتنیست که در سال ۲۰۱۷ میلادی ۴۴۸ راکتور هسته ای در جهان در حال بهره برداری و ۶۰ راکتور دیگر در حال ساخت بودند.

امیدواریم از این مطلب نهایت استفاده را برده باشید باشد که هیچ فاجعه اتمی دیگری برای بشریت رخ ندهد.

گردآورنده: سایت جالبکده

لینک مرتبط:ویکیپدیا

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا