جالبکده
ورزشی

جام جهانی بخش سوم

نگاهی متفاوت به این جام

با ادامه مقاله جام جهانی در وبسایت جالبکده در خدمت شما هستیم در این بخش به بررسی چهار دوره می پردازیم.
  • جام جهانی ۱۹۷۴ آلمان غربی:

این دوره متشکل از ۳۸ بازی و ۹۷ گل بود.
۹۹ کشور در رقابت های انتخابی جام جهانی ۱۹۷۴ حضور پیدا کردند؛ رویدادی که در آن از جام و نشان جدید، یعنی جام جهانی فیفا پرده برداری شد.
در حالی که کشورهای اسپانیا،فرانسه و انگلستان همگی از رسیدن به مرحله نهایی جام باز ماندند، کشورهایی مثل زئیر،هائیتی،المان شرقی و استرالیا برای اولین بار به جام جهانی راه یافتند.
با تغییراتی که در شکل اجرایی این رقابت جهانی به وجود آمده بود، بازی های مرحله نیمه نهایی حذف شد و در عوض، برندگان دو گروه در دوره دوم مسابقات در بازی فینال به مصاف هم رفتند و تیم های دوم همان دو گروه نیز مسابقه تعیین تیم سوم جام را برگزار کردند.
تیم ملی آلمان غربی
 هلندی ها، که منادی فوتبال کامل یا شناور بودند، بلغارستان، اروگوئه ،برزیل و آرژانتین را پشت سر گذاشتند و به عنوان تیم نخست گروه آ به فینال رسیدند.
لهستان که تیم شگفتی‌ساز جام بود، به لطف گل های مهاجم اش، گریگورز لاتو روزهای خوبی را تجربه کرد و بعد از باخت یک بر صفر در مقابل تیم آلمان غربی، به عنوان تیم دوم گروه ب انتخاب شد.
اگر چه مدت زمانی طول کشید تا تیم ملی آلمان غربی به تیم شش دانگی تبدیل شود، اما بازیکنان چون فرانس بکن بائر و گرد مولر آماده و سرحال این تیم را بالا کشیدند و به فینال جام رساندند.
 در بازی فینال، تیم هلند در دقایق اولیه بازی از روی نقطه پنالتی به گل رسید، اما آلمان توانست با زدن دو گل بر تیم هلند غلبه کرده و برای دومین بار قهرمان جام جهانی شود.
قهرمانی آلمان غربی
فکت: اولین بازیکنی که در جام جهانی کارت قرمز دریافت کرده کارلوس کزلی از شیلی بود که توانست این رکورد را به نام خود ثبت کند.
در این دوره گریگورز لاتو با زدن ۷ گل برای تیم ملی لهستان برنده کفش طلا شد.
  • جام جهانی ۱۹۷۸ آرژانتین:

در این دوره از مسابقات ۸۳ بازی و ۲۰۱ گل به ثمر رسید که آماری عجیب به نظر می‌رسد.
اگرچه به دلیل حضور نداشتن برخی از ستاره های برجسته فوتبال، احتمال غیرقابل پیش‌بینی و بحث برانگیز بودن جام جهانی ۱۹۷۸ وجود داشت، اما چنین نقصی به ندرت نمایش های فوتبالی را تحت تاثیر قرار داد.
میزبان که خودش را در سخت‌ترین گروه‌ها به اتفاق فرانسه،مجارستان و تیم جوانان ایتالیا یافته بود، اگرچه با نتیجه یک بر صفر به ایتالیا باخت، اما به مرحله دوم صعود کرد.
تونس که با تساوی در مقابل قهرمان دوره قبل یعنی آلمان غربی شوکی به جام وارد کرده بود، با برد ۳ بر ۱ در مقابل مکزیکو، نام خود را به عنوان نخستین تیم آفریقایی که در مرحله نهایی جام جهانی پیروز میدان بوده است،ثبت کرد.
اتریش با مهاجم معروف خود، هانس کرنکل، با شکست دادن تیم‌های اسپانیا، سوئد و آلمان غربی با قدرت مراحل اولیه را پشت سر گذاشت، اما تیم هلند، که یوهان کرایف را به دلیل مشکلات خانوادگی در اختیار نداشت، با نتیجه ۵ بر یک این تیم را در هم کوبید.
اسکاتلند که با تساوی با ایران و باخت در مقابل پرو، به دور از انتظار ظاهر شده بود، هلند را با نتیجه ۳ بر ۲ شکست داد.
تیم‌های ایتالیا،آرژانتین،برزیل و هلند پس از پشت سر گذاشتن مرحله گروهی دوم به دور بعد صعود کردند.
مسابقه بین دو تیم آرژانتین و پرو حاشیه‌های بحث‌برانگیز ای داشت.
آخرین بازی گروه B در مرحله گروهی دوم، یعنی بازی بین دو تیم آرژانتین و پرو، تعیین کننده صعود آرژانتین یا برزیل به بازی فینال بود.
پرو که بازی های خوبی در مراحل اولیه ارائه داد، با حضور تیم ملی هلند، قهرمان گروه خود شد.
این تیم با نتیجه ۶ بر صفر آرژانتین باخت و این نتیجه به معنای محروم شدن مشکوک تیم ملی بدون باخت برزیل از بازی فینال بود.
آرژانتین در بازی فینال با شکست هلند قهرمان جهان شد.
قهرمانی آرژانتین
 ماریو کمپس با زدن ۶ گل برای آرژانتین آقای گل جام و برنده کفش طلای جام شد.
  • جام جهانی ۱۹۸۲ اسپانیا:

در سال ۱۹۸۲ شکل اجرایی رقابت‌های جام جهانی دوباره تغییر کرد، به طوری که پس از رقابت‌های انتخابی ۲۴ کشور به مرحله نهایی راه یافتند‌.
تیم ها در دور اول در قالب ۶ گروه چهار تیمی به رقابت با یکدیگر پرداختند و ۱۲ تیم صعود کننده به دور دوم، در قالب چهار گروه سه تیمی،برای تعیین تیم های صعود کننده به مرحله نیمه نهایی رقابت‌ها را ادامه دادند.
 بلژیک با برد یک بر صفر، ضمن غافلگیر کردن مدافع عنوان قهرمانی، معنی آرژانتین و برد السالوادور در گروه خود اول شد، در حالی که انگلستان در گروه خود را بالاتر از فرانسه در رده اول ایستاد.
دو تیم نیز شگفتی آفریدند: یک ایرلند شمالی که اسپانیا را شکست داد و به دور بعد راه یافت و دیگری الجزایر که با پیروزی در مقابل آلمان غربی،تماشاگران را متحیر ساخت.
لهستان به نیمه نهایی راه یافت و میزبان، بعد از تنها یک برد از صعود به نیمه نهایی بازماند.
دشوار ترین گروه در دور دوم، گروه برزیل، آرژانتین و ایتالیا بود. ایتالیا با غلبه بر برزیل، او نتیجه هیجان انگیز ۳ بر ۲ به نیمه نهایی صعود کرد.
در مرحله نیمه نهایی،آلمان غربی اگرچه فرانسه را در یک جدال برابر و پرهیجان شکست داد و به فینال راه یافت،اما نتوانست از پس ایتالیایی ها برآید و ایتالیا برای سومین بار قهرمان جام جهانی شد.
ایتالیا قهرمان جام
در این دوره ۵۲ بازی و ۱۴۶ گل به ثبت رسید که صحنه ای گری لینکر از انگلستان شش گل بود که برنده کفش طلا نیز شد.
  • جام جهانی ۱۹۸۶ مکزیکو:

کشور کلمبیا و متقاضی میزبانی جام جهانی ۱۹۸۶ بود، اما بروز مشکلاتی این کشور مجبور به انصراف از خواسته اش کرد.
در این هنگام مکزیکو برای میزبانی پا پیش گذاشتن نخستین کشوری باشد که دو بار میزبان جام جهانی شده است.
بیش از ۱۲۰ کشور برای کسب ۲۴ مکان در مرحله نهایی این بازی‌ها به رقابت با یکدیگر پرداختند که دو کشور عراق و کانادا برای اولین بار در این جام، به رقابت های نهایی جام جهانی پا گذاشتند.
جام در دستان مارادونا
مراکش، نخستین تیم آفریقایی بود که در این جام به عنوان تیم اول گروهی که پرتغال،لهستان و انگلستان در آن حضور داشتند، به مرحله دوم راه یافت.
همه آرزوهای دانمارک پس از باخت ۵ بر ۱ در مقابل اسپانیا نقش بر آب شد، در حالیکه بلژیک در یک زیباترین بازی‌های جام با نتیجه ۴ بر ۳ تیم شوروی سابق را شکست داد.
بازی های مرحله یک چهارم نهایی بسیار نزدیک به هم بودند.
سه مسابقه به ضربات پنالتی کشیده شد، در حالیکه در چهارمین بازی انگلستان به مصاف آرژانتین رفت. مارادونا به عنوان گران ترین و برجسته ترین بازیکن جهان به جام جهانی قدم گذاشت.
او به لطف دریبل های حیرت انگیز و مهارتش در گلزنی عنوان بهترین بازیکن جام را به خود اختصاص داد.
در یک چهارم نهایی با دوقلو انگلستان را غرق کرد و در نیمه نهایی نیز با دو گلی که به ثمر رساند، برای بلژیک سرگذشت شبیه انگلستان رقم زد.
 در بازی فینال، آلمان غربی که دو بر صفر عقب بود، بازی را به تساوی دو بر دو کشاند، اما با گل دقیقه ۸۸ هافبک آرژانتینی،بوروچاگا، قهرمانی آرژانتین امضا شد.
 در همین بازی ها بود که گل معروف مارادونا به عنوان دست خدا زده شد.
دست خدا مارادونا
سالواتوره اسکیلاچی با زدن ۶ گل برنده کفش طلای جام شد.
با ادامه ی سری مقالات جام جهانی همراه ما باشید.
-بیشتر بخوانید:
برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا