جالبکده
علمی

چرا و چگونه؟(قسمت ششم)

با مقاله ای دیگر از چرا و چگونه در خدمت شما هستیم.مطالب جالبی که دانستن اونها خالی از لطف نیست.

  • چرا خمیازه می‌کشیم؟

علت اصلی خمیازه کشیدن رساندن اکسیژن کافی به مغز است اما تحقیقات نشان داده که این پدیده در واقع تغییر وضعیت از هوشیاری به خواب آلودگی و برعکس را نشان می دهد.

خمیازه همچنین یکی از نشانه‌های کمبود قند است، در حقیقت اگر قند کافی به خون برسانیم آثار خستگی از بین می‌رود و خمیازه های پی در پی متوقف می شوند.

زیاد بودن دی اکسید کربن هم می تواند خمیازه های متوالی در پی داشته باشد، یعنی وقتی در بدن اکسیژن کم و دی اکسید کربن زیاد شود بدن با خمیازه کشیدن می کوشد کمبود اکسیژن را جبران کند.

چرا و چگونه

به همین علت است که در شرایط وجود گاز  دی اکسید کربن، حالت خواب و خمیازه کشیدن به انسان دست میدهد.

افزایش دی اکسید کربن در هوا یا در بدن انسان، باعث میشود بدن به طور اتوماتیک در پی کسب اکسیژن برآید که یک نفس خیلی عمیق مثل خمیازه می تواند تا حد زیادی مسئله را حل کند.

  • چرا سیارات منظومه شمسی به یکدیگر برخورد نمی کنند؟

حرکت های اجسام در فضا به علت کشش گرانشی میان آنهاست. اجرام کوچکتر مایل‌اند که به طرف اجسام با جرم بیشتر حرکت کنند. میان اجسام منظومه شمسی، خورشید بزرگترین جرم است.

از این رو تمام سیارات به طرف خورشید که در مرکز منظومه شمسی است،کشیده میشوند.

اگر کشش گرانشی نبود، اینرسی سبب می‌شد که سیاره ها در یک راستا حرکت کند ولی سیاره ها درنتیجه ترکیب کشش گرانشی و اینرسی، مسیر خمیده ای را می پیمایند.

سرعت حرکت سیاره ها همواره به یک اندازه نیست، به همین دلیل مسیر حرکت آنها شکل بیضی پیدا می کند.

نزدیکترین فاصله سیاره به خورشید را حضیض نامند، در این موقعیت حرکت سیاره سریع‌تر از حالتی است که بیشترین فاصله را از خورشید دارد.

چرا و چگونه

نقطه‌ای از مدار که سیاره به بیشترین فاصله از خورشید می رسد، اوج نامیده می شود، در این نقطه سرعت به کمترین مقدار می رسد.

مدار همه سیارات تقریباً در یک صفحه قرار دارد و این صفحه از استوای خورشید می گذرد. صفحه مدار سیارات به صفحه دایره البروج مشهور است و هر سیاره مدار مخصوص خودش را دارد که در همان مدار در گردش است.

به این ترتیب سیاره های در گردش با هم برخوردی نخواهند داشت.

 

  • چرا وقتی سردمان میشود سر انگشتانمان یخ میکند؟

دست یا  پای حدود ۲ تا ۶ درصد افراد به سرما و تنش روانی حساس است. پزشکان این حالت را به نام کاشف فرانسوی آن نشانگان رینو میخوانند.

در نشانگان رینو، سرمای هوا یا گاهی افزایش تنش باعث تنگ تر شدن رگ های کوچک انگشتان دست و پا می شود و جریان خون را در آنها ضعیف میکند. با کاهش جریان خون در انگشتان احساس سرما و یخ زدن به وجود می آید.

اگر کاهش جریان خون شدید باشد انگشتان کرخت و بی حس میشوند.

وقتی آنها را گرم کنید، با افزایش جریان خون در انگشتان احساس گزگز می کنید.

چرا و چگونه

 

  • نظریه نسبیت عام و خاص چیست؟

نسبیت خاص نظریه‌ای درباره اصول نسبیت و حرکت در چارچوب های لخت است. این نظریه در سال ۱۹۰۵ میلادی توسط آلبرت انیشتین مطرح شد.

نسبیت خاص درک فیزیکی ما را از شماری از پدیده های اطراف خود که پیش از آن توسط نسبیت نیوتن و معادلات گالیله بررسی می‌شدند تغییر می دهد.

تأثیر نسبیت خاص هنگام بررسی اجسام در حال حرکت با سرعت های بسیار زیاد یا نزدیک به سرعت نور قابل ملاحظه است. بنابراین نظریه نسبیت همانطورکه اصل همخوانی فیزیک ایجاب می‌کند باید نتایج مشاهدات قبلی را به شکل کامل تری بیان کند.

نسبیت عام نظریه دیگری است که در سال ۱۹۱۵ توسط انیشتین مطرح شد. این نظریه تعمیمی بر نظریه نسبیت خاص است که در مورد تمامی ناظر ها اعم از لخت و غیر لخت( شتاب دار) صحبت می کند.

در این نظریه فضا-زمان توسط هندسه ریمانی بررسی می‌شود. این نظریه گرانش را به عنوان یک عامل هندسی و نه یک نیرو بررسی می‌کند. پایه نظریه گرانش کیهان شناسی، این نظریه و تعمیم های آن است.

چرا و چگونه

 

  • چرا بعد از نگاه کردن به خورشید،تأثیر نور در چشم ما می ماند؟

نگاه کردن طولانی به خورشید بدون محافظی مثل یک عینک آفتابی استاندارد، باعث تولید گرما در اثر پرتو های مرئی و نزدیک به مادون قرمز یا فروسرخ در بافتهای چشم می شود که بافت را می سوزاند.

البته این سوختگی ایجاد درد نمی‌کند، چون در شبکیه چشم، گیرنده درد وجود ندارد، ولی در دراز مدت می تواند اثرات مخرب برای چشم داشته باشد.

از سوی دیگر پرتوهای فرابنفش موجود در نور خورشید نیز چشم ها را آزار میدهد. وقتی این اشعه به چشم می تابد، ابتدا به قرنیه برخورد می کند و مقداری از آن توسط قرنیه جذب میشود، سپس به عدسی چشم می رسد، در این قسمت مقادیر بسیار زیادی از آن جذب شده و تنها مقدار بسیار کمی از آن وارد قسمت داخلی چشم می شود و به شبکیه می رسد که در هر کدام از این سه قسمت مشکلاتی ایجاد خواهد کرد.

چرا و چگونه

 

سایت جالبکده

منبع:ویکیپدیا

بیشتر بخوانید:

چرا و چگونه؟(قسمت پنجم)

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا