جالبکده
ورزشی

جام جهانی بخش دوم

تاریخچه جام جهانی

با ادامه مقاله جام جهانی و بررسی اتفاق های آنها در خدمت شما هستیم.

•جام جهانی ۱۹۵۴ سوئیس

پنجمین دوره جام با ۲۶ مسابقه و ۱۴۰ گل و میانگین ۵.۳۸ گل در هر مسابقه به پایان رسید.
 کشور سوئیس، که مقر اصلی فدراسیون بین المللی فوتبال( فیفا) در آن واقع است، در جشن پنجاهمین سالگرد تاسیس فیفا، میزبان جام جهانی سال ۱۹۵۴ بود.
حضور تازه واردهای مثل ترکیه، کره جنوبی و نیمه آلمان غربی دو تکه شده از جمله مشخصه های بارز این جام بود.
تماشاگران در هیچ مسابقه به اندازه برد ۷ بر ۵ اتریش در مقابل سوئیس شاهد پنالتی ها و گلهای رویایی نبودند.
مجارستان با در اختیار داشتن نخبگانی چون فرانس پوشکاش، ساندرو کوکسیز و ناندور هیدیکیوتی، خطرناک ترین تیم جام به حساب می آمد و رکورد باورنکردنی ۲۷ گل در ۵ بازی را به نام خود ثبت کرد‌.
جام جهانی
اروگوئه در سومین حضور خود در جام جهانی با شکست سنگین ۷ بر صفر اسکاتلند و غلبه بر انگلستان با نتیجه ۴ بر ۲ به مرحله نیمه نهایی جام رسید.
این تیم تنها تیمی است که هرگز در جام جهانی تا زمان روبرو شدن با تیم مجارستان شکست نخورده بود.
مجارستان با برد ۴ بر ۲ در مقابل این تیم به بازی فینال رسید.
سرانجام،آلمان غربی با برهم زدن همه احتمالات پیروزی مهیجی را به نام خود رقم زد.
 در این دوره ساندرو کوکسیز از مجارستان با ۱۱ گل، کفش طلای جام را برنده شد.

•جام جهانی ۱۹۵۸ سوئد

ششمین دوره جام در حالی پیگیری می‌شد که ۳۵ بازی و ۱۲۶ گل را در بر داشت.
۵۵ کشور برای حضور در مرحله نهایی جام جهانی ۱۹۵۸ در رقابت‌های انتخابی شرکت کردند که برخی از تیم های بزرگ مثل:ایتالیا،هلند،اسپانیا و اروگوئه انتخاب نشدند و از حضور در مرحله نهایی بازماندند.
چهار کشور واقع در جزیره انگلستان( یعنی اسکاتلند،انگلستان،ایرلند شمالی و ولز) برای اولین و آخرین بار به این شکل برای حضور در مرحله نهایی انتخاب شدند.
انگلستان با آنکه کلیدی‌ترین بازیکن اش را در حادثه سقوط هواپیمای مونیخ از دست داده بود اما تنها تیمی بود که مانع از گلزنی تیم برزیل شد و در مقابل این تیم مساوی کرد.
جام جهانی
این مسابقه نخستین مسابقه با نتیجه مساوی صفر بر صفر در جام جهانی بود.
 دو تیم کوچک انگلیسی، یعنی ولز و ایرلند شمالی به مرحله یک چهارم نهایی رسیدند.
 در مرحله نیمه نهایی، دو تیم فرانسه و برزیل به مصاف یکدیگر رفتند که برزیل به لطف درخشش و هت‌تریک ستاره ۱۷ ساله اش، یعنی پله، از این جدال حماسی و پرگل و البته برگزیده، پیروز بیرون آمد و به بازی فینال رسید.
فرانسه نیز با برد ۶ بر ۳ در مقابل تیم المان غربی به مقام سوم جام بسنده کرد.
جاست فونتین فرانسوی با به ثمر رساندن ۴ گل در این بازی و در مجموع ۱۳ گل کفش طلای جام را به نام خود کرد.
 تیم میزبان،سوئد، برای رسیدن به فینال از سد تیم های قدرتمندی مثل مجارستان، شوروی سابق و آلمان غربی گذشت، اما حریف برزیل نشد.
سوئدی که در بازی حذفی برای کسب مقام سوم جام جهانی ۱۹۳۸ حریف برزیل نشده بود، این بار اما در بازی فینال نیز با نتیجه ۵ بر ۲ برزیل باخت تا برزیل برای نخستین بار جام جهانی را به خانه ببرد.

•جام جهانی ۱۹۶۲ شیلی

۸۹ گل در ۳۲ بازی دستاورد هفتمین دوره جام بود.
انتخاب کشور شیلی به عنوان میزبان جام جهانی ‌به دلیل جمعیت کم و ویرانی زیرساخت‌های آن در اثر زلزله ۱۹۶۰، با بحث و جدل همراه بود. با آغاز رقابت ها، مشکلات بسیاری در زمین بازی آشکار شد.
یک سری بازی خشن در دور نخست اتفاق افتاد، مثل جدال نت نفرت انگیز سانتیاگو که در خلال آن پلیس های مسلح به منظور پایان دادن به درگیری و دعوای بازیکنان شیلیایی و ایتالیایی، سه بار به داخل زمین هجوم بردند.
جام جهانی
تیم ملی شیلی برای رسیدن به نیمه نهایی و مصاف با تیم ملی برزیل در یک چهارم نهایی از سد تیم ملی شوروی سابق گذشت، در حالی که دو تیم قدرتمند اروپای شرقی، یعنی یوگوسلاوی و چکسلواکی، دو تیم رقیب در سوی دیگر نیمه نهایی بودند.
برزیل که در دومین مسابقه خود پله را به دلیل آسیب دیدگی از دست داده بود، دو تن از بهترین بازیکنان جام یعنی گاریشنا و واوا را در اختیار داشت.
برزیل با تیمی متشکل از هشت تن از بازیکنان تیم قهرمان در جام جهانی ۱۹۵۸، با قدرت بازی فینال را برد و قهرمان جام جهانی شد.
فکت:واوا با گلی که در فینال ۱۹۶۲ و دوگل ۱۹۵۸ یکی از معدود بازیکنانی شد که در دو فینال پیاپی از جام جهانی گل به ثمر رسانده است.
این جام شش بازیکن آقای گل رقابت ها داشت که همه آنها با چهار گل توانسته بودند به این مهم دست پیدا کنند.

•جام جهانی ۱۹۶۶ انگلستان

 جام جهانی ۱۹۶۶ به خوبی سازماندهی شده بود و نخستین عروسک در این دوره از مسابقات ظاهر شد.
در این دوره از رقابت‌ها که بازی دفاعی در آن خودنمایی می‌کرد، آلمان غربی و پرتغال بیشترین بازی های پرگل را ارائه کردند‌.
در اوایل این رویداد جهانی، دو واقعه غافلگیرکننده رخ داد: یکی حذف برزیل توسط پرتقال و دیگری حذف تیم ملی ایتالیا توسط تیم تازه وارد کره شمالی و با نتیجه بسیار خوب یک بر صفر، تیم ملی کره شمالی با این برد از حمایت تماشاگران بی طرف بهره‌مند شد و در مرحله یک چهارم نهایی و در مصاف با تیم ملی پرتغال بازی کلاسیکی را ارائه داد‌.
جام جهانی
کره شمالی که در ۲۵ دقیقه اول بازی با نتیجه ۳ بر صفر از پرتغال پیش افتاده بود، در طوفان برترین بازیکن و گلزن جام، یعنی اوزه بیو، گرفتار شد و ۵ بر ۳ باخت.
در بازی نیمه نهایی و در جدال با تیم ملی انگلستان، اگرچه در دقیقه ۸۲ تیم پرتغال به لطف اوزه‌بیو به گل رسید، اما این گل برای جلوگیری از صعود تیم انگلستان به بازی فینال و مصاف این تیم با تیم ملی آلمان غربی برای کسب مقام نخست، کافی نبود.
 در بازی فینال، ابتدا تیم آلمان غربی با یک گل پیش افتاد، اما انگلستان این گل را به دو گل تلافی کرد و تا دقایق پایانی بازی پیش بود تا اینکه گل مساوی دقیقه ی ۸۹ آلمانی‌ها همه چیز را تغییر داد و فینال را به وقت اضافه کشاند.
جی فورس انگلیسی به ثمر رساندن دو گل دیگر در وقت های اضافی، پیروزی رویایی را برای کشور میزبان  رقم زد.
در این جام اوزه بیو از پرتقال با ۹ گل زده توانست برنده کفش طلای این دوره شود.

•جام جهانی ۱۹۷۰ مکزیکو

نهمین دوره جام در حالی به پایان رسید که در ۳۲ مسابقه تعداد ۹۵ گل به ثبت رسید.
به اعتقاد بسیاری از تماشاگران کارآزموده،
جام جهانی ۱۹۷۰ بهترین جام بود. از رفتارهای خشن جسمانی جام جهانی ۱۹۶۲ و ۱۹۶۶ خبری نبود.
اینجام عرصه جذاب ترین رقابت های مهارتی و تاکتیکی بین بزرگترین تیم های جهان بود.
اگرچه برای نخستین بار در این رویداد از کارت های زرد و قرمز استفاده شد، اما هیچ بازیکنی از زمین اخراج نشد و برخی از بازی ها به جرگه فوتبال های افسانه پیوستند.
جام جهانی
 برخی از بازی های افسانه‌ای این جام عبارت بودند از: جدال شطرنج گونه برزیل و انگلستان که تیم برزیل در یک بازی نزدیک با نتیجه یک بر صفر پیروز شد؛ شکست ۴ بر ۱ مکزیک در مقابل ایتالیا؛ و پیروزی شورانگیز ۴ بر ۳ ایتالیا در مقابل آلمان غربی در نیمه نهایی. اما بازی فینال در صدر همه این بازی ها بود.
برزیل که در طی دوره های مختلف جام قدرت گرفته بود، با ستارگانی چون جرزینهو، پله و ریولینو بازیهای سراسر تهاجمی را به نمایش گذاشت.
برزیل در بازی فینال غیرقابل توقف ظاهر شد و قهرمانی در سومین جام جهانی را به نام خود ثبت کرد و با به دست آوردن جام ژول ریمه شاهکار بی نظیر را به نام خود زد.
گرد مولر افسانه‌ای از تیم آلمان غربی سابق با زدن ۱۰ گل برنده کفش طلای جام جهانی ۱۹۷۰ شد.
ادامه تاریخچه جام جهانی را در وب سایت جالبکده از دست ندهید.

-بیشتر بخوانید:

جام جهانی(بخش اول)
برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا