جالبکده
علمی

چرا و چگونه؟(قسمت چهارم)

با ادامه ی مطالب جالب چرا و چگونه در خدمت شما عزیزان هستیم. در این مطلب به چرا و چگونه قسمت چهارم میرسیم.

  • آیا تنبلی ریشه ژنتیکی دارد:

تحقیقات نشان می دهد علاقه به تحرک می‌تواند از نسلی به نسل دیگر انتقال پیدا کند. به این ترتیب تنبلی هم می‌تواند به صورت ارثی به نسل‌های بعد منتقل شود.

چرا و چگونه قسمت چهارم

دانشمندان امیدوارم در آینده بتوان با طراحی داروهای خاص ژن‌ها را مورد هدف قرار می‌دهند تنبلی را درمان کنند.  گروهی از دانشمندان تحقیقاتی را در این زمینه روی موش‌ها انجام دادند و متوجه شدند موش‌هایی که از دویدن بیشتر لذت می‌برند همین حالت در نسل بعدی آن‌ها نیز دیده می‌شود و علاقه به فعالیت از نسلی به نسل دیگر انتقال می‌یابد مشابه همین نتایج در مورد انسان‌ها هم صادق است.

  • آیا ماده تاریک و انرژی تاریک یکی است:

انرژی تاریک و ماده تاریک باهم فرق دارند و یکی نیستند. اخترشناسان در محاسبه جرم کهکشان‌ها با این مشکل مواجه شدند که روش‌های مطمئن و آزمایش‌شده دادن جواب‌های متفاوتی ارائه می‌دادند.  این مشاهدات دانشمندان را به این نتیجه رساند که خارج از محاسبه آن‌ها و جواب به دست آمده و به جز ماده موجود باید مواد دیگری هم باشند که قابل مشاهده نیست و می‌توان آن را ماده تاریک نامید. ماده تاریک به راستی مهم است چرا که اگر وجود نداشته باشد قسمت مهمی از کهکشان ناشناخته می‌ماند. هنوز مدتی از کشف ماده تاریک نگذشته بود که معمای دیگری مطرح شد.

کیهان شناسان که میدانستند جهان از ماده نامرئی پر شده است اکنون فهمیدند که عالم بسیار اسرار آمیز تر از تصورات قبلی است. بعد از سرشماری تمام کهکشان های مدعی اخترشناسان جرم کلی آنها را که شامل ماده تاریک هم می‌شد محاسبه کردند اما تنها یک سوم جرم بحرانی که برای شناخت تئوری تورم لازم بود به دست آمد. ماجرای جدید بسیار عجیب تر از ماده تاریک بود.  زیرا نه تنها مانند ماده تاریک نامرئی بود بلکه نیروی دافعه نیز داشت. این منبع انرژی جدید باعث می‌شود که کیهان تنها به انبساط خود ادامه دهد بلکه روند این انبساط هم بیشتر شده و در طول زمان شتاب بیشتری بگیرد.

چرا و چگونه قسمت چهارم

بنابراین این واقعیت رازآلود با نام انرژی تاریک شناخته شد. در حقیقت انرژی تاریک نوعی نیروی ضد گرانش است که جاذبه گرانش بین کهکشانها را خنثی میکند. این بدان معنی است که به جای آن که انبساط عالم کم شود سرعت می‌گیرد. اندازه گیری های اخیر از ابر نو اخترها تائید می کند که جهان با سرعتی زیاد در حال انبساط است.

  • آیا گیاهان از طریق رطوبت هوا هم آب جذب می کنند:

در بعضی مناطق که مه فراوان دارند جذاب موجود در هوا هم می‌تواند توسط گیاه جذب شود. جذب مستقیم رطوبت از هوا بیش‌تر به وسیله برگ ها صورت می‌گیرد و آزمایش هایی هم روی بعضی گیاهان ساحلی انجام شده است. برگهای نهاندانگان متعددی از تک لپه‌ای‌ها و دولپه‌ای‌ها در شرایط خشکی و نیمه‌خشک هوا می‌توانند آب جوی را  جذب کنند. در بعضی سرخس ها نیز جذب آب توسط برگ ها مشاهده شده است.

چرا و چگونه قسمت چهارم
  •  ستارگان دنباله دار از کجا می آیند؟:

در حقیقت ستاره های دنباله دار،  ستاره نیستند بلکه گلوله هایی از جنس یخ و سنگ هستند.  محل اصلی شکل گیری این گلوله های یخ جایی فراتر از مدار سیاره نپتون یعنی دور ترین سیاره منظومه شمسی است.  به این مکان کمربند کویپر می گویند. مدار اکثر این دنباله دارها بیضی های کشیده ای است که دوره های طولانی مدتی دارند مثل دنباله دار هالی که دوره اش ۷۶ سال است. یعنی ۷۶ سال طول میکشد تا یک دور, دور خورشید بزند.

چرا و چگونه قسمت چهارم

اما علت وجود دنباله این است که وقتی این گلوله های یخ در فضا حرکت میکنند قسمت های ریزی از آنها جدا شده و در فضا پراکنده می شوند. در اثر تابش نور خورشید به این خرده های یخ و بازتاب آن به سمت زمین ما آنها را به صورت دنباله میبینیم. جالب است بدانید که منشأ بارش های شهابی هم معمولاً همین بقایای دنباله‌دارها هستند. البته دنباله دارها غیر از این دنباله یخی و سنگی یک دنباله دیگر هم دارند که محل و جنس آن کاملاً متفاوت است. این دنباله از جنس پلاسما بوده و در اثر تابش خورشید به این توده یخی به وجود می آید همیشه زاویه اش در راستای خط و اصل دنباله‌دار و خورشید است.

  • تیک عصبی چیست:

یکی از شایع‌ترین مشکلات روانی است که دلایل شروع آن چندان مشخص نیست.  این حرکات ناگهانی، مکرر، سریع و هماهنگی هستند که معمولاً به راحتی قابل تقلیدند. حرکات به صورت مشابه مکرر رخ می دهد و بیمار می تواند به صورت ارادی برای مدتی کوتاه آن را مهار کند امامی‌تواند سبب اضطراب بیمار شود.

 فشارهای روانی این تیک های عصبی را تشدید میکند. در مقابل فعالیت های ارادی و تمرکز فکری آنها را کاهش می دهد و در خواب از بین می روند. 

پریدن گوشه چشم ،پرش در ناحیه گردن و حرکات اضافه در شانه از تیک های حرکتی هستند و در تیک های صوتی علاوه بر تکان های عضلات سیستم صوتی نیز درگیر می شود. مانند صاف کردن گلو، خرخر کردن و بالا کشیدن بینی.

چرا و چگونه قسمت چهارم

توصیه می شود اطرافیان توجهی به تیک ها نداشته باشند زیرا تمرکز روی آن باعث تشدید میشود. بسیاری از تیک ها مسیر محدود و گذرای دارند و طی دوره های استرس آور عود می کنند. معدودی از تیک ها بیشتر از یک سال طول می کشند باید برای جلوگیری از اختلالات وسیع‌تر به روانپزشک یا روانشناس مراجعه شود.

  • دلیل نامگذاری سالها به اسم حیوانات چیست:

پیشگویی در کشورهای غربی معمولاً ن بر اساس حرکت خورشید و بروج دوازده‌گانه انجام میشود؛ اما محاسبات پیشگویان آسیایی از روی حرکت ماه است. چرخه سال‌ها مانند بروج دوازده گانه مجموعه ای از ۱۲ نماد سالانه است که ترتیب این نمادها در تمامی دوره ها یکسان است.  به عبارت دیگر ۱۲ حیوان مظهر ۱۲ سال این چرخه هستند. انتخاب این حیوانات و صفاتی که به آنها نسبت داده می شود ریشه های اساطیری دارد. درباره چگونگی انتخاب این دوازده حیوان افسانه قدیمی وجود دارد در این افسانه ها آمده است که روزی بودا هنگام سال نو تمام حیوانات دنیا را فراخواند و نوید داد که در صورت فرمان‌برداری به آنان پاداش خواهد داد اما تنها دوازده حیوان به دعوت او پاسخ گفتند.

بودا نیز مقرر کرد که هر یک از آنان سالی را به نام وزیر نفوذ خود داشته باشند که این ۱۲ سال به بزرگداشت همان دوازده حیوان نام‌گذاری شد.

چرا و چگونه قسمت چهارم

برای اینکه مشخص شود هر سال با کدام یک از حیوانات مطابقت دارد از سال خورشیدی عدد ۶ را کم میکنند و حاصل بر عدد ۱۲ تقسیم می شود عدد باقی مانده را در نظر می گیرند و از شماره ۱ از موش شروع به شمردن می‌کنند نام هر حیوانی با عدد باقی مانده مطابقت کرد سال همان حیوان است. ترتیب نام حیوانات به این گونه است. موش ،گاو ،پلنگ ،خرگوش، نهنگ ،مار ،اسب، گوسفند، میمون، مرغ ،سگ و خوک. باقیمانده صفر آخرین حیوان یعنی خوک را نشان می دهد.

  • چرا وقتی آب منجمد می شود وزن کاهش و حجم آن افزایش می یابد؟

باید در نظر داشت که یخ هنگام انجماد، انبساط پیدا می کند. علت این انبساط پیوند هیدروژنی میان مولکولهای آب است. ساختار خمیده ای مولکول های آب ناشی از آرایش چهار وجهی در لایه ظرفیت اتم اکسیژن است. هر مولکول آب می تواند حداکثر با ۴ مولکول آب دیگر پیوند هیدروژنی برقرار کند. آب مایع را میتوان به صورت خوشه هایی از مولکول های آب تصور کرد. خوشه هایی که با پیوند هیدروژنی از مولکولهای آب ساخته شده اند و دائم در حال حرکت هستند. شمار مولکول ها در هر خوشه و سرعت حرکت خوشه ها به دما بستگی دارد.

چرا و چگونه قسمت چهارم

با سرد شدن آب خوشه های آب که به سرعت در حال حرکت هستند کُند می‌شوند و در نقطه انجماد  به یکدیگر قلاب شده و ساختمان سه بعدی منبسط شده ای را ایجاد می کنند. این ساختمان گسترده‌تر موجب می شود که چگالی یخ کمتر از آب باشد. یعنی در آب منجمد شاهد افزایش حجم هستیم. موقع ذوب شدن یخ حدود ۱۵ درصد انرژی پیوندهای هیدروژنی میشکنند و این امر موجب فروریختن ساختار یخ می شود.  در نتیجه مایع متراکم به دست می آید. به زبان ساده می توان گفت ساختار هندسی یخ دارای فضاهای خالی و نوعی تخلخل است در نتیجه نسبت به آب حجم بیشتر و جرم کمتری دارد.

با ادامه ی مطالب چرا و چگونه در خدمت شما خواهیم بود.وبسایت جالبکده

منبع:ویکیپدیا

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا