جالبکده
ورزشی

جام جهانی بخش چهارم

به چهارمین بخش از مقاله جام جهانی رسیده چند دوره دیگر را مورد بررسی قرار میدهیم.
  • جام جهانی ۱۹۹۰ ایتالیا:

این جام جهانی خوب برنامه‌ریزی و نظارت شده به دلیل برخورداری از لحظات رویایی، از رقص مهاجمان کارآزموده کامرونی،یعنی روجر میلا در کنار پرچم نقطه کرنر تا خوشحالی تیم ملی کاستاریکا هنگام غلبه بر دو تیم اسکاتلند و سوئد در دور اول جام و صعود به دور دوم، در یادها مانده است.
تیم ملی المان غربی
 متأسفانه، ثبت اخطار زیاد(۱۶۴) و ۱۶ خراجی که حکایت از فوتبال منفی و زشت داشت، زیبایی های این جام را تحت الشعاع خود قرار داد.
تیم ملی کامرون که به همراه همه قهرمانان دوره های قبلی جام جهانی در دور اول مسابقات از گروه خود صعود کرده بود، بعد از غلبه بر رومانی و کلمبیا، حریف تیم ملی انگلستان در یک چهارم نهایی شد.
کامرون که با نتیجه ۲ بر صفر از انگلستان پیشی گرفته بود، با دو گلی که گری لینکر از روی نقطه پنالتی و در دقایق پایانی مسابقه به ثمر رساند، بازی برده را با باخت ۳ بر ۲ عوض کرد.
 هلند به عنوان قهرمان اروپا را یدک می کشید، بدون حتی یک پیروزی، مثل شوروی و برزیل از صعود به یک چهارم نهایی بازماند‌.
هر دو مسابقه مرحله نیمه نهایی این جام به ضربات پنالتی کشیده شد، اما بازی فینال یک بازی فراموش نشدنی بود.
آلمان غربی به لطف پنالتی دقیقه ۸۵ بر تیم ملی آرژانتین پیروز شد.
قهرمانی المان
پدر او مونرو که نخستین بازیکن از دو بازیکن اخراجی آرژانتین در این مسابقه بود، عنوان نخستین بازیکنی را که در فینال جام جهانی کارت قرمز گرفته است را به نام خود ثبت کرد.
 در این دور از مسابقات ۵۲ بازی و ۱۱۵ گل به ثمر رسید که سهم سالواتوره اسکیلاچی از ایتالیا ۶ گل بود.
  • جام جهانی ۱۹۹۴ امریکا:

از آنجا که فوتبال مردان در شب اول کشور آمریکا نبود، احتمال عدم استقبال و حضور تماشاگران از رقابت‌های جام جهانی فوتبال ۱۹۹۴ آمریکا در دل میزبانان ترس و نگرانی ایجاد کرده بود، اما حضور متوسط ۷۰ هزار تماشاگر در هر بازی بر چنین ترسی خط بطلان کشید.
قهرمانی برزیل
اجرای قانون پاس به عقب و اقتصاد سه امتیاز به جای ۲ امتیاز برای هر برد، باعث شد تا تیم ها به بازی های تهاجمی روی آورند.
با وجود غیبت بسیاری از بازیکنان به دلیل فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، تیم ملی روسیه با نتیجه ۶ بر یک تیم ملی کامرون را شکست داد.
۵ گل از ۶ گل این مسابقه را، که بیشترین گل زده توسط یک بازیکن در یک مسابقه در جام جهانی به حساب می‌آمد، اولگ سالنکو به ثمر رساند.
اگرچه مارادونا به دلیل اعتیاد از جام اخراج شد، اما ستارگان بسیاری در این جام حضور داشتند.
تیم ملی جمهوری ایرلند با شکست یک بر صفر ایتالیا، عربستان سعودی با غلبه بر بلژیک و بلغارستان با شکست دادن آرژانتین در مرحله گروهی، بزرگترین شوک ها را به جام وارد کردند‌
بلغارستان با حذف آلمان و کسب مقام چهارم، شگفتی‌ساز جام بود.
با اینکه هفت تیم از هشت تیم برنده حاضر در مرحله یک چهارم نهایی اروپایی بودند، اما بر برزیل با غلبه بر تیم های هلند، ایتالیا و سوئد برای چهارمین بار قهرمان جام جهانی فوتبال شد.
جام در دستان بازیکن برزیل
در این دور از مسابقات ۵۲ بازی و ۱۴۱ گل به ثبت رسید.
 هریستو استویچکوف و سالنکو با ۶ گل زده به طور مشترک برنده کفش طلای جام شدند.
  • جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه:

در آخرین جام جهانی فوتبال در قرن بیستم، که به جای ۲۴ پین ۳۲ تیم شرکت داشتند، علاوه بر کشورهای اروپایی و آمریکای جنوبی، کشورهای بسیاری حضور داشتند.
کشورهای تازه وارد در عرصه فوتبال جهانی حاضر در این جام عبارت بودند از: جامائیکا ژاپن و آفریقای جنوبی، تیم ملی ایران که پس از ۲۰ سال مجدداً به جام جهانی راه یافته بود با پیروزی در مقابل آمریکا شگفتی‌ساز شد‌.
تیم ملی فرانسه
نیجریه با غلبه بر تیم اسپانیا، با نتیجه ۳ بر ۲، مانع از صعود این تیم اروپایی و مرحله‌ای بعدی شد.
با وجود ۲۲ کارت قرمزی که در این جام به بازیکنان داده شد، این رقابت‌ها با حضور تیم‌های کرواسی،دانمارک،برزیل، فرانسه و تیم تمام تهاجمی هلند،جذاب بود.
انگلستان در یک رقابت شانه به شانه با آرژانتین در یکی از بهترین بازی‌های جام و در ضربات پنالتی مغلوب شد.
کرواسی که تیمی ناشناخته بود، آرام آرام رو به جلو حرکت کرد و در مرحله یک چهارم نهایی آلمان را با نتیجه ۳ بر صفر شکست.
ایتالیا در مرحله یک چهارم نهایی مانند جام جهانی قبل اما این بار در مقابل فرانسه در ضربات پنالتی حذف شد.
بازی فینال بین دو تیم فرانسه و برزیل یک نمایش جالب و مهیج بود، اما بیمار شدن رونالدو قبل از مسابقه باعث شد تا او و هم تیمی هایش مغلوب بازیکنان فرانسوی شوند.
فرانسه با نتیجه ۳ بر صفر، با دو گل نسبت و آسانی که زین الدین زیدان به ثمر رساند، قهرمان جام جهانی شد.
قهرمانی فرانسه
این دوره از مسابقات متشکل از ۶۴ بازی  و ۱۷۱ گل بود.
 داور شوکر از کرواسی با به ثمر رساندن ۶ گل برنده کفش طلای جام جهانی شد.
  • جام جهانی ۲۰۰۲ کره جنوبی و ژاپن:

جام جهانی ۲۰۰۲ از دو جهت رکوردی در تاریخ رقابت‌های جام جهانی به حساب می‌آید: اول اینکه نخستین جام جهانی در آسیا بود؛ و دوم اینکه برای اولین بار دو کشور میزبان این رقابت‌ها بودند.
برای کسب یکی از سهمیه های ۳۲ گانه این رویداد مهم، ۱۹۳ کشور در رقابت های انتخابی مصاف یکدیگر رفتند.
از جمله اتفاقات تعجب برانگیز مربوط به این جام، ناکامی تیم های ملی هلند، یوگوسلاوی و کلمبیا از حضور در جام بود، در حالی که تیم ملی چین برای نخستین بار به جام جهانی راه یافت.
از بازی افتتاحیه و هنگامی که تیم ملی فرانسه، قهرمان دوره قبل جام و قهرمان اروپا به گونه غیر منتظره با نتیجه یک بر صفر از تیم ملی سنگال شکست خورد، شگفتی های جم نیز آغاز شد.
فرانسه در بازی بعد خود نیز به دانمارک باخت و تنها با کسب یک امتیاز و به همراه تیم های ملی روسیه، پرتغال و لهستان، که دو تیم اخیر در گروه D و پس از آمریکا و کره جنوبی قرار داشتند، با جام خداحافظی کردند.
قهرمانی برزیل
تیم ملی کره جنوبی در میان هلهله و تشویق تماشاگران خودی با غلبه بر تیم های ایتالیا، اسپانیا و پرتغال به مرحله نیمه نهایی رسید و شگفتی‌ساز جام شد.
تیم ملی آمریکا با غلبه بر مکزیک و تیم سنگال با پیروزی بر سوئد به یک چهارم نهایی راه یافتند، که سنگال در این مرحله به ترکیه باخت.
در مرحله نیمه نهایی، تیم ملی ترکیه در یک بازی نزدیک به برزیل باخت، اما موفق به کسب مقام سوم جام شد.
جام در دستان کافو و رونالدو
در مسابقه نهایی جام، مهاجم برزیلی، رونالدو، با به ثمر رساندن دو گل در مقابل آلمان و دریافت کفش طلای جام، خاطرات تلخ جام جهانی ۱۹۹۸ از یادها زدود.
در این جام ۶۴ مسابقه انجام شد که حاصل آن ۱۶۱ گل بود.
در مقاله بعدی سعی می کنیم تمامی ادوار جام جهانی باقی مانده را برای شما گردآوری بکنیم.
 سایت جالبکده
بیشتر بخوانید:
برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا