جالبکده
علمی

چرا هنگام بارش برف خبری از رعد و برق نیست؟

اگرچه حتی رگبارهای تابستانی هم بدون رعد و برق نیستند؛ اما در شدیدترین کولاک ها و برف ها حتی از جرقه ای کوچک در آسمان خبری نیست.

اگرچه امکان وقوع رعد و برق در هوای برفی وجود دارد؛ اما حقیقت این است که هوای زمستانی شرایط لازم برای شکل گیری رعدوبرق را فراهم نمی کند در طول تابستان، لایه پایینی جو مملو از هوای گرم و مرطوب است.

رعد و برق و برف
رعد و برق و برف

در بالای این لایه، هوای سرد و سرشار از بلورهای یخ قرار گرفته است. زمانی که هوای گرم بالا می رود، اصطکاک ناشی از ساییده شدن بخار هوای موجود در آن روی بلورهای یخ باعث ایجاد میدان الکتریکی درون ابر می شود.

بلورهای یخ که اندکی بار مثبت به دست آورده اند، در اثر جریان هوای قدرتمند بالارونده به بالای ابر منتقل می شوند. در نتیجه قسمت پایین ابر بار الکتریکی خالص منفی دارد.

زمانی که اختلاف میان بار الکتریکی منفی پایین ابر و بار الکتریکی مثبت زمین به اندازه کافی می رسد، وقوع پدیده قوس الکتریکی میان این دو باعث شکل گیری رعد و برق می شود.

رعد و برق و برف
رعد و برق و برف

اما در ماه های زمستان سراسر جو سرد و خشک است. در نتیجه هیچ جریان بالا رونده ای برای ایجاد اصطکاک درون ابر به وجود نمی آید.

رعد و برق و برف
رعد و برق و برف

اگرچه وزش باد تا حدودی مولکول های بخار و بلورهای یخ را به حرکت در می آورد. اما این عمل به ندرت باعث می شود تا میدان الکتریکی لازم برای جرقه زدن رعد و برق به وجود آید.

 

با جالبکده همراه باشید

 

بیشتر بخوانید:

آیا داستان کشتی سرگردان واقعی است؟

 

مقاله مرتبط:ویکی پدیا

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا