جالبکده
ورزشی

اسطوره‌های فوتبال

در این مقاله به بررسی اسطوره‌های فوتبال می‌پردازیم وسعی می‌کنیم در هر پست  بازیکنانی را مورد بررسی قرار داده و سرگذشتی از آنها را برای شما بنویسیم.

مگر می‌شود حرف اسطوره‌های فوتبال باشد و از لو یاشین افسانه‌ای حرفی نزنیم.

  • لو یاشین:

او متولد اتحاد جماهیر شوروی و روسیه فعلی است.

۱۹۲۹ الی ۱۹۹۰ ۷۵ بازی بین‌المللی صفر گل ملی.

در آمریکای جنوبی لو یاشین به عنکبوت سیاه معروف بود در اروپا به پلنگ سیاه می‌گفتند با این حال همه جا او را پر افتخار ترین دروازه بان دوران خودش و شاید همه دوره ها می شناختند.

یاشین به لطف برخورداری از نعمت شگفت‌آور پیش‌بینی و چابکی در دفعات بیشمار را به گونه‌ای باورنکردنی منجی دروازه تیمش می شد.

اسطوره های فوتبال

در کل دوران فوتبالش فقط در تیم دینامو مسکو بازی می کرد و در بسیاری از ۱۵۰ پنالتی را در که در کل این دوران به سمت دروازه اش شلیک شد مهار کرد. او در سال ۱۹۵۴ به تیم ملی راه یافت به لطف شجاعت و دید یاشین و مهارت او در دست یا دریافت شوت های تیم اتحاد جماهیر شوروی سابق عنوان نخست المپیک ۱۹۵۶ و جام ملت‌های اروپا در سال ۱۹۶۷ در مرحله نیمه نهایی جام جهانی ۱۹۶۶ را به دست آورد.

یاشین با تیم دینامو مسکو ۶ عنوان لیگ و دو عنوان قهرمانی جام اتحاد جماهیر شوروی سابق را به دست آورد در سال ۱۹۶۳ و تاکنون اولین دروازه بانی بوده که جایزه سال  بهترین بازیکن اروپا را برده است‌.

  •  پیتر اشمایکل:

متولد دانمارک در سال ۱۹۶۳ جالب است بدانید که او در ۱۲۹ بازی بین‌المللی خود توانسته یک گل هم به ثمر برساند.

پس از بازی برای تیم های هوی دووری و سپس بروندبی، بعد از آنکه در سال ۱۹۹۱،سر الکس فرگوسن افسانه‌ای او را با مبلغ نسبتاً کم ۱.۱ میلیون دلار به منچستریونایتد برد اشمایکل به یکی از بهترین دروازه بان ها در دهه ۱۹۹۰ تبدیل شد. نقطه عطف در دوران بازیگری این دروازه‌بان بین المللی با کسب جام ملت های اروپا در سال ۱۹۹۲ رقم خورد، یعنی دوره‌ای که تیم آنان روی نوار پیروزی های متوالی افتاده بود اینگونه نامردی با هنرنمایی های پی در پی و فراوان خود یعنی ایستادگی تمام‌قد و تهدید آمیز در مقابل مهاجمان و شیرجه شجاعانه و پی بی پروا روی پای آنان تعریف جدیدی از دروازه بانی تک به تک عرضه کرد‌.

پس از کسب سه‌گانه فوتبال با تیم منچستریونایتد در سال ۱۹۹۹ او به تیم اسپورتینگ لیسبون رفت و به این کرم پرتقالی کمک کرد که پس از ۱۷ سال اولین عنوان قهرمانی لیگ را به دست آورد.

در سال ۲۰۰۱ به طور غافلگیرکننده به لیگ برتر انگلستان بازگشت اشمایکل قبل از آسیب دیدگی که باعث شد او از فوتبال کناره گیری کند ابتدا برای تیم استون ویلا و سپس منچستر سیتی بازی کرد.

اسطوره های فوتبال

جالب است بدانید گل پیتر اشمایکل زمانی که او یک بازیکن غیر حرفه‌ای بود و به عنوان مهاجم بازی می‌کرد اتفاق افتاد. او در سال ۹۵- ۹۶ وقتی به عنوان یک مهاجم به میدان آمد با گل ضربه سر در مقابل تیم روسیه روتر ولگوگراد توانست اولین گل خود را به ثبت برساند.

حال به سراغ اسطوره‌های فوتبال در پست دفاع میرویم.

  •  مارسل دیسایلی:

او متولد سال ۱۹۶۸ فرانسه است و توانسته در ۱۱۶ بازی بین المللی سه گل نیز به ثمر برساند.

مارسل دیزایلی به عنوان یکی از بازیکنان فرانسوی که هم جام جهانی و هم جام ملت‌های اروپا را در سال ۱۹۹۸ و۲۰۰۰  برده است،شهرت جهانی دارد. او متولد کشور آفریقایی غنا و در سنین جوانی به فرانسه رفت این دفاع وسط ماهر و قدرتمند دوران ورزش حرفه ای خود را با تیم اف سی نانتز و سپس با المپیک مارسی شروع کرد.

سال ۱۹۹۳ او با تیم ما سه قهرمانی در جام باشگاه‌های برتر اروپا را تجربه کرد.

در دوره بعدی رقابتهای باشگاه برتر اروپا در سال ۱۹۹۴ دیسایلی مجدداً قهرمانی در این جام را تجربه کرد اما این بار به عنوان بازیکن تیم آث میلان.

اسطوره های فوتبال

پس از درخشش در جام جهانی ۱۹۹۸ به تیم چلسی پیوست جایی که نشان داد می تواند یک کاپیتان محبوب باشد در سال ۲۰۰۴ دیسایلی بازی در رقابت های بین المللی فوتبال را کنار گذاشت چلسی را ترک کرد و باشگاه الاتحاد قطر ملحق شد. از جمله ناکامی‌های او می‌توان به اخراج شدن در جام جهانی ۱۹۹۸ آن هم در بازی فینال اشاره کرد.

حال به سراغ یکی از افسانه ترین اسطوره‌های فوتبال در پست هافبک می‌پردازیم.

  • زین الدین زیدان:

او متولد ۱۹۷۲ در ۱۰۸ بازی بین‌المللی توانسته ۳۱ گل نیز به ثمر برساند.

پسر مهاجر الجزایری یعنی زین الدین زیدان در مارسی فرانسه رشد یافت.

او انزو فرانچسکولی، مهاجم اروگوئه ای را همچون بت می پرستید و دیوار اتاقش پر بود از پوستر های او.

نخستین باشگاه کان بود و سپس به بوردو رفت؛ جایی که جایزه سال جوانترین بازیکن فرانسه را در سال ۱۹۹۲ به دست آورد.

آغازی شورانگیز در سطح ملی و بین‌المللی در سال ۱۹۹۴ داشت، زیرا هر دو گل فرانسه در مسابقه با جمهوری چک را که با نتیجه مساوی  ۲ بر ۲ تمام شد به ثمر رساند. زیدان در فصل ۹۵ ۹۶ در ۵۷ مسابقه بازی کرد و در جام ملتهای اروپا ۱۹۹۶ خسته و با عملکرد ضعیف ظاهر شد.

ولی با انتقال به یوونتوس در همان سال به فرم دلخواه بازگشت و این تیم را در کسب دو عنوان قهرمانی در سری آ ایتالیا کمک کرد.

زیدان به عنوان یک بازیکن کلیدی به همراه تیم ملی فرانسه به عنوان برجسته فوتبال در سطح جهان یعنی قهرمانی در جام جهانی ۱۹۹۸ و قهرمانی در جام ملت‌های اروپا در سال ۲۰۰۰ را به دست آورد.

اسطوره های فوتبال

او به عنوان بهترین هافبک جهان ،عنوان مرد  سال فوتبال جهان در سال های ۱۹۹۸، ۲۰۰۰ و ۲۰۰۳ را به دست آورد.

حضور زیدان در آخرین جام جهانی دوران زندگی اش یعنی جام جهانی ۲۰۰۶ به چند دلیل خاطره انگیز شد.

فرانسه را به بازی فینال رساند و در این مسیر سه بار گلزنی کرد بهترین بازیکن فیفا شد و یکی از نادر ترین صحنه های فوتبال را با زدن ضربه سر به سینه مارکو ماتاراتزی به ثبت رساند.

خیلی از بازیکنان بزرگ فوتبال او را برترین بازیکن قرن می‌دانند.

این اسطوره فوتبال توانست در دوران مربیگری خود رکوردی غیر قابل شکست را بر جای بگذارد.

 او در تیم رئال مادرید توانست سه قهرمانی پیاپی در لیگ قهرمانان اروپا به ثبت برساند رکوردی که شاید چندین سال طول بکشد تا بشود به آن دست پیدا کرد.

حال به یکی از بهترین اسطوره‌های فوتبال در پست مهاجم می پردازیم.

  • یوهان کرایوف:

متولد هلند در سال ۱۹۴۷، ۴۸ بازی بین‌بین المللی و ۳۳ گل بین المللی.

شاید بازیکنان بزرگی را بتوان در پست مهاجم نام برد که از یوهان کرایف فقید بهتر باشد اما سبک بازی خاص او را به یک اسطوره تمام نشدنی تبدیل کرد.

یکی از بازیکنان برتر و عضو محوری در تیم ملی فوتبال هلند بود به لطف دیداری و مهارت های توپی قابل توجه او بازیکنی است که حرکت منحصر به فردی به نام خودش به اسم چرخش کرایوفی برجا گذاشت.

او با آژاکس  ۳ بار پی در پی برنده جام باشگاه های اروپا شد. سپس در سال ۱۹۷۳ به رئیس سابقش یعنی رینوس میشل در بارسلونا پیوست و به آنها در کسب عناوین قهرمانی در لیگ و جام اسپانیا کمک کرد.

کرایوف یک مهاجم وسط بود اما در سرتاسر زمین حاضر و با  خلاقیتش نظم مدافعان حریف را به هم می ریخت.

اسطوره های فوتبال

چنانچه از بازی برای تیم ملی هلند در جام جهانی ۱۹۷۸ امتناع نمیکرد احتمالاً رکورد ۳۳ گل برای تیم ملی کشورش را ارتقا می داد پس از جام‌جهانی کرایف برای کسب موفقیت در اروپا در طول دو تیم آژاکس و بارسلونا مربیگری کرد.

گفتنی است که کرایف۳ بار لقب فوتبالیست سال اروپا را به خود اختصاص داد.

کرایف جمله معروف نیز دارد: او می‌گوید فوتبال به من همه چیز داد و سیگار از من همه را گرفت.

امیدوارم از این مطلب نهایت استفاده را برده باشید در مقاله های بعدی سعی می کنیم به دیگر بازیکنان بپردازیم.

وبسایت جالبکده

منبع:ویکیپدیا

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا