جالبکده
ورزشی

ورزش های اکستریم(extreme)

ورزش های اکستریم(extreme) به عنوان ورزش های بی حد و مرز یا افراطی یا مخاطره انگیز یاد می‌شود اگر شما به آدرنالین بیش از حد احتیاج دارید پس نیاز است با ما همراه باشید تا در مورد این ورزش ماجراجویانه بیشتر اطلاعات کسب کنید.

امروز در سایت جالبکده به ورزش های اکستریم(extreme) می پردازیم که در دو دهه هفتاد و هشتاد شروع به شکل گیری کرد از جمله این ورزشها در آن زمان می توان پرواز با هواپیماهای سبک و بدون موتور نام برده ایم امروزه ورزش های اکستریم(extreme) بیش از حد تصور ما رشد کرده و هیجان انگیز شدند.

تاریخچه شکل گیری این ورزش به سال ۱۹۹۵ و زمانی که شبکه آمریکایی (ESPN)در زمینه ورزش و سرگرمی فعالیت می کرد برمیگردد این شبکه توانست با برنامه ریزی این دسته از ورزش را در کنداکتور خود جا دهد.

جالب است بدانید ورزش‌هایی نظیر اسکی روی برف ,اسکیت برد سواری در خیابان به نام ورزش های غیر قانونی در آن زمان نامگذاری شده بود زیرا بسیار مخاطره آمیز بودن این ورزش ها باعث  ممنوعیت آن شده بود.

ورزش های اکستریم(extreme)

بعضی از این ورزش ها به این دلیل افراطی نامیده می‌شوند زیرا نسخه خطرناک یک ورزش نسبتاً کم خطر هستند ولی به کمک تغییرات تکنولوژی و تغییرات پیشرفته بسیار پیچیده تر از نسخه اصلی اجرا می‌شوند.

برای مثال می توانیم به شما مسابقات دوچرخه رانی بی ام و ایکس (BMX) را معرفی کنیم اما در طول زمان و پیشرفت می توان حال دوچرخه سواری در کوهستان را مشاهده کرد و یا می توان به اسکی روی آب با پای برهنه اشاره نمود.

به طور کلی خطر عضو جدایی ناپذیر این دسته از ورزش هاست که ما می خواهیم به بررسی چندی از این ورزش ها  بپردازیم.

  • سقوط آزاد یا چتر بازی:

معنای لغوی سقوط آزاد شاید جالب به نظر برسد اما وقتی شما در آن جایگاه باشید شاید اصلاً به جالب بودن این موضوع دیگر توجه نکنید.

ورزش های اکستریم(extreme)

در سقوط آزاد شما باید از ارتفاعی حدود ۲۰۰۰ متری زمین از هواپیما خارج شده و به سمت زمین بیاید ورزشی پر از هیجان و آدرنالین که می تواند بسیار خطرناک و بسیار مفرح باشد در سقوط آزاد شما می توانید در ارتفاع مورد دلخواه خودتان چتر تان را باز کنید و هر چه نزدیکتر زمین باشید خطرات بیشتر شما را تهدید می کند این یکی از ورزش‌های پرطرفدار در سراسر دنیاست خطرات خاص خود را دارد.

  •  وینگ سوئیت:

رویای پرواز از دیرباز همیشه در کنار انسان ها بوده از پرواز برادران رایت گرفته تا به حال که لباسهای بالدار میرسیم.

این لباس ها به شما اجازه می دهند که مثل سوپرمن در آسمان پرواز کرده و لذت سرعت ۲۴۰ کیلومتری در ساعت و پرواز همچنین پرنده را حس کنید.

ورزش های اکستریم(extreme)
ورزش های اکستریم(extreme)

پرواز با لباس بالدار یا وینگ سوئیت یک رشته پروازی کاملاً مدرن است که ورزشکاران با پوشیدن نوع خاصی از لباس با یکدیگر به رقابت می‌پردازند این لباس ها در اواخر دهه ۱۹۹۰ اختراع شد و طراحی آن به گونه ای است که فاصله بین دست و پا را می‌پوشاند تا با گیر انداختن نیروی باد امکان پرواز و معلق ماندن در هوا را به فرد بدهد.

به دلیل شباهت این لباس ها با سنجاب های پرنده و خفاش ها بهان لباس خفاشی لباس سنجاب پرنده ای به لباس بتمن ای نیز گفته می‌شود.

جالب است بدانید شما برای پرواز با این لباس ها حداقل نیازمند ۲۰۰ مرحله پرواز با چتر می باشید.

شما فقط یک لحظه فکر کنید که با سرعت بسیار بالا از ارتفاع چهار الی پنج متری  زمین در حرکت باشید. حتی صحبت در این مورد هیجان و آدرنالین را در بدن بالا میبرد.

باید بدانیم که افراد در این ورزش از ارتفاع ۷۵۰۰ فوتی ۲۲۸۶ متری از سطح زمین به پایین می پرند.

در بعضی از لباس ها برای حفظ تعادل و همچنین رسیدن به سرعت بیشتر موتورهایی به یک پا یا هر دو پا وصل می شود که سرعت را افزایش می دهد همچنین باید بدانید که در پایان این پرش ها شما باید با چتر فرود بیاید.

در ادامه ورزش های اکستریم(extreme) می خواهیم توجه شما را به ورزش که فقط در بازی های gta آن را می دیدیم بپردازیم.

مطمئناً به ذهن هیچ کدام از ماها خطور می کند که موتوری را بر روی آب ببینیم.

  • موج سواری با موتور سیکلت:

شاید در این قسمت عجیب ترین ورزش برخوردیم اما جالب است بدانید که رابی مدیسون ۳۴ ساله استرالیایی که یکی از قهرمانان مسابقات موتور کراس به شمار می رود تمام شوق و تلاش خود را به کار گرفت تا بتوانند با موتور خود موج سواری کنند.

ورزش های اکستریم(extreme)

حتی فکر کردن به این موضوع است مقداری محال به نظر می آید اما مدیسون توانست به رویای موج سواری با موتور خود دست پیدا کند پس از تحقق بخشیدن به رویای خود ویدیو موتور سواری او بر روی آب فضای مجازی را در بر گرفت.

او توانست چرخ موتور خود را مجهز به اسکی کند و برای این کار طراحی دقیق و زمان زیادی صرف کرده است.

حال مدیسون عنوان کرده است قدرت موتور تأثیر چندانی برای راندن روی آب ندارد بلکه فرم و بدنه موتور اثرگذاری بیشتری در نحوه راندن آن دارد.

او در زمان موج سواری با موتور خود از جلیقه نجات و همچنین کلاه کاسکت های مخصوصی استفاده می کند.

ورزش های اکستریم(extreme)

ورزشهای اکستریم  (extreme)از آنجایی که حد و مرزی ندارند دست مخاطبان را باز می‌گذارند تا هر روز ورزش های جدیدتری از خود ابداع کرده آنها را به نمایش بگذارند هرچه ورزش خطرناک تر باشد جذابیت آن بیشتر است.

  • بانجی جامپینگ:

 مگر میشود از از افراط در ورزش صحبت کرد و به بانجی جامپینگ نپرداخت.

این ورزش به طور مدرن برای اولین بار در آپریل ۱۹۷۹ میلادی در بریستول انگلستان توسط ۴ نفر از اعضای کلوپ ورزشهای اکستریم انجام شد و این چهار نفر از روی پل معلق کلیفتون به پایین پریدند رهبر این عملیات دیوید کیرک نام داشت که بلافاصله پس از پایان عملیات دستگیر شد دیوید چندی بعد به آمریکا رفت و از روی پل های گلدن گیت و رویال جورج پرید و باعث محبوبیت این ورزش در بین آمریکایی‌ها شد.

ورزش های اکستریم(extreme)

در ورزش بانجی جامپینگ شما از زندگی خود را به طنابی که قابلیت وصل فنری دارد و معمولاً دارای روکش پلاستیکی است میسپارید.

ولی در گذشت زمان همچنین که ارتفاع های پرش ها بیشتر شده امنیت آن نیز بیشتر شده است ولی از قدیم گفتند که حادثه یک بار اتفاق می افتد ولی اگر شما به دنبال هیجان و آدرنالین باشید دیگر چیزی برای شما مهم نیست.

جالب است بدانیم که در ایران خودمان نیز باشگاه های بانجی جامپینگ زیادی وجود دارد که دارای ارتفاع متغیر می‌باشند.

 باید بدانیم که مرتفع ترین بانجی جامپینگ دنیا در چین قرار دارد.

برای قدم گذاشتن بر روی بلندترین پل شیشه ای جهان شما باید از دل و جرات بی‌نظیری برخوردار باشید پل شیشه ای ژانگژیاژی (zhangjiajie) دارای منظره بسیار زیبا و چشمگیر است که پرش را بسیار لذت بخش تر می کند این پل که در سال ۲۰۱۶ در گرند کینیون افتتاح شد دارای ۴۳۰ متر طول و ۳۰۰ متر ارتفاع است که در بین دو کوه در پارک طبیعی ژانژیاژی  قرار گرفته است گفته می‌شود این پارک تماشایی الهام بخش منظره زیبای فیلم آواتار است.

ورزش های اکستریم(extreme)
ورزش های اکستریم(extreme)

در این بخش سعی کردیم به تعدادی از ورزش های اکستریم(extreme)بپردازیم امیدواریم روزی برسد که همه ما بتوانیم از این ورزش های هیجان انگیز استفاده کنیم.

اگر شما تجربه ای در زمینه ورزشهای اکستریم(extreme) دارید می توانید با ما در میان بگذارید.

منبع:ویکیپدیا

 

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا