جالبکده
علمی

ماده ای سبک تر از هوا

شاید در گذشته این سوال:(یک کیلو آهن سبک تر است یا یک کیلو پنبه؟)جنبه طنز و شوخی داشت یا حتی یک سوال هوش معمولی بود اما رفته رفته با پیشرفت علم و تکنولوژی و تعریف شدن مفاهیم جدید و مختلف شاهد این مسئله هستیم که شاید شوخی ترین مسائل به واقعیت تبدیل میشوند.شاید هم اکنون ذهن شما  درگیر این مسئله شده باشد که آیا ماده ای سبک تر از هوا وجود دارد یا خیر؟

در ادامه این مقاله از وب سایت جالبکده به جواب این سوال می پردازیم.

آئروگرافیت(Aerographite)

نام ماده ای که قصد داریم در مورد آن صحبت کنیم آئروگرافیت است.

ساختار ماده:

این ماده اولین بار توسط دانشمندان مواد شناسی دانشگاه کیل آلمان اختراع شد که یک نوع فوم مصنوعی با ساختار نانو که در مقیاس های نانو و میکرو ساخته شده است.از شبکه های کربن لوله ای به قطر ۱۵ نانو میلیمتر  در هم تنیده ساخته شده است و با حرارت دادن اکسید روی در کوره های مخصوص تا ۹۰۰درجه سانتی گراد  شکل میگیرد.

وزن یک ساتیمتر مکعب از این ماده فقط ۰٫۲میلی گرم است وچگالی آم یک پنج هزارم چگالی آب و یک ششم چگالی هوا است که به همین دلیل قبلا گفتیم این ماده از هوا سبک تر است.

ویژگی ها:

آئروگرافیت توانایی تحمل وزن ماده ای  ۴۰۰۰۰برابرسنگین تر از خود را دارد!!!

بیشتر قسمت های آن از هوا تشکیل شده است و می تواند جمع و مچاله شود و دوباره به شکل اولیه خود بازگردد.

رسانایی بسیار قوی ای دارد که دانشمندان در حال بررسی هستند تا در باطری ها و خازن های نسل جدید از آن بهره ببرند

این ماده به اندازه ای سبک هست که برای کار با ان در آزمایشگاه با مشکل مواجه می شوند که به صورتی که با کوچک ترین باد ایجاد شده ازحرکت دست یا بدن به آن سوی میز آزمایشگاه پرتاب می شود.

 

کاربرد ها:

با توجه به ویژگی های فوق العاده این ماده در بخش های مختلف از جمله تصفیه آب،تولید قطعات الکترونیک باطری و خازن،تولید خودروهای هیبرید،جلیقه های  ضد گلوله،صنایع هوا وفضا،بیوتکنولوژی استفاده کرد.

امیدواریم که این مقاله مورد توجه شما قرار گرفته باشد و با اشتراک گذاری آن در شبکه های اجتماعی و معرفی وب سایت جالبکده به دوستان خود،مارا در بهبود کیفیت مطالب و سایت یاری کنید.

لینک مقاله مرتبط:ویکی پدیا

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا