جالبکده
علمی

چرا ادیسون را بهترین مخترع جهان می دانند؟

توماس آلوا ادیسون در ۱۱ فوریه سال ۱۸۴۷ میلادی در شهر میلان واقع در ایالت اوهایو در ایالات متحده آمریکا چشم به جهان گشود او در کودکی قدرت تخیل و کنجکاوی فوق العاده داشت معلم مدرسه سوالات بی پایان ادیسون را نشانه کند ذهنی او می دانست به همین جهت او را از مدرسه بیرون کرد ادیسون وقتی ده ساله بود آزمایشگاهی در زیرزمینی که پدرش در آن کار می کرد ساخت.
او علاقه شدیدی به ترکیب کردن مواد شیمیایی و مشاهده نتیجه آن داشت  در این مدت او از طریق فروش سبزیجات مواد شیمیایی لازم برای آزمایشگاه را فراهم می‌کرد.
ادیسون در ۱۲ سالگی شروع به فروش روزنامه در قطار های مسافربری کرد پس از آن در چندین تلگرافخانه در ایالات متحده و کانادا به کار پرداخت زمانی که ۲۲ سال داشت راهی نیویورک شد و پست خوبی در تلگراف خانه این شهر به دست آورد الیسون و فروش طرح خود موسوم به دستگاه مخابره تلگرافی سهام پول فراوانی به دست آورد او با این بود آزمایشگاهی برای انجام آزمایش ها و اختراعاتش ساخت.
ادیسون در سال ۱۸۷۷ میلادی دستگاه گرامافون را اختراع کرد نخستین گرامافون ادیسون از صفحات ای حلقه ای شکل از جنس موم و شیپوری قیف مانند تشکیل شده بود.
او در سال ۱۸۷۸ میلادی لامپ الکتریکی را ساخت ایسان هنگام آزمایش بر روی لامپ الکتریکی یک اصل مهم علمی را کشف کرد این اکتشاف او بعدها منجر به ساخت لامپ خلاء شد به کمک این لامپ ها نخستین رادیوها و تلویزیون ها ساخته شدند.
چرا ادیسون را بهترین مخترع جهان می دانند؟
ادیسون در سال های بعد دستگاه گفته نگار یا ادیفون را اختراع کرد ساخت این دستگاه نخستین قدم به سوی ساخت دوربین‌های تصویری متحرک بود تلفن باتری نیکلی آهنی و دستگاه الکتریکی ثبت آرا از جمله اختراعات دیگر ادیسون هستند و مجموعه اختراعات او به هزار و یک عدد می‌رسد.
اختراعات ادیسون او را به یکی از ثروتمندترین مردان آمریکا تبدیل کرد ادیسون موفقیت خود را بیشتر مدیون تلاش مستمر می دانست تا استعدادش.
او همواره از اینکه مجبور بود وقتی را صرف خواب و خوراک کند اظهار ناخشنودی می‌کرد.

ادیسون در ۱۸ اکتبر سال ۱۹۳۱ میلادی درگذشت.

  • لامپ الکتریکی

نخستین لامپ الکتریکی جهان در سال ۱۸۷۸ میلادی توسط دانشمند بزرگ آمریکایی توماس آلوا ادیسون ساخته شد توماس آلوا ادیسون برای ساختن این لامپ از این اصل استفاده کرد که وقتی جریان الکتریکی از میان سیمی عبور می کند گرما و نور تولید می شود در واقع لامپ انرژی الکتریکی را به انرژی گرمایی و نور تبدیل می کند به این گونه از لامپها لامپ القایی نیز گفته می شود ادیسون سیم پیچ بسیار باریکی از فلز پلاتین را داخل حباب شیشه ای قرار داد وقتی بود و طرف سیم را به جریان الکتریکی متصل کرد سیم شروع به درخشیدن کرد لامپی که ادیسون ساخته بود مقرون به صرفه نبود زیرا او در این لامپ از پلاتین استفاده کرده و  پلاتین فلزی گرانبهاست.
بعدها تغییرات زیادی در لامپ های الکتریکی به وجود آمد در ابتدا از کربن برای ساختن رشته لامپ ها استفاده می‌شد اما امروزه رشته باریکی از فلز تنگستن مورد استفاده قرار می گیرد فلز تنگستن نقطه ذوب بسیار بالایی دارد این فلز را تا ۳۰۰۰ درجه سانتیگراد میتوان حرارت داد.
تنگستن را از سنگ معدن استخراج می کنند فلز استخراج شده ابتدا به صورت پودر سیاه رنگ است پودر تنگستن را در دمای ۱۰۰۰ درجه سانتیگراد در گاز خنثی پردازش می کنند و آن را به شکل میله هایی به اندازه ی مداد در می آورند پس از آن این میله ها را به رشته های نازکی تبدیل می کنند هر کیلو تنگستن حدود ۳۳۰ کیلومتر رشته تنگستن با قطر یک صدم میلیمتر به دست می آید.
برای ساختن لامپ الکتریکی رشته های نازک تنگستن را به شکل سیم پیچ در می آورند آن را به سیم های ضخیم جوش می کند سپس این سیم ها را از میان یک پایه شیشه ای عبور می دهد جریان الکتریسیته از طریق سیم های ضخیم برشته نازک تنگستنی می رسد.
چرا ادیسون را بهترین مخترع جهان می دانند؟
برای آن که از اکسیداسیون رشته فلزی در هوا جلوگیری کنند آن را در داخل یک حباب شیشه ای قرار می دهند و حباب را با مخلوطی از گاز آرگون و نیتروژن پر می کند سپس حباب را در یک پایه فلزی جای می دهند وقتی جریان الکتریکی از سیم نازک تنگستنی عبور می کند سیم ابتدا به رنگ قرمز و سپس به رنگ سفید در می آید و می درخشد.
وقتی لامپی را در دست می گیرید نباید آن را به شدت تکان دهید زیرا سیم نازک فلزی خیلی زود میشکند.
وبسایت جالبکده
منبع:زومیت
بیشتر بخوانید:
برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا