جالبکده
علمی

چرا و چگونه؟(قسمت سوم)

چرا و چگونه؟

چگونه آفتاب پرست رنگ عوض میکند؟

آفتاب پرست دارای گونه های مختلف است که برخی از آنها می توانند رنگ خود را تغییر دهند و به رنگ هایی مانند سبز سیاه قرمز نارنجی قهوه ای صورتی و…  دربیایند. آن‌ها این توانایی را به دلیل سلول های رنگدانه دار به نام کروماتوفور در پوست خود دارند. این سلول ها به پیام های هورمونی و عصبی پاسخ می دهند و باعث تغییر رنگ پوست آفتاب پرست می شوند .

پوست آفتاب پرست سه لایه از کروماتوفور ها دارد. پایین ترین لایه از سلولهای کروماتوفور که ملانو فور نامیده می شوند رنگدانه تیره رنگ دارند.  این سلولها شاخه هایی مانند سلول های عصبی دارند که به سوی سطح پوست کشیده شده است. زیر لایه ملانو فور ها لایه ای از سلول هایی به نام گوانوفور یا ایریدوفور وجود دارد که بلور های بی رنگ گوانین انباشته در آنها  نور را به گونه بازتاب می‌دهند که باعث پدیدار شدن رنگ آبی میشود. بالاترین لایه از سلولهای کروماتوفور که زانتوفور  نام دارند باعث بازتابش نورهای زرد و قرمز  می‌شوند دانه های رنگدانه ای که در هر دسته از سلول های کروماتوفور  وجود دارد  طول موج های معینی را جذب می‌کنند و بازتاب می‌دهند.

با تغییر انباشت هر کدام از رنگ دانه ها در پوست رنگی که از پوست آفتاب پرست به چشم ما میرسد عوض میشود این دگرگونی ها را پیام های عصبی و هورمونی هماهنگ می کنند بیشتر مردم تصور می‌کنند که آفتاب پرست ها رنگشان را برای همرنگ شدن با محیط تغییر می دهند اما پژوهش های دانشمندان نشان می دهد که نور دما و حتی روحیه جانور باعث تغییر رنگ آفتاب پرست می شود گاهی تغییر رنگ به جانور آرامش می‌دهد و گاهی کمک می‌کند با آفتاب پرست های دیگر ارتباط برقرار کند مثلا اگر آفتاب‌پرست سردش شود رنگ پوستش تیره تر می شود تا گرمای بیشتری را از نور خورشید جذب کند.

چرا و چگونه؟

چرا زمین به دور خورشید میچرخد؟

برای جواب دادن به این سوال باید  منشا پیدایش منظومه شمسی را بررسی کرد ولی به طور کلی باید گفت گاز های تشکیل دهنده خورشید اولیه در ابتدا در حال چرخش بودند و بعد قسمت هایی از این ماده جدا و تبدیل به سیاراتی شد که دور خورشید ،منظومه شمسی را تشکیل دادند این سیارات برای پایستگی تکانه زاویه ای اولیه از ابتدا باید دور خودشان می چرخیدند.

 

چرا و چگونه؟

امواج موبایل چه ضرری برای مغز دارند؟

بحث ها و نظریه های بسیاری درباره تاثیرات منفی این امواج وجود دارد به همین دلیل دانشمندان نقاط مختلف جهان هر از گاهی  نتایج جدید خود را در این زمینه ارائه می دهند.

برخی از دانشمندان اعتقاد دارند استفاده پیوسته از تلفن همراه و بیشتر از ۲۰ دقیقه صحبت با آن می‌تواند با افزایش تدریجی حرارت بافت های مغز سبب ایجاد تغییرات بیولوژیک در بافت مغز و در نتیجه کاهش شنوایی شود. در بعضی اخبار هم آمده است که این امواج سبب ناباروری سقط جنین و همچنین پیدایش ناهنجاری‌های مادرزادی در جنین می‌شود.

برخی دیگر از دانشمندان معتقدند استفاده مداوم از تلفن همراه احتمال ابتلا به تومورهای مغزی را در کاربران به طرز قابل توجهی افزایش می دهد. با این همه مطالعات تازه محققان درباره تاثیر استفاده از تلفن همراه وجود هرگونه تأثیر مخرب از این وسیله را روی مغز رد می کند این گروه از محققان معتقدند امواج گوشی و آنتن های تلفن همراه در زمره امواج فرکانس رادیویی قرار می گیرند که این محدوده مربوط به امواج غیر یونیزه  کننده است و اثر تخریبی  روی بافت های زنده ندارد و فقط منجر به افزایش دمای ناحیه ای از بدن می شود که در معرض تابش  قرار  گرفته

 

چرا و چگونه؟

چرا بعضی میوه ها ترش و بعضی شیرین هستند؟

طعم و مزه شیرینی هر میوه به ترکیبات موجود در آن بستگی دارد. به طور کلی در یک میوه فروکتوز ،برخی اسید ها، نشاسته، پروتئین و سلولز  وجود دارد.

همه این موارد به صورت مخلوط طعم و مزه میوه را می سازند .

این مواد در میوه های مختلف یک درخت یا چند درخت کنار هم به نسبت های مختلف وجود دارد میوه هایی که قند بیشتری دارند مزه شیرین تری دارند  و میوه هایی که اسید بیشتری دارند ترش مزه هستند. به طور کلی میوه های نارس مقدار اسید بیشتری از میوه های رسیده دارند مقدار اسید یا ترشی میوه نارس با نزدیک شدن به مرحله رسیدن کاهش یافته و مقدار قند افزایش می یابد.

گاهی دو درخت از یک نوع میوه با شرایط یکسان ازنظرخاک و آب در کنار هم کاشته می‌شوند و میوه هایی با مزه متفاوت تولید می کنند. این اختلاف می تواند مربوط به دریافت نور و گاز دی اکسید کربن توسط برگ ها باشد. برگها با دریافت نور و گاز دی اکسید کربن بیشتر قند بیشتری می سازند و مقدار قند بیشتری به میوه منتقل می شود هرچه قند بیشتری توسط برگ ها به میوه برسد آن میوه شیرین تر خواهد شد.

 

چرا و چگونه؟

یخچال های بدون برفک چگونه کار می کنند؟

یکی از مشکلاتی که در یخچال فریزرهای معمولی وجود دارد تشکیل برفک است که پس از مدتی تبدیل به یخ شده و به علت عایق بودن از انتقال حرارت مناسب بین هوای داخل یخچال فریزر و داخل لوله های اپراتور جلوگیری می کند و عملکرد سیستم را کاهش میدهد. یکی از راه حل های مناسب برای حل شدن این مشکل دیفراست یا یخ زدایی در زمان های متوالی و متناوب با استفاده از سنسور هایی برای تشخیص مقدار برف و شروع عملیات دیفراست است.  معمولا دو محفظه تولید یخ سیم های المنت پیچیده شده اند که تولید گرما می کنند باعث آب شدن برفک می‌شوند تا اگر یخی تشکیل شده است آب شود. در گروهی دیگر گرم شدن المنت ها زمانی اتفاق می‌افتد که سنسور ها، تشکیل یخ و برفک را تشخیص دهند.

دمای خورشید را چگونه اندازه می گیرند؟

از روش های اندازه گیری دمای خورشید میتوان به قانون وین

اشاره کرد که رابطه بین دما و طول موج را نشان می دهد.

با اندازه گیری بیشترین طول موج تابش شده از سطح خورشید دما محاسبه می شود این کار با استفاده از طیف نشری خورشید انجام می شود. در روش طیف سنجی با استفاده از فتومتر های حساس طول موجی را که خورشید در آن بیشترین شدت تابش را دارد به‌دستدست می‌آورد و سپس با استفاده از این قانون دمای سطح خورشید را به دست می آورند .البته روش های دیگری هم وجود دارد.

چرا و چگونه؟

آیا قرص های ویتامین که مکمل غذا هستند ضرری هم دارند؟ 

ویتامین ها باید به طور طبیعی از منابع غذایی تامین شود و خوشبختانه تکرر مصرف مواد غذایی طبیعی معمولاً مسمومیت و اختلالات ناشی از انباشته شدن ویتامین ها و املاح را در انسان ایجاد نمی کند. ولی اگر منابع دارویی ویتامین ها به مقدار زیاد و طولانی استفاده شوند می‌توانند مسمومیت و عوارض ناگواری در پی داشته باشند.

چرا و چگونه؟

چرا بعضی وقتها اتفاقی برایمان می افتد که فکر میکنیم آن صحنه را قبلا هم دیده ایم؟

دژاوو یک واژه فرانسوی است به معنی از پیش دیده شده.  دژاوو  عبارت است از احساسی که گویی شما به صحنه، فرد و یا شیخ را قبلا دیده و تجربه کرده اید. تقریباً ۷۰ درصد افراد جهان حداقل یکبار در طول زندگی خود چنین پدیده ای را تجربه کردند. حالت دژاوو معمولا بین ۱۰ تا ۳۰ ثانیه طول می‌کشد و بیش از ۴۰ نظریه در رابطه با علت پیدایش این پدیده مطرح شده است. دژاوو به دو دسته تقسیم می شود؛ یکی تداعی گر که در افراد سالم اتفاق می‌افتد. این حالت هنگامی که شما چیزی را می بینید، می شنوید و یا می‌بویید احساسی را در شما پدید می آورد که چیزهایی را که پیشتر دیده ،شنیده یا بوییده اید را برایتان تداعی می کند. این نوع دژاوو یک تجربه مبتنی بر حافظه است و مراکز حافظ در مغز مسئول پیدایش آن هستند.

نوع دیگر دژاوو بیولوژیکی است که در افراد مبتلا به صرع روی می دهد. این بیماران معمولاً درست پس از آغاز تشنج دژاوو را تجربه می کنند فردی که دژاووی بیولوژیکی را تجربه می کند به واقع باور دارد که این شرایط را عیناً در گذشته تجربه کرده است و یک احساس لحظه ای که فوراً ناپدید می شود نیست.

دژاوو در اختلالات روانی مثل اضطراب، افسردگی، اختلالات گسستگی و اسکیزوفرنیا مشاهده می شود و  بعضی از پژوهشگران اعتقاد دارند بیشتر در زمان‌هایی که فرد مضطرب است تجربه می شود.بعضی نیز عکس این فرضیه را قبول دارند یعنی هرچه فرد آرام تر و آسوده خاطر باشد احتمال اینکه دژاوو را تجربه کند بیشتر است.

چرا و چگونه؟

چرا سیاره ها و ستارگان به شکل کره هستند و اشکال دیگری ندارند؟

نیروی جاذبه باعث میشود ستاره ها و فرم کروی داشته باشند، در حقیقت نیروی جاذبه یک نیروی گسترده در جهت و راستای مرکز ثقل اجسام است. حالا اگر نیروی جاذبه را یک نیرو به طرف مرکز ثقل سیاره و یا ستاره در نظر بگیریم با توجه به فرمول فیزیکی این نیرو در فاصله های یکسان از مرکز ثقل، مقدار یکسانی دارد. یعنی نیروی جاذبه جرم ستاره را در فاصله های یکسان از مرکز  ثقل به مقدار مساوی به طرف خود میکشد همین کشش مساوی باعث می شود که شکل هندسی ستاره تقریباً کروی باشد زیرا کره تنها شکل هندسی است که تمام زوایا تقارن دارند.

لینک مقاله مرتبط:ویکیپدیا

ادامه چرا و چگونه را در  وبسایت جالبکده از دست ندهید.

 

بیشتر بخوانید:

چرا و چگونه؟(قسمت دوم)

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا