جالبکده
علمی

چرا و چگونه?

در این مقاله از وب سایت جالبکده سعی کردیم به تعدادی از سوالاتی که ممکن برای هر شخصی پیش بیاید پاسخ دهیم.

چرا و چگونه

•چرا بعد از چرخش سرگیجه می گیریم؟

سرگیجه احساسی است که فرد تصور می‌کنند دنیای خارج به دور او می چرخد یا فرد در آن محیط در حال چرخش است
یکی از اجزای بدن که در حفظ تعادل نقش دارد مایع گوش داخلی است دهلیز گوش وظیفه دارد آنچه را ما می شنویم می‌بینیم و احساس می‌کنیم با سر و حرکات بدن هماهنگ کند یعنی حفظ تعادل بدن بر عهده این اندام است.
مایع گوش داخلی به قدری نسبت به محرک های خارجی حساس است کوچک‌ترین اختلال در ایستایی آن باعث بروز سرگیجه در انسان می شود .به همین دلیل است که همه ما پس از یک تکان شدید یا دویدن احساس سرگیجه می کنیم این اتفاق در واقع به علت برهم خوردن تعادل مایع از داخل گوش است و اگر برای مدت زمان کوتاه صبر کنیم تا این مایع به حالت تعادل برسد سرگیجه ما هم تمام می‌شود.

چرا و چگونه

•لامپ های کم مصرف چگونه کار می کنند؟

طرز کار لامپ های فلورسنت فشرده لامپ های کم مصرف معروف‌اند مانند لامپ های مهتابی است الکترودها دو طرف لوله شیشه ای که درون آن با بخار جیوه و گاز آرگون پر شده است قرار دارند وقتی جریان برق برقرار می شود الکترون ها از میان گاز داخل لوله شیشه ای از یک الکترود به الکترود دیگر جریان پیدا می کنند. جریان الکترون‌ها بخار جیوه را بر می انگیزد موجب می‌شود .

الکترون‌ها که در مدار خاصی به دور هسته می گردند به تراز بالا بروند الکترون‌ها در این حالت انرژی بیشتر و پایداری کمتری دارند و انرژی اضافی را به صورت نور ماورای بنفش می تابانند و به مدار اولیه بر می گردند. همچنین سطح داخل لوله شیشه ای به فسفر پوشیده شده است و نور ماورای بنفش تابیده شده از اتم‌های جیوه که نامرئی است به لایه فسفر می تابد و فسفر آن را به صورت نور مرئی بازتاب می‌کند طیف نوری لامپ های کم مصرف با لامپ های معمولی متفاوت است اما در سال های اخیر با تغییر فرمول فسفر مورد استفاده، لامپ هایی با طیف نوری شبیه لامپ های معمولی تولید شده است که نور زرد رنگی دارد.

چرا و چگونه

•چرا دندان های شیری با درد در می آیند؟

دندان های شیری به طور مداوم از ۶ ماهگی تا ۳ سالگی در می آیند تولید بیش از حد بزاق و جویدن هر چیزی که بچه بتواند بگیرد از نشانه های رویش دندانه‌ای شیری است. علاوه بر این لثه ها ممکن است قرمز و متورم شوند و با درد و تحریک پذیری همراه باشند رویش دندان یک فرآیند طولانی است و برای اینکه دندان ها کارایی لازم را کسب کنند و به سطح جونده برسند حرکات زیادی باید داشته باشند این حرکات پیچیده شامل مراحل مختلف است که قبل از رویش داخل استخوان روی می‌دهد در عمل جوانه های دندانی به طرف بالا و پایین حرکت می کنند و به طور همزمان طول عرض و ارتفاع فک نیز افزایش میابد تا دندان‌های شیری جای خود را باز کند.
همه این حرکات می تواند با درد همراه باشد جوانه های دندان های دائمی در راستای دندان‌های شیری مربوطه و در همان حفره های استخوانی تکامل می یابد بنابراین حرکات کمتری در فک دارند و نیاز پیدایش حفره های جدید نیست درنتیجه رویش های دندان های دائمی راحت تر است و درد ندارد.

چرا و چگونه

•آتشفشان چگونه کار می‌کند؟

زمین از چندین لایه تشکیل شده است که در این میان سه لایه اصلی وجود دارد هسته و گوشته و پوسته خارجی. ما روی پوسته سخت خارجی زندگی می کنیم این پوسته در زیر اقیانوس ها ۵ تا ۱۰ کیلومتر و در زیر خشکی‌ها بین ۳۲ تا ۷۰ کیلومتر ضخامت دارد.

این ضخامت شاید زیاد به نظر برسد ولی در مقایسه با شعاع کره زمین و ضخامت لایه های دیگر ناچیز است گوشت دقیقاً در زیر پوسته قرار دارد و ضخیم ترین لایه کره زمین است گوشته بسیار داغ است و به علت فشار زیادی که به آن وارد می شود جامد می ماند این گوشته های جامد در شرایط خاصی که فشار شدید وجود نداشته باشد به موادی مایع یا همان ماگما تبدیل می‌شوند و به پوسته راه می یابند زمانی که سنگ جامد به مایع تبدیل می‌شود چگالی کمتری پیدا می‌کند به همین دلیل ماگما با شدت زیادی در حرکت است .

با حرکت این ماگمای داغ سنگ هایی که در مسیر قرار دارند نیز ذوب می‌شوند و به مخلوط مایع ماگما اضافه می شوند ماگما هایی که به پوست راه پیدا کرده تا زمانی که فشار حرکت به سمت بالای آن بیشتر از فشار سنگ های جامد پوسته است به مسیر خود ادامه می‌دهد ماگما در محلی به نام اتاقک ماگما در زیر پوسته ذخیره می‌شود و اگر بخشی از زمین ترک بخورد یا مواد مذاب فشار کافی پیدا کند با فشار از پوسته زمین بیرون می‌زند و فوران می‌کند این همان آتشفشان است ساختار آتشفشان و شدت فوران آن به فاکتورهای متعددی بستگی دارد یکی از این فاکتورها جنس ماگماست.

چرا و چگونه

•چگونه قرنیه بدون خون زنده می ماند؟

قرنیه بافتی است شفاف در جلوی چشم که در محل لیمبوس یا همان حلقه دور قرنیه به ملتحمه متصل می شود ساختمان یکنواخت بی آب بودن و بی رگ بودن موجب شفافیت قرنیه می‌شود قرنیه راهی است که از آن اطلاعات بینایی از دنیای خارج وارد چشم می شود بنابراین بافت اپتیکی کاملاً پیشرفته است که باید شفافیت آن حفظ شود. برای تأمین غذا و اکسیژن سلول های بنیادی لیمبوس که میتوز فعال دارند شبکه عروقی خیلی مهم است منابع تغذیه قرنیه نیز همین عروق لیمبوس زلالیه و البته اشک است قسمت سطحی قرنیه بیشتر اکسیژن خود را از اتمسفر می گیرد

چرا وچگونه

•انسان چگونه دچار سک.سکه می شود؟

سک.سکه عبارت است از انقباضات ناخودآگاه و مکرر عضله دیافراگم و در واقع یک علامت است و بیماری محسوب نمی شود در ایجاد سک.سکه دیافراگم یعنی عضله بزرگ و نازکی که قفسه سینه را از شکم جدا می‌کند و عصبی که دیافراگم را به مغز وصل می‌کند نقش دارند. تقریباً همه انسان ها ممکن است دچار سک.سکه شوند حتی جنینی که در رحم مادر است نیز می تواند سک.سکه کند .

سک.سکه با یک صدای تند و سریع که در اثر گرفتگی دیافراگم از دهان خارج می شود بروز می‌کند این گرفتگی عضلات گلو را به هنگام دم می بندد یک اعصابی که عضلات تنفسی خصوصاً دیافراگم را تحریک می‌کنند می‌تواند یکی از دلایل بروز سک.سکه باشد.

 

چرا و چگونه

•چگونه پس از اکتشاف میدان نفتی و گاز ذخایر آن را تخمین می‌زنند؟

فرایند اکتشاف نفت خام و گاز طبیعی با آزمون و خطای فراوان همراه است زیرا نفت و گازی که جستجو می شود اغلب صدها متر پایین تر از سطح زمین قرار دارد از این رو جمع آوری و طبقه بندی علمی داده ها در کاهش خطای اکتشاف بسیار مؤثر است لرزه نگاری در اکتشاف بزرگترین پیشرفت پیش بینی نشده در اکتشاف نفت خام و گاز طبیعی است.

لرزه نگاری بر مطالعه ی شکل موج های ارتعاشی استوار است که از میان لایه های زمین عبور می کنند و با انواع تشکل‌های زیرزمینی به طور متفاوت تعامل دارند فناوری لرزه‌نگاری از سال ۱۹۲۱ به منظور استفاده در یافتن محل تشکل های نفتی و گازی زیرزمینی در صنعت نفت به کار برده شد. یک منبع موج های ارتعاشی را ایجاد می‌کند و موج ها از لایه های متفاوت زمین عبور می کنند قسمتی از آن را لایه های زیرزمینی مختلف به سمت منبع انعکاس می دهند این انعکاس امکان استفاده از لرزه نگاری را برای تعیین و ویژگی های لایه های زمین به زمین شناسان می دهد.
زمین شناسان قادرند ارتعاش هایی را در سطح زمین ایجاد و چگونگی بازگشت این ارتعاش ها را به سطح ثبت کنند موج های ارتعاش ارسال شده در برخورد با صخره ها و لایه های سخت زمین نسبت به لایه های با منفذ زیاد بازتاب متفاوتی دارند و همین تفاوت به زمین شناس امکان می دهد تا محدوده و عمق سنگهای متخلخل را که احتمالاً حاوی نفت و گاز هستند تخمین بزند موج ها پس از برخورد با لایه های مختلف بازتاب ایجاد می کنند که قطعات حساسی به نام ژئوفون آن‌ها را ثبت می‌کنند .

این داده های برداشت شده به یک ماشین ثبت ارتعاش منتقل می‌شود تا اطلاعات لازم برای تفسیر زمین شناسان و مهندسان مخزن را فراهم کنند این ماشین وظیفه تقویت ترجمه و بایگانی ارتعاش های دریافتی از ژئوفون را دارد. یکی از بزرگترین نوآوری‌های تاریخ اکتشاف نفت و گاز استفاده از رایانه برای ثبت و تحلیل داده های زمین شناسی روی نقشه های مخصوص است با توسعه یافتن میکروپروسسور ها اطمینان استفاده از رایانه برای ثبت و تحلیل داده های ارتعاشی افزایش قابل توجهی یافته است این مسئله امکان پردازش مقادیر بیشتری از اطلاعات را فراهم کرده و اعتبار و محتوای اطلاعاتی مدل‌های لرزه ای را افزایش داده است زمین شناسان در اکتشاف به کمک رایانه از سه مدل اصلی دو بعدی سه بعدی و چهاربعدی اکتشاف بهره می برند فناوری بهره گیری از رایانه آن قدر پیشرفت کرده که اکنون با ترکیب اطلاعات به دست آمده از انواع آزمایش ها مانند گزارش های روزانه تولید اطلاعات و آزمایش های غلط سنجی امکان ایجاد یک تجسم ذهنی را از زیر زمین فراهم کرده است.

با استفاده از این امکانات زمین شناسان قادر به ترکیب تمام داده‌ها برای پردازش و ایجاد یک تصویر روشن و کامل زمین شناسی از زیر زمین و تخمین میزان ذخایر موجود در زمین هستند.

 

چرا و چگونه

•تلویزیون های ال ای دی چه تفاوتی با ال سی دی ها دارند؟

ال ای دی ها را می‌شود در زیر مجموعه تلویزیون های ال سی دی طبقه بندی کرد ال ای دی ها هم از پنل های کریستال مایع استفاده می کنند و تنها تفاوت مهم شان با ال سی دی ها در شیوه تأمین نور زمینه است ال سی دی از مواد فلورسنت مصرف صفر ولی در ال ای دی ها برای تامین نور پس زمینه از چراغ های ال ای دی که به شدت نورانی تر حسن استفاده می شود به همین دلیل نور پس زمینه ال ای دی ها به شدت کنتراست بالاتری را می تواند ایجاد کند این تفاوت کنتراست باعث می شود که در قسمت های تاریک تصویر ال ای دی ها کیفیت بالاتری را ارائه دهند و جزئیات تصویر دقیق تر باشد در کل ال ای دی توانایی نمایش رنگ های واقعی تری را دارد.

با ادامه چرا و چگونه همراه ما باشید.

 

-بیشتر بخوانید:

ماده ای سبک تر از هوا

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا