جالبکده
ورزشی

جام جهانی(بخش اول)

نگاهی به ادوار جام جهانی و آمار و ارقام و شگفتی های آن ها.
بازی های دوستانه و خیریه بیشتر جمعیت و سرگرمی دارد اما در آن فوتبال بازی فوتبال یعنی خلق یک رابطه در دنیا صدها مسابقه مختلف برگزار می شود اما هیچ یک از نظر دلبستگی به اعتبار جهانی قادر به رقابت با جام جهانی فوتبال نیستند.
  • جام جهانی ۱۹۳۰ اروگوئه:

این اولین دوره جام جهانی فوتبال بود که برگزار شد.در این مسابقات ۷۰ گل به ثمر رسید که میانگین ۳.۸۹   برجای گذاشت.
 پس از ۱۹ دقیقه از آغاز نخستین مسابقه اولین جام جهانی، لوسین لورانت فرانسوی با به ثمر رساندن گل، نام خود را در کتاب رکورد ها به عنوان زننده اولین گل در نخستین جام جهانی به ثبت رساند. این مسابقه تیم ملی فرانسه با نتیجه ۴ بر یک تیم ملی مکزیک را شکست داد، اما این پیروزی تنها برد فرانسه بود و این تیم نیز همانند تیم های بلژیک و رومانی از صعود به مرحله بعد باز ماندند.
جام جهانی
از بین چهار تیم اروپایی که از طریق دریا  و با پیمودن مسافت طولانی خود را به آمریکای جنوبی رسانده بودند تنها تیم ملی یوگوسلاوی و مرحله نیمه نهایی راه یافت. در مرحله نیمه نهایی تیم یوگوسلاوی در مقابل اروگوئه و آمریکا در مقابل آرژانتین شکست را پذیرا شدند و از رسیدن به بازی فینال بازماندند.
بانک آرژانتین به داشتن بهترین مهاجم جهان یعنی گیلرمو استابیل به خود میبالید امروزه به لطف بازی در زمین خود را به عنوان قهرمان المپیک شانس بیشتری برای قهرمانی داشت.
بازی فینال تیم اروگوئه با دو گل از ارژانتین عقب بود خود را پیدا کرده با شکست دادن تیم آرژانتین قهرمان نخستین جام جهانی شد.
در سال ۱۹۳۰ و در این جام جهانی گیلرمو استابیل از آرژانتین با ۸ گل برنده کفش طلای جام شد.
  • جام جهانی ۱۹۳۴ ایتالیا:

مثل دوره گذشته جام جهانی این جام جهانی نیز با ۷۰ گل و یک بازی کمتر میانگین ۴.۱۲ میانگین گل را به ثبت رساند.
در جام جهانی ۱۹۳۴ تیم های آمریکای جنوبی ضعف تیم های اروپایی را در نخستین جام جهانی فراموش نکرده بودند. در حالیکه تیم قهرمان دوره قبلی نیروگاه از حضور در این جام باز ماند، اما تیم‌های ملی برزیل و آرژانتین تیم های قدرتمندی را به ایتالیا گسیل داشتند.
با حضور ۳۲ کشور مشتاق که بیشتر اروپایی بودند، رقابت‌های انتخابی آغاز شد. برای صعود و رسیدن به یکی از ۱۶ مکان مراحل های بعدی، بازی‌های انتخابی از ژوئن ۱۹۳۳ آغاز شده بود. ایتالیا با پیروزی چهار بر صفر در مقابل تیم ملی یونان به مرحله نهایی راه یافت و این اولین و آخرین مدعی بود که میزبان جام جهانی می بایست برای رسیدن به مرحله نهایی رقابت های انتخابی شرکت کند.
جام جهانی
تیم ملی مصر نخستین تیم خارج از قاره آمریکا و اروپا بود که مرحله انتخابی را با موفقیت پشت سر گذاشت و به جمع ۱۶ تیم پیوست، اما پس از پایان یافتن رقابت های حذفی دور اول، هر ۸ تیم باقی مانده و صعود کرده به یک چهارم نهایی، اروپایی بودند. پس از برد خردکننده ۷ بر ۱ در مقابل آمریکا، ایتالیا برای رسیدن به فینال می بایست از سد تیم های ملی اسپانیا و اتریش می گذشت.
در این بازی ها ی لوئیسیتو مونتی ایتالیایی (که قبلاً تبعه آرژانتین بود) تنها بازیکن شد که برای دو کشور مختلف در فینال جام جهانی بازی کرده بود.
ایتالیا در بازی فینال و در جدال با تیم چک، پنج دقیقه پس از شروع وقت اضافه توسط آنجلو شایا ویو به گل برتری دست یافت تا کسب جام ژول ریمه برای میزبان مسجل شود.
در این دوره اولدریخ نیجدلی از تیم ملی چکسلواکی با به ثمر رساندن ۵ گل برنده کفش طلای آن دوره از  مسابقات شد.
  • جام جهانی ۱۹۳۸ فرانسه:

این دوره از جام جهانی که در فرانسه برگزار می‌شد متشکل شده از ۱۸ بازی و ۸۴ گل بود که میانگین ۴.۶۷  را به ثبت رساند.
به دلیل بزرگ بروز خطر جنگ در کل اروپا، اسپانیا و اتریش از حضور در این رویداد کناره گیری کردند. اما جام جهانی ۱۹۳۸ نخستین عرصه برای حضور یک تیم ملی آسیایی به نام هند شرقی هلند( اندونزی امروزی) و همچنین تیم ملی کوبا بود که با شکست مجدد تیم ملی رومانی، شوک بزرگی را به این تیم وارد کرد.
در مرحله بعد، یعنی یک چهارم نهایی، تیم ملی سوئد با نتیجه ۸ بر صفر تیم کوبا را در هم کوبید، اما خود با باخت ۵ بر ۱ در مقابل تیم ملی قدرتمند مجارستان در نیمه نهایی از صعود به فینال بازماند. دیگر بازی مرحله نیمه نهایی بین برزیل و ایتالیا با یکی از بزرگترین اشتباهات مدیریتی مربی برزیل، ادهمار پمینتا، که به دلیل تکبر یا ترس از آسیب دیدگی به بازیکنان برجسته تیمش لئونیداس داسیلوا استراحت داد، همراه بود. لومینوس در این رویداد جهانی، به ویژه در حماسه هیجان انگیز برد ۶ بر ۵ برزیل در مقابل لهستان خوش درخشید. بو برای مدت ۵ دقیقه، نخستین بازیکنی بود که در یک بازی در مرحله نهایی جام جهانی ۴ گل به ثمر رسانده بود. ارنست ویلمویسکی لهستانی با تکرار رکورد او در این واقعه جالب شریک او شد.
جام جهانی
بدون حضور برترین گلزن جام، برزیل در مقابل تیم ملی ایتالیا تن به شکست داد تا راه قهرمانی ایتالیا برای کسب دومین جام جهانی پی در پی هموار شود.
در بازی فینال ایتالیا ۴ بر ۲ در مقابل مجارستان به پیروزی رسید.
در این جام  لئونیداس داسیلوا از برزیل با ۸ گل زده برنده کفش طلا شد.
فکت: در جام جهانی ۱۹۳۰ نه تنها هیچ یک از ۱۸ بازی به مساوی نیانجامید بلکه هیچ بازی حذفی اتفاق می‌افتد که به تعیین رتبه سوم منتهی شود.
  • جام جهانی ۱۹۵۰ برزیل:

شاید جالب باشد که بدانید در این دوره ۲۲ مسابقه و ۸۸ گل به ثمر رسید که میانگین تعداد گل در هر مسابقه ۴ گل بود.
 جام جهانی ۱۹۵۰، تنها جامی بود که در آن برای تعیین قهرمان به جای یک مسابقه فینال، در مرحله نهایی مسابقات بین چهار تیم به صورت دوره ای برگزار و قهرمان بر اساس مجموع امتیازاتی که کسب می‌کرد تعیین می‌شد.
این جام در شرایط نامطلوب شروع شد، با انصراف اسکاتلند و ترکیه، تنها ۱۳ کشور، در حالیکه استادیوم و عظیم مارک آنا برای میزبانی نخستین بازی آماده نبود، رقابت‌ها را ادامه دادند.
 با وجود چنین شرایطی، به ثمر رسیدن گل های متعدد، روحی تازه در رقابت ها دمید و این رویداد مهم کم‌کم حال و هوای مهیج و رویایی به خود گرفت.
میزبان که در خلق چنین فضای سهم بسزایی داشت، بعد از برتری در گروه خود به دور نهایی راه یافته بود و با ۷ گل سوئد و ۶ گل اسپانیا را مغلوب ساخت.
قبل از بروز چنین نتایجی، چند واقعه قابل توجه دیگر نیز در این دوره از رقابتها، مثل برد یک بر صفر تیم آمریکا در مقابل تیم قدرتمند انگلستان رقم خورد. نحوه اجرای دور نهایی بدین ترتیب بود که هر چهار تیم به شکل دوره‌ای با یکدیگر به رقابت می پرداختند و سرانجام تیمی که بیشترین امتیاز را به دست می‌آورد، قهرمان جام می شد.
جام جهانی
 در چنین قالبی، ملی اروگوئه و برزیل که مدعیان اصلی جام بودند، در مقابل حدود ۱۹۹۸۵۰  تماشاگر به مصاف یکدیگر رفتند و اروگوئه در حالی که با یک گل از حریف عقب افتاده بود با دو گل برزیل را شکست داد. در نتیجه، تیم ملی اروگوئه با اختلاف یک امتیاز بیشتر از برزیل، برای دومین بار جام جهانی را به خانه برد.
 در این دوره ادمیر منیزیس باز هم از برزیل با ۹ گل کفش طلای جام را به خانه برد.
در مقالات بعدی به ادامه ی تاریخچه ی این جام میپردازیم.
منبع:ورزش۱۱
برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا