جالبکده
علمی

چرا و چگونه؟(قسمت پنجم)

در پنجمین قسمت چرا و چگونه به بررسی چند پرسش مهمی که شاید ذهنتان را مشغول کرده باشد میپردازیم.

  • آیا می شود توسط علم ژنتیک انسان را به موجود دیگر تبدیل کرد؟

محققان جدیداً با دستکاری های ژنتیکی تلاش های بسیاری در زمینه موجودات تراریخته انجام داده اند برخی اعتقاد دارند که فقط چند حرکت سفارشی باقی مانده است اما تا حد زیادی درباره جزئیات چنین آینده ای شک و تردید وجود دارد.
رشد مغز و اعصاب انسان فرآیندی به شدت پیچیده است به گونه ای که ژن های متعدد در چرخه های پیچیده با یکدیگر تعامل می کنند.
اثرات ژن ها غالباً جمع پذیر نیست و الگوی ظهور ژن ها به اندازه نوع ژنهای حاضر مهم است. با توجه پیچیدگی فرآیند رشد مغز و اعصاب و نادر بودن ژن های منفرد به نظر نمی رسد تغییر طبیعت انسان از طریق تغییر ژنتیکی ممکن باشد.

چرا و چگونه؟
  • چرا نباید خربزه را با عسل خورد؟

یکی از باورهای قدیمی درباره اصول تغذیه این است که خوردن بعضی مواد غذایی با یکدیگر ناسازگار است. منع خوردن خربزه با عسل هم یکی از همان باور های بسیار قدیمی به شمار می رود که ظاهراً باور درستی است. ترکیب عسل و خربزه در بدن التهابات شدید و دل درد به دنبال دارد از دیدگاه شیمی این واکنش را به قندهای موجود در این مواد نسبت می دهند. عسل دارای قند لولوز و خربزه دارای قند گلوکز است هر دو قند به سرعت جذب بدن می‌شوند و آنتالپی  را بالا میبرند. افزایش آنتالپی می‌توانند وضعیت عمومی بدن را به هم بریزد.

چرا و چگونه؟
  • چرا انسان لکنت زبان می گیرد و راه درمان چیست؟

لکنت زبان از مهم‌ترین و  متداول‌ترین اختلالات تکلمی است که جز در موارد استثنایی در دوران خردسالی آغاز میشود و یک پدیده خاص دوران کودکی به شمار می رود. این اختلال معمولاً در سنین ۲ تا ۴ سالگی رخ می‌دهد و یک اختلال در بیان الفاظ است  که با تکرار و تطویل های غیر ارادی صدادار یا بی صدا به هنگام سخن گفتن مشخص میشود.
این اختلال ها معمولاً بسیار فراوان است و به آسانی مهار شدنی نیستند. به زبان ساده لکنت موجب تکرار و طولانی شدن کلمات و از بین رفتن روانی کلام می‌شود. ضربه های شدید و شوک های عاطفی و روانی احساس تهدید و ناامنی ابتلا به بیماری های شدید عفونی و آسیب های قبل از تولد حین تولد دوران کودکی از عواملی هستند که می‌توانند موجب بروز این ناهنجاری های گفتاری شود. دارو درمانی و رفتار درمانی از روش‌های معمول برای درمان لکنت زبان است البته روش های دیگری هم وجود دارد برای مثال در روش دوجانبه یا مکمل به بازپروری و پرورش جنبه های دوگانه فکری و زبانی اهمیت فراوان داده می شود این روش بیشتر در مورد کودکان ۳ تا ۷ ساله استفاده می شود و معمولاً نتایج خوبی همراه دارد.
در روش‌های دیگری که معروف به روش های زبانی یا تلفظی هستند ایجاد هماهنگی بین حنجره گونه ها و زبان و لب ها لازم است. روش خود درمانگری نیز می‌تواند نوعی روش رفتار درمانی تلقی شود در این روش فرد با انگیزه قوی و برنامه منظم تلاش می‌کند که اختلال گویایی خود را اصلاح کند.

چرا و چگونه؟

 

  • چرا بعضی اوقات هرچه آب میخوریم تشنگی برطرف نمی شود؟

تشنگی علامت خطری برای کم شدن مایعات بدن است. این کاهش مایعات می‌تواند ناشی از عرق کردن زیاد، استفراغ، اسهال،تب،گرگرفتگی،آفتاب سوختگی یا رژیم غذایی باشد.
داروهای مدر و استروئید می تواند بدن را کم آب کنند. با کم شدن مایعات بدن آب بزاق را می‌گیرد و احساس خشکی دهان به وجود می آورد. خشکی دهان به معنی نیازبه آشامیدن است و این زمانی است که احساس تشنگی می کنید. نوع دیگر تشنگی به صورت تشنگی مداوم بدون توجه مقدار آشامیدن آب و همراه با دفع فراوان ادرار است که می تواند نشانه بعضی از بیماری ها مثل قند بزرگسالان باشد.

چرا و چگونه؟
  • چرا سیاره ها چشمک نمی زنند ولی ستاره ها می زنند؟

سیاره ها به اندازه ستاره ها بزرگ و گرم نیستند و از خود نور ندارند در واقع سیاره ها نور ستاره ها را بر می گردانند اما سیاره ها در مقایسه با ستاره ها بسیار به ما نزدیکتراند و منابع نوری قوی تری هستند. علت چشمک زدن ستاره ها جابه جایی غبار محلی و بخار آب در لایه های جو است. چون نور ستاره ها ضعیف تر از نور بازتابی از سیاره ها ست در اثر این غبار و جابجایی لایه های هوا شدت نور شان کم و زیاد شده و انگار چشمک میزنه اما سیاره ها چون نور قوی دارند کم و زیاد شدن شدت نور برایشان محسوس نیست.

چرا و چگونه؟

در مقالات بعدی چرا و چگونه به پاسخ دیگر پرسش ها میپردازیم.

وبسایت جالبکده

منبع:ویکیپدیا

 

 

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا