جالبکده
علمی

چرا عرق میکنیم؟ و چرا…

  • چرا عرق میکنیم؟

عرق کردن فرایندی است که طی آن ماده ای به نام عرق از غدد عرق پستانداران روی سطح پوست تشکیل می شود. حجم قابل توجهی از عرق را آب تشکیل داده است ولی مواد معدنی چون اوره و یون های فلزی و نافلزی هم در آن دیده می شود. میزان مواد موجود در عرق و نیز نوع آن بستگی به عامل ایجاد عرق دارد.

این عوامل عبارتند از نوع بدن فرد، میزان گرمای باعث تعرق، ورزش و استرس ناشی از کار. ولی به طور معمول املاحی نظیر پتاسیم، سدیم، منیزیم و کلسیم و نیز آهن، روی، کروم و مس هم در عرق دیده میشوند. عرق کردن به بدن کمک می کند تا دمای خود را تنظیم کرده و در بیشتر موارد خود را خنک کند.

مسؤول تولید عرق، ناحیه ای در هیپوتالاموس مغز است که اعصاب حساس به دما در آن واقع شده اند. تحت شرایط فعالیت بدنی زیاد و استرس و هیجان و نیز دمای بالا، بدن شروع به تولید عرق می کند. در واقع عرق کردن عکس العمل طبیعی بدن برای حفظ توازن میان مایعات بدن است.

چرا عرق میکنیم؟ و چرا...
چرا عرق میکنیم؟ و چرا…

قسمتهایی از بدن که بیشتر عرق می کنند عبارتند از پاها، دستها، صورت، پشت، زیر بغل و کشاله های ران. در بعضی موارد بروز عواملی نظیر حملات قلبی، مصرف داروهای مخدر، مشکلات اعصاب و روان و اختلالات غدد و حتی سرطان ها سبب ایجاد عرق فراوان می شوند. البته بعضی افراد هم هستند که به دلیل ویژگی های فیزیکی و ساختاری خود زیاد عرق می کنند.

میزان عرق کردن در بین زنان و مردان یکسان است و به طور متوسط طی روز حدود ۱۰۰ تا ۸۰۰۰ میلی لیتر متغیر است.

  • چرا بعد از مدتی در لیوان آب حباب تشکیل می شود؟

درون آب گازهای مختلفی وجود دارند از جمله دی اکسید کربن و اکسیژن. وقتی آب را گرم می کنیم این گازها کمتر در آب محلول می شوند. وقتی یک لیوان را برای مدتی به حال خود می گذاریم آب درون لیوان گرم می شود و حبابهای گازهای مذکور روی سطح آب می آیند.

چرا عرق میکنیم؟ و چرا...
چرا عرق میکنیم؟ و چرا…

وبسایت جالبکده

منبع:ویکیپدیا

بیشتر بخوانید:

آیا گربه سیاه بدشگون است؟

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا