جالبکده
علمی

چرا و چگونه؟(قسمت هشتم)

چرا و چگونه را در قسمت هشتم دنبال میکنیم که موضوعات جالبی را در بر دارد.

  • عینک های سه بعدی چطور کار میکنند؟

اینکه ما محیط اطراف را به شکل سه بعدی می بینیم به این دلیل است که دو چشم داریم. فاصله ای که بین چشم ها وجود دارد و تفاوت منظر دید آنها، باعث می شود هر کدام تصویر مربوط به خودش را ببیند. نورهایی که از اجسام خارج می شود، سه نور اصلی را دربر می گیرد که عبارتند از سبز، قرمز و آبی. یک موضوع مهم در ارتباط با این سه نور اصلی این است که اگر یکی از آنها را از فیلتری که رنگ دیگری است رد کنیم، چیزی که این طرف فیلتر دیده می شود، سیاه خواهد بود. مثلاً اگر نور قرمز را از طلقی آبی رنگ رد کنیم، چیزی که می بینم به جای قرمز، سیاه است.

چرا و چگونه؟

از این ویژگی برای ساخت عینک های سه بعدی استفاده می شود؛ یعنی تصویر یکی از چشم ها را با یک رنگ و تصویر دیگری را با رنگ دیگر ایجاد می کنند. عینک های سه بعدی به جای شیشه از دو طلق تشکیل شده که رنگ های مخالف دارند. مثلاً اگر تصویری را که به چشم راست باید برسد، به رنگ قرمز کشیده باشند، طلق آبی را جلوی چشم چپ می گذارند و اگر تصویر چشم چپ را آبی کشیده باشند، جلوی آن طلق قرمز قرار می دهند. اگر تصاویر صحیح کشیده شده باشند، هر چشم تصویر مربوط به خودش را می بیند و در نهایت تصویر کل دیده شده، تصویری سه بعدی خواهد بود.

  • چرا فلزات گداخته شده نور ساطع می کنند؟

هر جسمی در هر دمایی از خود امواج الکترومغناطیسی ساطع می کند. حتی در دمای اتاق اجسام امواج مادون قرمز ساطع می کنند که برای چشم ما قابل دیدن نیست ولی با چشم مسلح به حسگرهای مادون قرمز قابل تشخیص خواهند بود. اگر دمای جسم را کمی افزایش دهیم، باز هم جسم در تاریکی دیده نمی شود ولی گرمای آن حس می شود. در دماهای بالاتر جسم موردنظر برای چشم ما قابل رؤیت می شود، زیرا در آن دم انور مرئی از خود میتاباند.

چرا و چگونه؟

وقتی دمای جسمی به تدریج در حال افزایش باشد، اول نور قرمز و در آخر نور آبی از خود ساطع می کند و در نهایت جسم به تیرگی می گراید. جسم گداخته شده در تاریکی محض و بدون حضور نور خارجی دیده می شود، زیرا دمای آن چنان بالا رفته که از خود نور ساطع می کند. بعضی اوقات نور ساطع شده از جسم گداخته مثل رشته فیلامان داخل لامپ آن قدر زیاد است که برای دیدن مابقی اشیا می توان از نور آن استفاده کرد.

  • آیا در شلیک تیر هوایی، بازگشت تیر به زمین می تواند موجب کشته شدن کسی شود؟

انرژی جنبشی تیر در لحظه اولیه شلیک برابر است با حاصل ضرب نصف جرم در مجذور سرعت؛ همان فرمول معروف   k=1/2mv2این انرژی باعث جلو رفتن تیر به سمت بالا می شود. با افزایش ارتفاع، انرژی جنبشی تیر کاهش می یابد و پتانسیل گرانشی آن بیشتر می شود. تیر تا جایی بالا می رود که پتانسیل گرانشی آن با انرژی جنبشی برابر شود. در نقطه اوج، تیر تمام انرژی جنبشی خود را از دست میدهد و آن وقت به سمت پایین حرکت می کند؛ یعنی سقوطش آغاز می شود. حالا دقیقاً برعکس حالت قبل، با کاهش ارتفاع، از پتانسیل گرانشی گلوله، کم و به انرژی جنبشی آن افزوده میشود.

چرا و چگونه؟

انتظار می رود که در لحظه آخر رسیدن به زمین، تیر همان مقدار، انرژی جنبشی داشته باشد که در لحظه اول یعنی زمان شلیک داشته. در چنین شرایطی تیر بازگشتی می تواند موجب کشته شدن کسی شود ولی در عمل این اتفاق نمی افتد؛ چون گلوله خیلی بیشتر از آنچه فکرش را می کنیم، برای مقابله با اصطکاک هوا انرژی از دست می دهد. به همین دلیل در لحظه آخر گلوله انرژی بسیار کمتری دارد و نمی تواند به اندازه شلیک مستقیم خطری داشته باشد.

  • چرا کلیه چپ بالاتر از کلیه راست است؟

دلیل بالاتر قرار گرفتن کلیه چپ نسبت به کلیه راست وجود کبد است. کبد در داخل شکم، سمت راست و در بخش فوقانی آن وزیر دنده هاست و پشت آن کلیه راست قرار گرفته است. می توان گفت که در محفظه شکمی، کبد به کلیه راست فشار می آورد و آن را به سمت پایین متمایل می کند.

چرا و چگونه؟

 

  • چرا پرندگان آواز می خوانند؟

پرندگان معمولاً به دو علت آواز می خوانند: برای تهدید پرندگان دیگر یا جذب آنها. معمولاً پرنده نر آواز می خواند تا پرنده ماده را به جفت گیری دعوت کند. در عین حال این آواز برای پرندگان دیگر نیز هشداری است تا از جفت او دور بمانند.

چرا و چگونه؟

 

  • موش کور چشم ندارد یا چشمش ضعیف است؟

موش های کور ۳۰ نوع مختلف دارند و حداکثر تا ۱۵ سانتی متر رشد می کنند. در مورد چشم های این حیوان باید بگوییم که چشم های کوچک یا پوشانده شده دارد و احتمالاً می تواند شب را از روز تشخیص دهد اما بیناییش بیش از این نیست. در واقع می تواند ببیند اما خیلی ضعیف. موش های کور، بیشتر عمر خود را زیر زمین به سر می برند و اگرچه چشم های آنها تقریباً نابیناست اما حس شنوایی و بویایی بسیار قوی دارند که از آن برای یافتن غذا کمک می گیرند.

چرا و چگونه؟

وبسایت جالبکده

منبع:ویکیپدیا

بیشتر بدانید:

چرا و چگونه؟(قسمت هفتم)

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا