جالبکده
علمی

مغز در سرعت کور است؟؟؟

مغز ما قادر به دیدن تغییرات سریع جهان نیست. جهان در هر لحظه با چنان سرعتی در حال تغییر است که برای مغز واقعاً دشوار است که تمام جزئیات این تغییر را درک کند. در نتیجه گاه بسیار دشوار است که بتوانیم به طور کامل تمام تغییراتی را که درست در برابر چشمان مان در حال وقوع است، ببینیم و درک کنیم. به عبارت بهتر در هر لحظه، همه ما تغییرات بی شماری را که درست در همان لحظه در حال وقوع است، از دست می دهیم. این ناتوانی ادراک در تغییرات هر لحظه در جهان خارج را، «کوری تغییرات» (change blindness) می نامند. در جریان بررسیهای علمی عده ای را در یک گفت و گوی چند نفره شرکت دادند. سپس در جریان یک وقفه کوتاه، تعدادی از افراد شرکت کننده در بحث را تغییر دادند. بیشتر افراد شرکت کننده در این آزمایش اصلاً متوجه این تغییرات نشدند.

مغز در سرعت کور است

 

  • چطور؟

اما چه عواملی سبب کوری ما در برابر تغییرات سریع و – جزئی هر لحظه می شود؟ محققان می گویند دو احتمال برای چنین نقصی در مغز وجود دارد. نخست این که طبیعتاً در هر لحظه به طور همزمان چندین تغییر پیرامون ما ممکن است رخ دهد. اگر شما در آن لحظه یا لحظات روی چیز خاصی تمرکز کرده باشید، به سادگی ناگزیرید که مقادیر بالایی از دیگر اطلاعات را که بی ارتباط با آن موضوع خاص است، نادیده بگیرید. درواقع مغزتان اطلاعاتی را که در آن لحظه نمی تواند همزمان مدیریت کند، از دست میدهد و براساس علاقه یا اهمیت، رویدادهای هر لحظه را اولویت بندی می کند. عامل دوم «انتظارات » ماست.

مغز در سرعت کور است

محققان می گویند انتظارات قبلی ما از روند رویدادها هم نقش مهمی در این زمینه دارد. مثلاً در آزمایش اشاره شده، هیچ یک از شرکت کنندگان انتظار نداشتند که ناگهان فردی را که با او صحبت می کنند، به فرد دیگری تغییر کند و شخصی دیگر جایگزین او شود. بنابراین خیلی تعجب آور نیست که تغییرات زیادی را در وضعیت و محیط از دست دهید زیرا کانون توجه تان در آن واحد نمی تواند در چندین جهت تمرکز کند. حافظه شما به آن اندازه که فکر می کنید قوی نیست. حافظه ما شبیه به یک دوربین ویدئویی نیست. بنابراین قادر به حفظ همه رویدادها درست همان طور که رخ داده، نیست.

در واقع حافظه و گیرنده های مغز و اعصاب ما در ثبت و ضبط رویدادهای پیرامون خیلی شکننده، حساس، خطاپذیر و به شدت مستعد نفوذ عوامل اخلالگر در ادراک است و این میزان خطاپذیری مغز و حافظه به مراتب بیش از آن است که معمولاً تصور می کنیم. درست به همین اندازه غیرقابل اعتماد است. به عنوان مثال در جریان تحقیقاتی از سوی محققان روان شناسی روشن شد که به گونه ای شگفت آور آسان است که فردی در ثبت و ضبط خاطراتش از رویدادها دچار اشتباه شود و رویدادهایی را به یاد آورد که واقعاً هرگز رخ نداده اند! در جریان آزمایش های دیگری دانشمندان دریافتند مشاهده یک فیلم ویدئویی از انسان های دیگر واقعاً سبب شد که بینندگان یا شرکت کنندگان در این آزمایش تصور کنند که کارهایی را که در فیلم شاهد آن بوده اند، خودشان انجام داده اند؟

مغز در سرعت کور است

مغز ما میل به فراموشی دارد مغز ما همچنین میل عجیبی به فراموشی دارد و از این طریق مقادیر عظیمی از اطلاعات را از دست می دهیم. البته این اطلاعات فراموش شده شامل طیف وسیعی از انواع اطلاعات، جزئیات پیش پا افتاده و ناچیز گرفته تا هر گونه اطلاعات مفید و مهم دیگری شامل می شود که واقعاً در زندگی روزمره خود به آنها نیاز داریم. «الیزابت لوفتوس» متخصص حافظه می گوید که بعضی دلایل اصل در این زمینه دخالت دارند که سبب فراموشی اطلاعات خواسته یا ناخواسته در مغز می شوند. به گفته وی مسائلی چون عدم اطمینان از بازیابی اطلاعات مورد نیاز حافظه، از بین رفتن بعضی خاطرات در مجموعه خاطراتی که با هم رقابت دارند، ناتوانی در ذخیره سازی همه اطلاعات متنوع در حافظه و همچنین تمایل عمدی به فراموش کردن خاطرات دردناک از جمله دلایل احتمالی هستند که نقش مهمی در فراموشی و از دست رفتن اطلاعات در مغز می شوند.

مغز در سرعت کور است

 

  • چه کار کنیم؟

واقعیت این است که مغز مکانیسم پیچیده و حیرت آوری است که قادر به انجام اعمال شگفت آوری است.

. از یادآوری مکالمهای ساده با یک دوست

، مناظر زیبای طبیعت و حوادث دردناک، تا حل مسائل بسیار پیچیده ریاضی و تفکرات انتزاعی. اما این به معنی آن نیست که مغز سیستمی کامل و بی نقص است. شاید از خود بپرسید اکنون که تاحدی از کاستی ها و نقص های مغز آگاه شدیم، آیا از ما کاری ساخته است؟ جواب این است که هم کاری از ما ساخته است و هم کارهایی از ما ساخته نیست! در واقع هیچ راهی برای جلوگیری از تمام این مشکلات و کاستی های طبیعی مغز وجود ندارد اما راهی که می تواند میزان خطا و مخاطرات ناشی از آن را در مغزما کم کند، شناخت و آگاهی دقیق از بعضی تعصبات و تمایلات ناخودآگاه درونی، ناتوانی های ادراکی و به ویژه شناخت حقه هایی است که مغز و حافظه به هر دلیلی به ما می زند.

به هر حال مغز شما آن قدر باهوش و تواناست که نارسایی های خود را در مواجهه و ادراک جهان بشناسد و دیگر به ادراک، دریافت، دیده و شنیده های خود از رویدادها، مناظر و آدمها به عنوان آگاهی یا اطلاعات مطلق و کاملاً خدشه ناپذیر، اتکا نکند. در واقع توجه و درصدی شک و تردید به دریافت ها و ادراک هوشمندانه تان بهترین کار و مهم ترین گام برای کاهش خطا و تصمیمات نادرست است.

وبسایت جالبکده

منبع:ویکیپدیا

بیشتر بخوانید:

خوابی که دنیا را تکان داد

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا