جالبکده
علمی

چرا و چگونه؟(قسمت دوم)

ادامه سوالات چرا و چگونه

چرا و چگونه؟

چرا اسامی سخت تر از چهره ها به خاطر سپرده می شوند؟

به‌طور کلی اطلاعات ساده و ابتدایی که از حواس به مغز می رسد به سادگی به حافظه بلند مدت منتقل می شود به خاطر سپردن چهره ها بسیار ساده تر است و مغز ما حساسیت خاصی نسبت به ویژگی های چهره دارد و همچنین چهره انسان در بالاترین قسمت بدن قرار دارد رو به جلوست و معمولاً با لباس پوشانده نمی شود و تمام این موارد به خاطر سپردن چهره را ساده‌تر می‌کند به خاطر سپردن اسامی به مراتب سخت‌تر است چون پردازش کلام  نسبت به چهره ها پدیده جدید تر است ورم مغز به اندازه چهره نسبت به آن حساس نیست.

چرا و چگونه؟

چرا در کلیه سنگ تشکیل می شود؟

کلیه ها وظیفه دارند خون را تصفیه کنند و  مقدار اضافی سدیم را به صورت نمک و دیگر مواد زائد و محلول از بدن خارج کنند. اگر ادرار به شدت اشباع و غلیظ شود مواد نامحلول در کلیه رسوب می‌کنند همین روز او با سنگ کلیه را به وجود می آورد که قابل حل در ادرار نیست در واقع اجزای غیر قابل حل با هم جمع و تبدیل به سنگ می شود اسیدی یا قلیایی بودن ادرار نیز می تواند به تشکیل سنگ کمک کند سنگ کلیه غالباً در کلیه ها به وجود می آید اما می تواند در هر جای دیگری که مربوط به ادرار است نیز تشکیل شود مثلاً در مثانه یا در لوله های جمع کننده ادرار که به مثانه متصل هستند در حالت طبیعی کلیه ها مواد ضد رسوب ترشح می کنند که مانع از تجمع کریستال‌ها و پیدایش سنگ در داخل بدن می شود اما گاهی این مواد کارایی خود را از دست می‌دهند اسید اگزالیک اسید اوریک رسوبات کلسیم شایع‌ترین مواد تشکیل دهنده سنگ کلیه هستند گاهی چگالی این مواد در ادرار فرد بالا می‌رود و بدن وی مستعد ساختن سنگ می‌شود با نوشیدن مایعات بیشتر غلظت این مواد در ادرار کاهش یافته و شانس رسوب‌گذاری نیز کمتر می شود.

 

چرا و چگونه؟

خواب هایی که انسان می‌بیند رنگی است یا سیاه سفید؟

روانشناسان انگلیسی درباره احتمال دیدن خواب‌های رنگی در قرن بیستم مقاله ای را منتشر کردند که در این مقاله آمده است رنگی و سیاه و سفید بودن خواب های انسان به فیلم‌هایی که می بیند بستگی دارد. کسانی که از مهر و موم‌های ۱۹۱۵ تا ۱۹۵۰ تلویزیون تماشا می‌کردند یا به سینما می رفتند بیشتر خواب های سیاه و سفید می دیدند اما کسانی که از سال ۱۹۶۰ به بعد فیلم های سینمایی یا تلویزیون دیده اند بیشتر خواب‌های رنگی می بینند دانشمندان با آزمایش روی ۶۰ داوطلب که نیمی از آنها زیر ۲۵ سال و نیمی دیگر از آن‌ها بالای ۵۵ سال سن داشتن از آنها خواستند درباره فیلم هایی که در کودکی دیده اند توضیح دهند و به رنگ های آن اشاره کنند  این تحقیق نشان داد که تنها ۴.۴ درصد خواب هایی که جوان‌ترها دیدند سیاه و سفید بوده در حالی که مسن تر ها خیلی بیشتر از آن‌ها خواب های غیر رنگی دیده اند  نتایج این تحقیقات نشان می دهد که رنگ فیلم هایی که انسان در دوران کودکی می بیند با روان وی ارتباط مستقیمی دارد.

 

چرا و چگونه؟

چرا کلاغ ها بیشتر به صورت گروهی در فصل زمستان دیده می‌شوند؟

کلاغ ها گونه های متعددی دارند که بعضی از انواع آنها در تمام دوره های سال به صورت گروهی دیده می شوند پرواز گروهی کلاغ ها باعث می‌شود بتوانند با امنیت بیشتری حرکت کنند و پرندگان در پرواز های دسته جمعی پشت سر یک قراول حرکت می کنند. کلاغ پیشتاز هوش و ذکاوت شبه قدری است که می توان دختر را به خوبی بشناسد و امنیت دورترین نقاط مسیر حرکت را نیز کاملاً تحت کنترل قرار دهد.

چرا و چگونه؟

دلیل تشنج های عصبی چیست؟

تشنج هنگامی روی می دهد که گروهی از نورون ها یا سلول های عصبی مغز ناگهان به صورت همزمان ولی غیر طبیعی و کنترل نشده شروع به ارسال پی در پی پیام های الکتریکی کنند این فعالیت غیر طبیعی ممکن است باعث پیدایش علائم حرکتی مانند تکان های شدید بدن علائم حسی مانند شنیدن صداهای خاص یا خواب رفتگی بدن علائم روانی مانند ترس و اضطراب و علائم مربوط به دستگاه عصبی خودکار مانند تعریق و برافروختگی شود.

یکی از ملاک‌های مهم طبقه بندی تشنج تأثیر آن بر هوشیاری فرد است در بعضی از انواع تشنج فرد کاملاً هوشیار و آگاه است ولی در انواع دیگر ممکن است بیهوش شود و هیچ چیز را حس نکند.

بیماری صرع عفونت‌هایی مانند ورم چرکی، مننژیت که بر مغز تأثیر می گذارند تومور های مغزی سکته مغزی کاهش قند خون و مصرف مواد مخدر و محرک مانند کوکائین از عواملی هستند که می‌تواند منجر به تشنج شود.

 

چرا و چگونه؟

چرا بعضی از بادام ها تلخ هستند؟

اگر بادام در شرایط نامناسبی نگهداری شود به مرور تلخ می‌شود تلخی بادام به دلیل اکسید شدن اسیدهای چرب موجود در آن است .برای اینکه مغزها تلخ نشوند معمولاً آنها را خشک می‌کنند. بسیاری از افراد برای جلوگیری از فساد مغزها آن‌ها را در یخچال نگه می دارند اما نگه داشتن بادام در یخچال سبب می‌شود رطوبت وارد بادام شود و آن را فاسد کند راه مناسب برای نگهداری بادام نگهداری با پوست و در محیط خشک است.

 

 

چرا و چگونه؟

مرکز کهکشان ما دقیقاً چگونه است؟

گرانش زیاد کهکشان های بزرگ باعث افزایش شدید تراکم ماده در هسته و مرکز کهکشان می شود اما در کهکشان های کوچک به دلیل نبود گرانش کافی این اتفاق نمی افتد در مرکز بعضی از کهکشان ها یک سیاهچاله خیلی پر جرم وجود دارد که باعث گردش همه کهکشان دور خود می شود مرکز کهکشانی نامی است که به مرکز چرخشی کهکشان راه شیری داده شده است مرکز کهکشانی در فاصله حدودی ۲۴۸۰۰ سال نوری از زمین و در جهت صورت فلکی کمان قرار گرفته است.

دانشمندان بر این باورند که در مرکز کهکشان راه شیری و بیشتر کهکشان های دیگر یک سیاه چاله کلان جرم وجود دارد.

 

چرا و چگونه؟

چرا رنگ غروب آفتاب قرمز است؟

هنگام غروب نور خورشید باید از بین توده ای از هوا و ذرات معلق در آن عبور کند و این سبب می شود که خورشید تار و قرمز به نظر برسد میزان رنگ پذیری به وضعیت هوا و تا اندازه ای به میزان آئروسل(aerosols) و ذرات معلق در هوا بستگی دارد.

آئروسل ها تجمع کوچکی از گازها و مایعات هستند که اطراف هسته های متراکم بسیار ریزی مثل ذرات غبار به هم فشرده شدند ارسال ها به قدری کوچک هستند که به مدت طولانی در جو به صورت معلق می مانند این ذرات به کندی رشد می کنند و وقتی سنگین می شوند همراه با ذرات غبار درشت تر به خارج از جرم یعنی روی زمین فرو می ریزند و ذرات آئروسل جدید تشکیل شده به طور پیوسته جای آنها را می گیرند وقتی خورشید در حال غروب است و نور مسیر طولانی تری را در اتمسفر طی می کند و ذرات معلق هوا می توانند به میزان بیشتری نور را پراکنده کنند نور خورشید در حال غروب زمانی به چشم ما می رسد که بیشتر نور آبی پراکنده شده و نوری که می‌بینید نارنجی _قرمز است.

 

چرا و چگونه؟

چرا ابرهای باران زا سیاه هستند؟

ابرهای باران زا ابرهایی هستند که به حالت اشباعی از قطرات آب رسیدند و قطر بیشتری دارند این قطره عظیم باعث می شود که ابر همه نور خورشید را جذب کند و مانند یک جسم کدر مانع عبور نور خورشید شود. وقتی جسمی همه نور خورشید را جذب می کند و جلوی عبور آن را می‌گیرد تیره و کدر به نظر می رسد به همین دلیل است که ابرهای باران زا سیاه دیده می شوند.

لینک مقاله مرتبط:ویکی پدیا

 

چرا و چگونه؟

آیا حیوانات هم به بیماری های روحی مبتلا می‌شوند؟

بیماری های روانی انسانها مثل شیزوفرنی در حیوانات دیده نمی شود ولی اضطراب و فشارهای روحی در آنها وجود دارد برای مثال وقتی یک موش صحرایی به صورت مداوم و شوک وارد شود کمتر غذا می خورد و تحرک آن کاهش می یابد یا حیوانات مزرعه وقتی شاهد جدا شدن گوساله از مادرش یا ذبح گوسفند هستند نشانه های جدی از اضطراب بروز می‌دهند.

مطالعات نشان داده است تحت تأثیر فشارهای روانی رفتار حیوانات مختلف و سیستم ایمنی آنها ضعیف می شود.

چرا وچگونه را در وب سایت جالبکده از دست ندهید.

 

-بیشتر بخوانید:

چرا و چگونه؟

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا