جالبکده
ورزشی

سر الکس فرگوسن افسانه ای

با عرض سلام خدمت تمامی مخاطبان سایت جالب کده در این مقاله قصد داریم به گوشه ای از زندگی نامه و افتخارات سر الکس فرگوسن افسانه ای بپردازیم:

    • نام کامل او الکس چپمن فرگوسن است(sir alexander chapman ferguson)
  • او متولد ۳۱ دسامبر ۱۹۴۱ در شهر گلاسکو اسکاتلند است

حال می‌خواهیم بدانیم که فرگوسن ۷۷ ساله در طول عمر خود در چه تیم‌هایی بازی کرده و به چه شغلی مشغول بوده است و همچنین تعداد جام‌هایی که او به همراه تیم‌هایی که در آن چه عنوان بازیکن چه عنوان مربی فعالیت کرده است را مورد بررسی قرار بدهیم.

 

  • آغاز دوره ی بازیگری:

سال ۱۹۵۷ به صورت پاره‌وقت شاگرد کارخانه آجر سازی در شهر گلاسکو بود و به عنوان یک بازیکن آماتور به تیم کوئینز پارک پیوست او در آن زمان فقط ۱۶ سال سن داشت .

وی در مدت سه سال در تیم کویینز پارک توانست در ۳۱بازی ۱۵ گل به ثمر برساند
در سال ۱۹۶۰ به صورت پاره وقت به تیم سنت جانستون ملحق شد که توانست در مدت چهار سال در این تیم در طول ۳۷ بازی ۱۹ گل به ثمر برساند.
در سال ۱۹۶۴ آچار سازی را رها کرد و به عضویت تیم دانفر ملاین اتلتیک درآمد روند رو به رشد او در این تیم به چشم آمد و توانست در ۸۹ بازی در این تیم ۶۶ گل به ثمر برساند لازم به ذکر است که او مدت ۳ سال در آن تیم توپ می‌زد در سال ۱۹۶۷ با ۶۵ هزار پوند به رنجرز پیوست  طی مدت دو سالی که در تیم رنجرز به فعالیت می‌پرداخت توانست در ۴۱ بازی ۲۵ گل به ثمر برساند سال ۱۹۶۹ با ۲۰ هزار پوند به تیم فالکریک ملحق شد در مدت چهار سالی که در این تیم به بازیگری می‌پرداخت ۹۵ بازی و ۳۷ گل نصیب او شد در سال۱۹۷۳ به تیم ایر یونایتد رفت و در مدت ۲۴ بازی نوع گل را به ثمر رساند او درمجموع توانست در ۳۱۷ بازی۱۷۱ گل باشگاهی به ثمر برسانند و همچنان در تیم ملی اسکاتلند در مدت ۷ بازی نه گل را به ثمر برساند.

  • دوره ی مربیگری:

در سال۱۹۷۴ در ماه سپتامبر به عنوان مربی ایست استرلینگ منصوب شد اما بعد از سه ماه از تیم سنت میرن سر درآورد در سال ۱۹۷۸ از سمت میدان اخراج شد اما به عنوان جانشین به جای بیلی مک لیل معرفی شد.
در سال ۱۹۸۰ با قهرمانی در لیگ اسکاتلند همراه با ابردین اولین افتخار مربیگری‌اش را کسب کرد با ابردین در سال آتی نایب‌قهرمان لیگ اسکاتلند شد در سال بعد ابردین با پیروزی چهار بر یک قهرمان جام حذفی اسکاتلند شد جدایی از زمان بازیگری سر الکس فرگوسن زمان سرمربیگری او نیز بسیار درخشان بود.
سال ۱۹۸۳ بود که  ابردین با شکست یک‌بر صفر رنجرز توانست مقام قهرمانی جام حذفی خود را حفظ کند و رئال مادرید را در گوتنبرگ ۲ بر ۱ مغلوب کرد تا جام برندگان اروپا را به خود اختصاص دهد اما این فرگی بود که افتخارات را یکی پس از دیگری برای خود و تیم ابردین به ارمغان می‌آورد سال ۸۴ برای ابردین در جام حذفی با پیروزی ۲ بر ۱ در مقابل سلتیک به مقام قهرمانی رسید و همچنین توانست قهرمان لیگ نیز شود الکس فرگوسن نشان افتخار امپراتوری بریتانیا را دریافت کرد.
در سال ۱۹۸۵ در پی مرگ مربی تیم اسکاتلند فرگوسن مربی موقت تیم ملی شد سال ۱۹۸۶اسکاتلند در همان دور اول جام حذفی حذف شد که از نتایج به دست آمده در زمان مربیگری فرگوسن می‌توان به سه پیروزی ۴ مساوی و سه باخت اشاره کرد در همان سال بود که فرگوسن ابردین را رها کرد تا به عنوان جانشین روان اتکینسون هدایت منچستریونایتد را در دست بگیرد.
  • شروع تاریخ سازی:

اولین جام خود را فرگوسن در سال۱۹۹۰ در اولدترافورد با پیروزی یک بر صفر در مقابل کریستال پالاس در دیدار تکراری فینال جام حذفی به دست آورد در سال ۱۹۹۱ منچستریونایتد در بارسلون دو بر یک از ۱۰۰ بایرن مونیخ گذشته جام برندگان اروپا را به دست آورد در سال بعد نیز منچستر یونایتد توانست مقابل ستاره سرخ بلگراد قهرمان سوپر جام اروپا شود و همچنین در همان فصل با پیروزی یک بر صفر در مقابل ناتینگهام فارست این تیم برای اولین بار جام اتحادیه انگلیس را به دست آورد اما در همان سال بود که رویای قهرمانی در لیگ انگلیس در هفته های پایانی بر باد رفت.

انتظار ۲۶ ساله منچستر برای قهرمانی در لیگ در سال۱۹۹۳ خاتمه یافت فرگوسن در ماه ژانویه خرید روی کین از ناتینگهام فارست با قیمت ۳.۷۵ میلیون پوند رکورد نقل و انتقالات این کشور را شکست در سال بعد منچستریونایتد چهارمین تیم قرن و ششم این تیم در کل تاریخ فوتبال انگلستان شد که در یک فصل قهرمانی در جام حذفی و لیگ برتر را با هم جشن می گرفت شرایط حضور در فینال جام حذفی چلسی را ۴ بر صفر شکست دادند.

عمو سال ۹۵ سال خوبی برای منچستر نبود آن‌ها در لیگ نایب قهرمان و جام حذفی را به اورتون واگذار کردند دوباره سر الکس با خرید اندی کول از نیوکاسل با قیمت ۶ میلیون پوندی رکورد نقل و انتقالات را جابجا کرد در سال ۹۶ به تیم منچستر یونایتد اولین تیم تاریخ فوتبال انگلستان شد که دو بار هر دو جام لیگ و حذفی را فتح کرد شاگردان فرگی در لیگ برتر از نیوکاسل سبقت گرفتند و در جام حذفی لیورپول را یک بر صفر شکست دادند. در همان سال بود که مچستریونایتد و سولسشر به هم رسیدند.

سال ۹۷ فرگوسن قصد داشت با تصاحب جام قهرمانان اروپا خود را همسنگ سر مت بازبی سازد اما منچستر در مرحله نیمه نهایی به بورسیا دورتموند باخت.
سال ۹۸ فرگی و یارانش نتوانستند هیچ کدام از جمع های موجود را کسب کند این قضیه برای فرگوسن خرید یاپستام به قیمت ده و نیم میلیون پوند از آیندهوون بود تا بار دیگر رکورد نقل و انتقالات را بشکند وی پس از تقویت خط دفاعی تیمش در سال ۹۹شکوهمندترین فصل تاریخ منچستر یونایتد را با کسب سه جام اروپا حذفی و لیگ برتر رقم زد این عناوین برای فرگوسن دریافت نشان شوالیه از ملکه الیزابت دوم و اولین جام بین‌قاره‌ای انگلیس و همچنین دریافت نشان برترین مربی از دید بی‌بی‌سی و تیمش به عنوان بهترین تیم سال شد. سال ۲۰۰۰ فرگوسن ششمین قهرمانی در لیگ برتر با اختلاف ۱۸ امتیازی نسبت به آرسنال را جشن گرفت.
در سال تو ۲۰۰۱ پس از تنها خرید فابیان بارتز فرانسوی توانست هفتمین قهرمانی لیگ را در ۹ سال اخیر آن هم با ۱۵ امتیاز اختلاف نسبت به تیم دوم جشن بگیرد فرگوسن همچنین اولین مربی شد که با یک تیم انگلیسی فاتح ۳ جام متوالی لیگ می‌شود.
گمانه زنی هایی مبنی بر اینکه فرگی در پایان قراردادش منچستر را ترک می کند به گوش می‌رسید اما باشگاه منچستریونایتد اعلام کرده بود که پس از پایان قرارداد فرگی او به مدت ۵ سال به عنوان مشاور و سفیر در اولترافورد باقی خواهد ماند در سال ۲۰۰۲ در۵ فوریه باشگاه منچستریونایتد بیانیه ای صادر کرد تا اعلام کند در حال مذاکره با فرگی برای تمدید قرارداد مربی گری شستند در ۲۷ فوریه بود که منچستر تأکید کرد فرگوسن قراردادش را به مدت ۳ سال دیگر تا سال۲۰۰۵ تمدید کرده است.
باقی ماندن این چهره بر روی نیمکت منچستر به معنی دریافت جام های بیشتر برای آنها بود.
در سال ۲۰۰۳ آن‌ها فقط توانستند در لیگ برتر به قهرمانی برساند منچستر در فینال جام حذفی مغلوب لیورپول و در جام اتحادیه به نایب قهرمانی رسید در لیگ قهرمانان هم در مرحله یک چهارم نهایی مغلوب رئال مادرید شده و از دور رقابت‌ها خارج شدند.
یک سال بعد منچستریونایتد در آغاز جام خیریه را به خانه برد در لیگ برتر پس از تیمهای آرسنال و چلسی در رده سوم ایستاد و در جام حذفی نیز در بازی فینال سه بر یک برد و قهرمان شد لیگ قهرمانان اروپا در یک هشتم نهایی مغلوب پورتو با مربیگری خوزه مورینیو شد و از گردونه مسابقات حذف شد در سال ۲۰۰۵ سال آغاز فشارها بر فرگوسن بود در لیگ پس از چلسی آرسنال سوم شدند در جام اتحادیه حذف شدند در جام حذفی در فینال مغلوب آرسنال شدند و بالاخره در لیگ قهرمانان در مرحله یک هشتم نهایی مقابل میلان حذف شدند سال پر فشار ۲۰۰۵ برای منچستر یونایتد خیلی سخت تمام شد در سال بعد قهرمان جام اتحادیه انگلستان شدند و در لیگ برتر دوم اما در سال بعد یعنی سال ۲۰۰۷ نیز قهرمان لیگ برتر انگلستان شدند.
بازهم تاریخ تکرار شد منچستریونایتد به مانند سال۱۹۹۹ همزمان قهرمان لیگ برتر انگلستان لیگ قهرمانان اروپا و جام باشگاه های جهان شد سال ۲۰۰۸ سال بسیار ارزشمندی برای آنها بود اما در سال بعد قهرمان جام اتحادیه انگلستان و لیگ برتر برتر انگلستان شدند در جام قهرمانی باشگاه اروپا به مقام نایب قهرمانی رسیدند انگار تفکرات فرگوسن پایان نداشت.
سال ۲۰۱۰ برای فرگوسن و منچستریونایتد چندان درخشان نبود هر چند که آنها در ابتدای سال جام اتحادیه انگلیس را به خانه برده بودند ولی در لیگ در رتبه دوم قرار گرفتند و در جام باشگاه‌های اروپا و در دور یک چهارم نهایی توسط بایرن مونیخ حذف شدند دوران شکوهمند فرگوسن همچنان ادامه داشت آنها در فصل ۲۰۱۱ قهرمان لیگ برتر و جام خیریه و همچنین در فینال جام باشگاه اروپا با شکست در مقابل بارسلونا توانستند قهرمان شوند ولی دست آن‌ها از رسیدن به جام حذفی توسط باخت به تیم همشهری یعنی منچسترسیتی کوتاه ماند.
در هفته نهم فصل ۲۰۱۱-۱۲ نتیجه عجیب در شهرآورد منچستر پدید آمد تیام مسابقه منچستر سیتی موفق شد با نتیجه ۶ بر ۱ یونایتد را در هم کوبد پس از پایان بازی فرگوسن این بازی را بدترین نتیجه عمرش معرفی کرد.
  • پایان یک رویا:

شاید سال ۲۰۱۳ را به عنوان بدترین قسمت زندگی یک هوادار منچستر یونایتد نام برد زیرا در آن سال الکس فرگوسن ۲۹ قهرمانی در لیگ برتر را برای آنها به ارمغان آورد و پس از آن از دنیای مربیگری خداحافظی کرد اما درخشش او همچنان ادامه داشت او در دوران بازنشستگی کتاب خاطرات خود را منتشر کرد که رکورد فروش کتاب‌های غیرداستانی را شکست زندگینامه فرگوسن در کمتر از یک هفته به چاپ دوم رسید و اینگونه بود که  سر الکس فرگوسن افسانه‌ای در تئاتر رویاها رویای ماندگار برای هواداران منچستر به‌جای برجای گذاشت.

فرگوسن موفق ترین مربی تاریخ بریتانیا با کسب ۴۹جام در دوران در دوران مربیگری اش و کسب ۳۸ جام متعدد با یونایتد نام خود را در تاریخ فوتبال جاودانه کرد بعد از خداحافظی وی اکثر شبکه‌های خبری انگلستان و جهان این خبر را تیتر اصلی  خود قرار دادند خیل عظیمی از پیام ها بابت خداحافظی سر الکس روانه شد، از رقیبان گرفته تا شاگردان قدیمی از ریاست یوفا و فیفا تا نخست وزیر وقت بریتانیا دیوید کامرون.

حال می‌توان در تاریخ پرافتخار منچستریونایتد یک بخشی را به عنوان تاریخ فرگوسن نامگذاری کرد

حال می‌توان او را در صندلی‌های اولترافورد در حالیکه به تماشای تیم محبوب خود می‌پردازد دید فرگوسن برای یونایتد بیشتر از هر بازیکن دیگری یک اسطوره به حساب می آید لحظات ماندگار ای که برای یونایتد در تاریخ ثبت کرده است بی مانند هستند .

به یک موضوع حائز اهمیت این است که فرگی به دلیل بردهای دقیقه آخری خود در بازی ها که معمولاً از دقیقه ۹۰ به بعد اتفاق می افتادند یک استعاره جالبی به نام فرگی تایم نیز ثبت کرده است که آن را بیشتر هواداران و فوتبال دوستان به کار می برند.

با آرزوی سلامتی برای الکس فرگوسن عزیز امیدواریم از این این مقاله نهایت استفاده را برده باشید.

گردآورنده سایت جالب کده

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا