جالبکده
علمی

نقش ژن ها در موفقیت تحصیلی

رابطه ژنتیک و انتخاب رشته کشف شد

مطالعات جدید نشان می دهد که ژن افراد نقش مهمی در انتخاب دانشگاه و عملکرد تحصیلی آنها دارد. محققان با انجام مطالعات متعدد روی دانشجویان تأثیر DNA بر موفقیت تحصیلی را از تأثیر عوامل دیگر مانند کیفیت زندگی تفکیک کردند. بررسی نمرات دانشجویان در آزمون{A – level}نشان می داد که علت ۵۷درصد از اختلاف نمراتِ ژنتیک است و ۴۶ درصد از موفقیت های دوران دانشجویی هم ریشه در DNA افراد دارد. عوامل محیطی من‌جمله ثروت و کیفیت تحصیل هم بر این اختلافات تأثیرگذار بوده است. علاوه بر نتایج آزمونها،ژنتیک تصمیم گیری افراد برای ادامه تحصیل در دانشگاه را هم تحت تأثیر قرار می دهد.

نقش ژن ها در موفقیت تحصیلی

 

 

  • نتایج:

به عبارتی تقریباً نیمی از تصمیمات برای رفتن به دانشگاه را DNA هدایت می کند. دانشمندان با مطالعه روی سه هزار جفت دوقلوی همسان و غیرهمسان بریتانیایی به نتایج جدیدی دست یافتند دستاوردهای این دانشمندان نشان می دهد که دوقلوهای همسان از نظر ژنتیکی صددرصد همسان هستند، آنها کلون های یکدیگرند، بنابراین  DNAمشترکی دارند، به علاوه محیطی که در آن زندگی می کنند هم یکسان است به همین دلیل تفاوت های آن ها را نمی توان به محیط زندگی یا ژنتیک آنها ربط داد. محققان با مقایسه دوقلوهای همسان و غیرهمسان میزان تأثیر ژنتیک بر نتایج آزمون ها را هم مورد سنجش قرار دادند. اگر دوقلوهای همسان در مقایسه با دوقلوهای غیرهمسان نمرات مشابه بیشتری داشته باشند می توان نتیجه گرفت که ژنتیک در این موفقیت تأثیرگذار بوده است. دانشمندان

طی مطالعات خود دریافتند که انتخاب دانشگاه هم یکی دیگر از موضوع هایی است که ژنتیک درآن نقش دارد.

دکتر «دیوید هیل» متخصص ژنتیک آماری دانشگاه ادینبرگ که در این مطالعات مشارکت نداشته معتقد است که نتایج این تحقیقات چندان هم شگفت آور نیست زیرا بیشتر رفتارهای افراد نتیجه تعاملات پیچیده ژن ها و محیطی که فرد در آن زندگی می کند است.

نقش ژن ها در موفقیت تحصیلی

او می گوید: «واقعاً فکر نمی کنم کسی منکر تأثیر ژنتیک بر موفقیتهای دانشگاهی باشد. با توجه به این که تقریباً تمام خصایص فردی تا حدودی ارثی هستند بنابراین موفقیت تحصیلی، هوش، شخصیت و تصمیم برای شرکت در کنکور و نحوه عملکرد فرد هم ارثی است.»

وبسایت جالبکده

منبع:ویکیپدیا

بیشتر بخوانید:

انیاگرام تیپ هفت شخصیتی

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا