جالبکده
علمی

چرا و چگونه؟(قسمت هفتم)

هیچ حسی به اندازه ی دانستن با ارزش نخواهد بود،با چرا و چگونه در هفتمین قسمت به پرسش هایی که ممکن است برای ما پیش آمده باشد پاسخ میدهیم.

  • چرا امواج دریا بعد از شکسته شدن کف می کنند؟

وقتی باد بر سطح آب می وزد، به علت وجود اصطکاک، آب را در جهت خود حرکت میدهد و موج به وجود می آورد. با نزدیک شدن موج ها، ساحل، ته موج با کف دریا برخورد می کند، و در نتیجه انرژی زیادی به وجود می آید. این انرژی آب را به تلاطم می اندازد.تکانهای شدید باعث میشود هوا و گازهای محلول در آب به شکل حبابهایی در سطح آب جمع شوند، و آب، کف آلود شود. در یک ظرف بزرگ آب هم اگر دستتان را به شدت تکان دهید، می بینید که حباب هایی روی آب تشکیل می شود. البته در بعضی سواحل کف زیادی در ساحل وجود دارد که معمولاً سفید رنگ است.

چرا و چگونه؟

در چنین حالتی کف ایجاد شده، ناشی از متلاشی شدن موجودات ریز شناور در آب است. این فرایند به صورت کاملاً طبیعی اتفاق می افتد؛ به خصوص در دریاهای بزرگ که موجودات ریز و شناور آزاد بر سطح دریا به صخره های امتداد ساحل به شدت برخورد می کنند و متلاشی می شوند. به این ترتیب پروتئین معلق در آب به وسیله امواج دریا به صورت کف در می آید. همانند تخم مرغ که وقتی آن را هم می زنیم کف می کند.

  • عمر زمین چقدر است؟

چرا و چگونه؟

بهترین تخمین عمر زمین براساس تاریخگذاری رادیوسنجی قطعات به دست آمده از نوعی شهاب سنگ آهنی است. دانشمندان بر اساس این قطعات، فراوانی نسبی عناصری را محاسبه کرده اند که در نتیجه تلاشی اورانیوم در طول میلیاردها سال تشکیل شده اند. طبق این محاسبات عمر کره زمین۴٫۶۵ میلیارد سال تخمین زده شده است.

 

  • آیا جادوگران وجود دارند؟

از زمانی که بشر احساس کرد به امدادهای غیبی و آگاهی نسبت به آینده نیازمند است، جادوکشف شد. جادو چیزی است که در اذهان نمی گنجد و خارج از درک عموم مردم است. بعضیها جادوگری را به مسائل پارانرمال نسبت می دهند و این دو را یکی می دانند یا اینگونه اعمال را دارای خاصیت متافیزیکی میدانند. بررسی سرچشمه های علم نشان میدهد که جادوگری ابتدایی ترین نشانه های گرایش به علم در انسان بوده است. حتی عده ای جادو را خواهر نامشروع علم میدانستند. گذشت زمان و پیشرفت روزافزون علم در بسیاری از فرهنگ ها جادو را کمرنگ کرده است.

چرا و چگونه؟

. با این حال اولین مدرسه رسمی و قانونی جادوگری در کالیفرنیا افتتاح شده. آکادمی مدرسه خاکستری ۱۶ دپارتمان دارد و از طلسم گرفته تا هنر کیمیاگری را به دانشجویان آموزش می دهد. دانشجویان باید دورهای ۷ ساله را طی کنند تا بتوانند مدرک جادوگری بگیرند.

  • اگر جهان در حال بزرگ شدن است پشت این جهان چیست؟

کیهان شناسان می توانند سرعت حرکت کهکشان ها و ستارگان را اندازه بگیرند. بیشتر آنها در حال دور شدن از ما هستند. هر چه کهکشان ها از ما دورتر باشند به نظر می رسد که با سرعت بیشتری از ما فاصله می گیرند و این بدان معناست که جهان در حال بزرگ شدن است. یکی از ویژگی های جهان «ابعاد فضایی» با همان «مکان» یا «جا» است. این ویژگی جهان ماست. بنابراین عبارت «پشت جهان ما» معنی ندارد. چون پشت یک چیز، خودش «مکان» است در حالی که مکان متعلق به جهان ماست و با آن به وجود آمده است؛ اما مدل های نظری دیگری از جهان وجود دارد که در آنها جهان ما ممکن است بخشی از یک ابر جهان بزرگتر باشد. با این حال، این جواب برای آن ابر جهان که ممکن است حتی ۱۱ بعد مکانی هم داشته باشد، باز هم صادق است. به هرحال فعلاً جهان ما در حال بزرگ شدن است. ما جهان خودمان را با «نظریه نسبیت عام» مطالعه می کنیم. این نظریه، از نظر ریاضی، امکان توقف اندازه جهان در زمان یا دوباره کوچک تر شدن آن را می دهد.

چرا و چگونه؟

اما پژوهش های رصدی یا استفاده از تلسکوپ های عظیم، در ۱۵ سال اخیر تأیید کرده‌اند که نه‌تنها جهان ما در حال گسترش است، بلکه شتاب این انبساط هم روزافزون است. البته هنوز عامل این شتاب زیاد شونده، معلوم نیست تا بتوانیم توصیف دقیقی از آن بدهیم و بگوییم بالاخره روزی جهان از انبساط می ایستد و کوچک می شود یا نه. اسم این عامل ناشناخته، انرژی تاریک است و منبع حدود ۷۵ درصد انرژی جهان است.

  • اورانیوم را چگونه غنی سازی میکنند؟

غنی سازی اورانیوم یکی از مراحل چرخه سوخت هسته ای است. بیشتر اورانیومی که از معادن طبیعی به دست می آید، ایزوتوپ U۲۳۸ است که نسبتاً پایدار بوده و به درد تولید انرژی نمی خورد. ایزوتوپ U۲۳۵ اورانیوم است که قابلیت (شکافت هسته ای) دارد و برای تولید انرژی در نیروگاه یا بمب هسته ای مناسب است. اما کسید اورانیوم (سنگ معدن اورانیوم) ۹۹٫۳ درصد از ایزوتوپ U۲۳۸  و فقط۰٫۷ درصد از U۲۳۵ دارد. غنی سازی اورانیوم فرایندی است که به کمک آن در یک توده ایزوتوپ U۲۳۵ بیشتر شود و مقدار ایزوتوپ U۲۳۸ کاهش یابد. در واقع ایزوتوپهای اورانیوم می توانند از هم جد شوند تا تمرکز یک ایزوتوپ بر دیگری را افزایش دهند. برای این کار روش های متفاوتی وجود دارد که معروف ترینش استفاده از نیروی گریز از مرکز اسز (سانتریفیوژ) است.

چرا و چگونه؟

در این روش با استفاده از فرایندهای شیمیایی (عملیات تولید کیک زرد) اورانیوم را به صورت گاز هگزا فلوراید اورانیوم درمی آورند و س پس آن را در مخازن بزرگ، ساعتها می چرخانند. چون اورانیوم ۲۳۸ سنگین تر است، تنها به اندازه جرم ۳ نوترون که مقدار کمی است) از اورانیوم ۲۳۵ جدا می شود و به تدریج درصد اورانیوم ۲۳۵ در مخزن بیشتر میشود. کمتر از ۵ درصد غنی سازی برای نیروگاه های آب سبک (مثل بوشهر) و بیشتر از ۹۰ درصد غنی سازی برای تولید بمب احتیاج است. غیر از روش سانتریفیوژ، روشهای دیگری هم وجود دارد. روش پخش (دیفیوژن) در دنیا در حال منسوخ شدن است و روش غنی سازی با لیزر هم بسیار پرهزینه و در حد تحقیقات دانشگاهی است.

وبسایت جالبکده

منبع:ویکیپدیا

بیشتر بخوانید:

چرا و چگونه؟(قسمت ششم)

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا