جالبکده
علمی

هدف اول،بیان هدف است

روش بیان هدف

در مقاله ی قبلی  در مورد مضرات بیان اشتباه هدف صحبت کردیم حال در این مقاله از وب سایت جالبکده می خواهیم به بیان صحیح هدف پردازیم.

بیان هدف

البته قاطعانه و دور از تردید فکر کردن چیزی نیست که هر کسی قادر به انجام دادن آن باشد پس چگونه می توانید به چیزی که نمی خواهید فکر نکنید جواب این است که فقط در زمینه آنچه میخواهید تمرکز کنید به بیان دیگر آن چیز را به صورت دیداری شنیداری یا حسی در ذهن خود مجسم کنید.

ظاهراً می توانیم به طور همزمان و آگاهانه فقط به چیزهایی فکر کنیم که تعدادشان از تعداد انگشت های دست تجاوز نمی‌کند.

بنابراین وقتی با تفکر درباره تصاویر صداها و برداشت های حسی مربوط به موضوع مورد علاقه مان همه سهمیه مغز خود را مصرف کنیم به آسانی نمی توانیم به چیز دیگری فکر کنیم در واقع فقط به چیزی به صورت بسیار زنده یا به عبارت دیگر خیلی روشن و واضح فکر می کنیم.

هدف

وقتی تمام افکار اصلی ما چیزی باشد که از آن می ترسیم در نتیجه تجسم قوی ما همان نتیجه را برای ما حاصل می کند.

در هدف گذاری مثبت نه تنها اهدافی که مورد نظرتان نیست بلکه حتی تفکر درباره نحوه دستیابی به اهداف مورد نظرتان را نیز کنار می گذارید فقط کافی است هربار یک مرحله را اجرا کنید.

ابتدا فقط روی هدف خود تمرکز کنید و به ابزار لازم برای دستیابی به آن توجه نداشته باشید به آسانی می‌توان نحوه تمرکز روی آنچه را که می خواهید یاد بگیرید هر چند که شاید برای رسیدن به مهارت تمرین نیاز داشته باشید.

مثلا آیا وقتی می‌خواهید ۵ کیلو از وزن کم کنید یا اینکه میخواهید در ظرف مدت زمانی معین به یک وزنه‌های هم برسید آیا می‌خواهید به تاخیر خود خاتمه دهید یا سر وقت رسیدن را آغاز کنید.

هدف

از نو تعریف کردن هدف برای دادن یک جنبه مثبت به آنها شاید تنها به یک تغییر عقیده ساده نیاز داشته باشد زبان و دستور زبان یا به عبارتی نحوه بیان جملات درست مانند تصاویر ذهنی زنده و روشن بر ذهن اثر می گذارد بنابراین می‌توان از این وسیله ساده به سود خود استفاده کرد.

این روش را امتحان کنید تعداد آرزو هدف و خواسته خود را بدون آن که عمیقاً درباره آنها فکر کنید روی کاغذ بنویسید آن وقت بررسی کنید که آیا آنها را به صراحت و به دور از تردید بیان کرده اید یا خیر در غیر این صورت آنها را با لفظ های مثبت از اول بنویسید.

اگر نمی توانید با یک تغییر عقیده ساده این کار را انجام دهید زمان معینی را برای فکر کردن درباره آنچه واقعا می‌خواهید صرف و آن را برای خود به یک نتیجه ی مثبت تبدیل کنید.

از این طریق می توانید به جای تفکر درباره چیزی که دیگر تمایلی به آن ندارید به چیزهای دلخواه متعددی فکر کنید که تاکنون برایتان پیش نیامده بود.

هدف

 

طرح پرسش هایی برای هدف آزمایی

مطرح کردن این پرسش ها از خودتان به شما در زمینه روشن سازی اهداف تان و ابزار آنها به شیوه ای مثبت کمک می کند اگر با یک دوست تمرین کنید از او بپرسید که چه میخواهی ؟و بقیه سوال ها بر اثر تمرین تفکر مثبت حقیقی که یکی از قواعد دستیابی به نتیجه خوش ساخت به شمار می آید برای شما به یک عادت تبدیل می شود پرسش ها به این صورت است:

 1. چه می خواهم؟
 2. امیدوارم که همین حالا چه چیزی را تغییر دهم؟
 3. چه چیز مایلم به دست آورم؟
 4. چه چیزی را می خواهم تغییر دهم؟
 5. چه کاری را می خواهم به گونه ای دیگر انجام دهم؟
 6. آیا نتیجه ی خاصی در نظر دارم؟
 7. اصلا چه کاری را میخواهم انجام دهم؟

بعد از جواب دادن به این سوال ها به هدف خود فکر کنید

 

هدف را در وجود خود ببینید

در این مرحله مشخص کنید کی کجا و با چه کسی می خواهید به نتیجه مورد نظر تان دست پیدا کنید  تعیین هدف فقط نوشتن آن بر روی کاغذ نیست هدف شما واقعیت درونی یا طرحی چند حسی از آن چیزی است که خلق میکنید

این جمله را به خاطر بسپارید:

آنچه در درون خود می بینید می شنوید و حس می کنید از واقعه خبر می‌دهد که در آینده حتما رخ خواهد داد

 هدفی که در جستجوی آن هستید در هر حال باید به عنوان یک چیز واقعی در ذهن او ثبت شود نمی‌توانید ذهن هدفمند خود را با افکار انتزاعی مبهم یا تصورات گنگ فریب دهید علاوه بر آن دیدن شیندن احساس کردن در محیط خلا رخ نمی دهد.

بلکه این سه عنصر حسی در زمان و مکان معینی مثلا در محل کار یا در حین گذراندن اوقات فراغت یا در ارتباط با شخص دیگر یا آنچه آن شخص به شما میگوید و یا در ساختمان یا اتاقی به خصوص فعال می شوند.

اگر در مورد بستری که برای هدف تان قائل شده اید مطمئن نیستید کافی است در مورد این هدف  پرسش‌های مانند کجا کی و چی و چه کسی از خود سوال کنید در حین جواب دادن به هر یک از این پرسش ها آنها را مجسم و یا به عبارتی در ذهن خود آنها را تمرین کنید.

وقتی پیرامون یک درخت را چشم انداز طبیعی آن فرا گرفته باشد آنگاه معنای بیشتری کسب می کند به همین ترتیب زمانی که نتایج مورد نظرتان در بستری رفته از زندگی واقعی به تجسم درآید مفهوم گسترده تری پیدا می کند. حتی شاید به این موضوع پی ببرید که در شرایط معینی تمایلی برای رسیدن به یک هدف معین نداریم بنابراین دیر یا زود باید بستری را بشناسید که هدف مورد نظرتان در آن قرار و آرام گیرد.

هدف

پرسش های هدف آزمایی

با پرسیدن این سوال ها از خود هدف مورد نظرتان را در شرایط واقعی و قرار می دهید و از این رو به آن روشنی بیشتری می بخشید با این کار  به  هدف های خود جنبه احساسی هم می دهید.

از این طریق می توانید در مورد نتایج مورد نظرتان یک پیش آگاهی پیدا کنید و انگیزه و پایبندی خود را به هدف تان افزایش دهید نیز نتیجه دلخواهتان را در درون ذهن خود تثبیت کنید و به آن جنبه هدفی را بدهید که سیستم هدفمند تان به سمت آن حرکت خواهد کرد

 

سوال هایی که گفته شد از این قرارند:

 1. این تغییر روی من چه تاثیری خواهد گذاشت.
 2. نتیجه جدیدی که در پی کسب آن هستند در چه شرایطی باید به کار ببندم.
 3. در چه زمانی می خواهم به هدف خود برسم.
 4. در چه مکانی می خواهم به هدف خود برسم.
 5. آیا دستیابی من به هدفم به روابط شرایط و اینکه می خواهم همراه با چه کسی به این هدف برسم بستگی دارد یا خیر.
 6. نتیجه‌ای را که انتخاب کردم ممکن است در چه شرایطی به من سودی نرساند.
 7. نتیجه دلخواه در چه شرایط دیگری می تواند مفید باشد.
 8. من در چه شرایطی می توانم از مهارت های جدید هم بهره  بگیرم.
 9. آیا در هر زمان و در هر مرحله ای از زندگی ام می خواهم به هدفم برسم برای رسیدن به مهارت های اشاره شده به چه مدت زمان نیاز دارم.
 10. در چه زمانی می خواهم از این مهارت‌ها استفاده کنم.
 11. آیا این کار با هر شرایطی تناسب دارد.
 12. نتیجه مورد نظر من در چه شرایطی برایم اهمیت پیدا می کند.
هدف

 تمامی این مطالب در این مقاله و سایر مقالات , زمانی برای شما موثر خواهند بود که آنها را به کار ببندید.

در مقاله بعدی می خواهیم ،درباره هدف با چه الفاظ و چه حسی مناسب تر است که بیان شود صحبت کنیم.

همراه ما باشید.

لینک مقاله مرتبط:ویکی پدیا

 

•بیشتر بخوانید:

هدف آرزو نیست.

 

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا