جالبکده
علمی

هدف همراه با حس و لفظ مشخص

موفقیت اتفاقی نیست

در این مقاله می خواهیم در رابطه با الفاظ هدف و حس مشخص آن صحبت کنیم وقتی عملاً به هدف دست پیدا کردید چه چیز خاصی را خواهید دید خواهی شنید و احساس خواهید کرد؟ چه احساسات و عواطفی به شما دست خواهد داد؟آینده خود را مجسم کنید و از تصور به نتیجه رسیدن لذت ببرید اگر در نتیجه مورد نظرتان یک فرش هم نمی گنجد چگونه فرشی را میخواهید انتخاب کنید اگر صدای یک نفر جزء نتیجه مطلوب شماست دوست دارید این صدا به چه صدایی شبیه باشد؟ از نشستن روی صندلی چه احساسی به شما دست میدهد این نوع تمرین تجسم ذهنی شما را برای برخی تمرین های بعدی آماده خواهد کرد حالا میتوانید آشناسازی خود با جهان هستی درونتان را آغاز کنید که در آنجا اهداف خود را مجسم می کنید و تجربه کسب میکنید.

هدف همراه با حس و لفظ مشخص

شاید ایجاد تصویر ذهنی از چیزها از تجسم صداها برایتان سخت تر باشد یا ممکن است برعکس این قضیه اتفاق بیفتد اما همه ما می‌توانیم با تمرین بیشتر از جهان حس غنی که در درون ما می گذرد بهره مند شویم این کار را با تجسم چیزهای ساده شروع کنید مثلاً شخصی را که خیلی خوب می‌شناسید در نظر بیاورید به صدای او گوش دهید و زمانی را به خاطر آورید که با او احساس خوشی می کردید همین کار را با آن چیزی آغاز کنید که به آسانی و مغز تان خطور میکند و از همان نقطه به تمرین خود ادامه دهید چشمان خود را ببندید و فرض کنید که در اتاق مجاور نشسته اید.

سعی کنید تا حد امکان خودتان را در هم اتاقی که هستید ببینید یا به یکی از تعطیلات ای که در آن به شما خیلی خوش گذشته یا شخص جالبی که ملاقات کردیم یا کاری که به خوبی از عهده انجامش بر آمدید فکر کنید ببینید با چه وضوحی می‌توانید این وقایع را به خاطر آورید.

پس از مدتی که مانند خاطرات گذشته تجربه های کاملاً جدیدی را به وضوح در ذهن مجسم کنید این تجربه ها برای هدف های بعدی مانند یک ماده اولیه فنی عمل می‌کند عوامل اشاره شده منابع درونی ارزشمندی به شمار می‌آیند و پایه و اساس آینده شما را تشکیل می دهند.

هدف همراه با حس و لفظ مشخص

 به یاد داشته باشید هر چیزی که در جهان اطراف ما خلق شده است از شکل گیری یک اندیشه در ذهن یک انسان مایه گرفته است.

در جستجوی هدفی بگردید که بتوانید آن را به آسانی به تجربه حسی تبدیل کنید توانایی حسی مادرزادی تا را تقویت کنیم و به خلاقیت های خود جنبه غنی تر و دقیق تری بدهید این فرایند نه تنها در زمینه روشن سازی و تعیین هدف به شما کمک می کند بلکه عملاً دستگاه عصبی شما را تنظیم می کند و در حقیقت تمرینی میشود برای مغزتان برای برقراری پیوند های لازم با افراد برای دستیابی به موفقیت مجسمه ای زنده و روشن از نتیجه مورد نظرتان یک سلسله الهامات عصبی برای شما به وجود می آورد اینطور می شود که تجربه های درونی شما به واقعیت بیرونی تبدیل می شود.

  • پرسش های سنجش هدف:

باید پرسش های خاص خودتان مطرح قوه تخیل خاص خودتان را تحریک کنیم زیرا او ما فقط چند مثال محدود به شما ارائه دادیم با ایجاد یک تصویر یک صدا و یک احساس ذهنی و نیز با استفاده از کلمات به این پرسش ها پاسخ دهید و در نتیجه خلق نتایج نهایی مورد نظرتان به خود کمک کنید.

نمونه ای از پرسش ها از این قرارند:

  1.  وقتی به هدفم رسیدم چه خواهم دید خواهم شنید یا حس خواهم کرد.
  2.  چطور تائید خواهم کرد که به هدف رسیده ام.
  3.   برای اینکه بدانم به هدفم رسیده ام به چه دلیل و مدرکی نیاز خواهم داشت.

 

  • شما باید از عهده هدف خود برآیید:

در مقالات قبلی وبسایت جالبکده اشاره کردیم  هدفی که انتخاب می‌شود خود شخص باید از توانایی انجام دادن آن را داشته باشد در این مقاله می خواهیم توضیح بیشتری در این رابطه بدهیم.

  • خودتان باید نتیجه مورد نظرتان را تعیین و پیگیری کنید:

از بابت نرسیدن به هدف برای سرزنش افراد یا شرایط هیچ جایی نگذارید در ظاهر افراد و شرایط غالباً آنچه را که واقعاً رخ می‌دهد دیکته می‌کنند و شاید ما گاهی خود را مانند مهره ای در یک بازی بزرگ تر احساس می کنیم که مهار پیش بردن آن چندان در دست ما نیست با همه این ها انسان هدفمند واقعی مسئولیت اهداف خویش را بر عهده میگیرد و سعی می کند به دیگران وابسته باشد سعی نکنید به اهداف دیگران جامه عمل بپوشانید هر هدفی را که می خواهید به آن دست پیدا کنید متعلق به خود بدانید بدون توجه به اینکه چه کسی سرانجام از آن جا سود خواهد برد.

هدف همراه با حس و لفظ مشخص

البته ممکن است برای دیگران از جمله برای فرزندانتان هدف‌های ارزشمندی در نظر داشته باشید و یا هدف هایی را دنبال کنید که به افراد دیگری بستگی دارد اما با وجود انگیزه های خوب که برای دیگران دارید  باید یک کنترل معتدل فردی بر روی هدف های تان اعمال کنید در همان حال که شاید شخصاً در پی انجام دادن هدف فرزند خود هستید هدفی را برای خودتان تعیین کنید که می‌تواند و فرزندتان در جهت دستیابی به هدفش کمک کند.

مثلاً می‌توانید به آموزش فرزندانتان کمک کنید می‌توانید زمان بیشتری را با آنها بگذرانید و می‌توانید شرایط مناسبی برای فرزندانتان فراهم کنید تا بتوانند کسب و کاری راه بیاندازند و یا هر هدف دیگر شما می‌توانید توانایی خود را برای جامه عمل پوشاندن به دین اهداف به صورت عادلانه در برابر اهداف دیگران بسنجید اینها به این معنی نیست که مجبوری هدفشان را به خاطر ارتباطی که با کس دیگر دارید کنار بگذارد اما می توانید در مورد این هدف دوباره بیندیشید و آن را دوباره به طریقی بیان کنید به ایفای نقش اصلی آن بر عهده خودتان باشد.

  •  به خاطر داشته باشید دستیابی به اهداف یعنی دستیابی به اهداف خودتان:

حتماً می‌توانید حرف های دیگران از جمله هدف های کارمند رئیس یا شریک تان را در نظر بگیرید به بیان دیگر می توانیدهدفی را به ذهنتان راه بدهید که به دیگری تعلق دارد اما برای رسیدن به یک نتیجه مناسب باید قدرت دستیابی به این نتیجه را داشته باشید .

گاهی با شرایط تردید برانگیزی مواجه می‌شوید مثلاً یک مدیر برای جامه عمل پوشاندن به بسیاری از هدف های خود و یا شاید بخش اعظم هدف‌های خود به دیگران متکی است همانطور که میدانیم مدیران به ویژه در سازمان های بزرگ باید نماینده خود را برگزیند اما آیا این به این معناست که نتیجه آزمایش های گفته شده در یک هدف کاری منفی خواهد بود الزامات خیر تا وقتی قادری با اتکا بر موقعیت دانش یا منابع خود حتی به طور نا مستقیم بر روی نتیجه تأثیر بگذارید می توانید اهداف کاری را اهداف خودتان فرض کنید و البته این مسئله به اوضاع و شرایط بستگی دارد.

هدف همراه با حس و لفظ مشخص

به خاطر داشته باشید الزاماً مجبور نیستید که همه کارها را خودتان انجام دهید اما باید کارها را راه بیندازیم از خود بپرسید آیا میتوانم در صورت شکست با سرزنش دیگران به یک بهانه تراشی مقبول متوسل شوم در این صورت قبل از آغاز تلاش برای رسیدن به نتیجه مورد نظرتان در مورد این نتیجه دوباره فکر کنید گاه این شرایط بلکه دیگران بر هدفتان تأثیر می گذارند مثلاً هدفی که به نرخ بهره نرخ ارز بهای لوازم عملکرد بازار بورس یا آب و هوا بستگی دارد به سختی از شما فرمان می برد این نکته را فراموش نکنید.

 فقط آن چیزی را کنترل کنید که از جانب شما قابل کنترل است و اجازه دهید سایر چیزها در مسیر خود حرکت کند.

برای آخرین نکته در این مقاله باید بگویم اهدافی را باید تعیین کنید که در چارچوب کنترل مقبول شما قرار می گیرد شاید بتوان گفت بیشتر از لحاظ حسی معقول تا از بابت منطقی.

در مقاله بعدی در دسته روانشناسی وبسایت جالبکده منتشر خواهیم کرد به بررسی آثار رسیدن به هدف می پردازیم با ما همراه باشید.

مقاله های مرتبط:هدف اول،بیان هدف است

منبع:ویکیپدیا

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا